Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ar laivu pa upi ziemā

Līga Eglīte
13:51
22.02.2017
46
Rihards Vidzickis 1

Janvārī daudzi aktīvi sociālo tīklu ziņu lasītāji ar interesi sekoja līgatnieša Riharda Vidzicka fotoreportāžai par ziemas braucienu pa Gauju ar “Apsīti” – jauno laivu. Ūdenī tika ielaista ne jau parasta tūristu smailīte vai kanoe, bet gan unikāls meistardarbs, izvērstā vienkoce, kas tapusi ilgā kļūdu un meklējumu ceļā, atdzīvinot seno laivu būvētāju arodu un Latvijā izzudušo tehnoloģiju. Rihardam nav mērķis vizināt citus vai gatavot laivas izklaidei. Galvenais ieguvums darba procesā nav gala produkts, bet gan amata prasme, kas, darbu beidzot, ir kā apbalvojums.

Rihards Vidzickis atceras pirmo laivojumu pirms daudziem ga-diem: “Toreiz decembrī braucām pa Amatu ar mazu vienkoci. Sākām Kārļos, tikām līdz Lustūzim, kur laivu apnesa. Pirms tam uz Zvārtes krāču akmeņiem vienkoce uzsita apakšu, radās sūce, pieplūda ar ūdeni un nebija vadāma. Lustūža līkumos vairs nevarējām izstūrēt.”

Parasti Rihards aicina laivot domubiedru kompāniju vai Tehniskās universitātes kolēģus: “Ja ir iespēja, cenšos nobraukt pa upi vismaz divreiz gadā – vasarā un ziemā. Tā ir tradīcija! Trešā reize ir pavasara pali – izdevība, ko nelaižu garām. Palos pa Gauju tas ir vienkārši super! Posmu Līgatne – Sigulda nobraucu divās stundās, nesteidzoties, tikai ar straumes ātrumu. Laivā sēžot, to nejūt, bet, paskatoties uz krastu, redzams, kā viss aizzib garām.”

Veiksmīgi uzņemtajās fotogrāfijās meistars savā laivā izskatās kā taigas mednieks mežonīgā upē, pilnīgā nekurienē, tālu no civilizācijas. Vai peldvesti nelieto?

Rihards precizē: “Tas, ka fotogrāfijās ir estētika, nenozīmē, ka man nav laivotājam vajadzīgā aprīkojuma. Peldveste ir zem jakas. Ziemā to velku drošībai – mugurā biezāks apģērbs, mazums, kas var gadīties, var nākties izpeldēties. Un vēl – veste arī silda. Vasarā gan vesti nelietoju, nevajag, jo vienkoča laiva negrimst un pati ir glābšanas riņķis. Smeļamo kausiņu vienmēr vajag paņemt līdzi, ja nu laivai gadās kāda plaisiņa, kuru bijis slinkums aizdrīvēt. Protams, pie vienkoces jāpierod, tā uz ūdens zvalstās, var arī apgāzties, bet, lai to izdarītu, jābūt ar galvu nedraugos. Manevrēšanas spējas ir labas, tomēr kuram katram vienkoci nevar dot.”

Pierasts, ka Latvijā ūdenstūrisma sezona sākas pavasarī, kad cīņā ar krācēm un palu ūdeņiem dodas pārliecināti profesionāļi, riskētāji un amatieri, bet vasarā brauc visi, kam laiks un iespēja. Kāds izmēģina upi rudenī pēc lietavām, bet tikai retais riskē to darīt ziemā. Auksti, nav piemērota ekipējuma un vispār – upes mēdz aizsalt. Rihards ziemā ar vienkoci laivo katru gadu: “Vienmēr pirms tam izpētu, kāds ledus, piebraucu pāris vietās ar mašīnu, paskatos. Visskaistāk ir tad, kad viss apsarmojis, gaisa temperatūra ap mīnus pieci grādi. Brau-cienu nevar laikus saplānot, tas notiek spontāni: ir apstākļi, ir laiks – viss, braucam! Līdzko sākas spēcīgāks sals, ledus Gauju aizrauj ciet un laivošana vairs nav iespējama. Upmalā arī ziemā gadās publika, skatītāji. Tā bija svētdienā, kad izmēģināju “Ap-sīti”. Abos krastos ik pa simts metriem makšķernieki. Visa Gauja vienos makšķerniekos! Sen nebiju redzējis tik daudz!”

Vai vasaras braucieni tomēr nav patīkamāki? Rihards Vidzickis: “Vasarā man nepatīk braukt tādēļ, ka upē ļoti daudz laivotāju. Ja vien iespējams, braucu darbdienās, citādi Gauja pilna kā Brīvības iela transporta sastrēguma stundās. Man nepatīk kompānijas, kuras brauc ar lielajiem plostiem, dzer. Visi skatās uz vienkocēm, ir pārsteigti. Nogurstu, katram kaut ko atbildot, skaidrojot. Gribas pašam arī baudīt braucienu, būt kopā ar dabu. Vienīgais, ko atļaujos, izmantoju iespēju, ka Līgatnes – Siguldas posmā ir labi sakari, dalos iespaidos un tā brīža sajūtās ar draugiem, ielieku internetā kādu foto. Dažreiz ir labi, ka laivā esmu viens. Braucot kompānijā, ir brīži, kad gribas atiet nost, pabūt tikai ar upi un pēc tam atkal satikties ar visiem. Gaujā Ķūķu krāces nav problēma, tās vispār nav krāces! Parasti mēs nobraucam, piestājam malā un velkam laivas atpakaļ, lai nobrauktu vēl vairākas reizes. Ķūķu krāces ir atkarīgas no ūdens līmeņa. Palu laikā tās vispār nemana, ja maz ūdens – arī nekas, interesantas tās kļūst pie vidēja līmeņa. Līgatnes upe piemērota kajakiem, ar vienkoci nav izbraucama, daudz koku sakritis. Vasarā organizēju arī trīsdienu braucienus. Garākais ceļš bija no Līgatnes uz Brīvdabas muzeju. Līgatne – Gauja -Baltezers. Tikai viens posms bija nebraucams – trīs kilometros kanāls bija ļoti aizaudzis, tur sapratām – nav vērts forsēt un vilkt laivas. Lielajā Baltezerā todien bija lieli viļņi, kā jūrā, lija lietus, pūta kārtīgs pretvējš. Juglas kanālā vispār bija vēja tunelis. Bija labi! Ūdens laivā nesmēlās.”

Jautāts, kādēļ izvēlas maršrutu Līgatne – Sigulda, Rihards stāsta, ka janvārī Gaujā šis posms nebija aizsalis, vienīgi krasti apledojuši, tādēļ izkāpt varēja vien retās vietās: “Neriskēju braukt no Cēsīm, jo ir iepriekšējo gadu pieredze, ka visa upe pilna ar vižņiem. Tur mēdz būt vietas, kur veidojas sastrēgumi. Pirms pāris gadiem tiku gandrīz līdz Briedīšu apmetnei un griezos atpakaļ, īros pret straumi līdz Kvēpenei, kur bija tuvākā vieta, lai izceltu laivu krastā. Braucot starp lediem, bija jānogaida, kad paveras kādas spraugas, un jāstūrē pa diagonāli. Tas bija ekstrēmi!”

Lai arī “Apsīte” ir daudz vieglāka un ātrāka nekā iepriekšējās, laivu meistars jau domā par nākamo laivu un daudz garāku ceļojumu. Šobrīd problēma ir atrast piemērotu materiālu, jo tikai pēc nozāģēšanas var redzēt, vai tas ir īstais koks. Nākamajai laivai Rihards meklē apsi, kurai stumbrs ir apmēram seši metri, bez zariem, 50 centimetru diametrs un kuru varētu legāli nozāģēt tieši tad, kad vajag, ņemot vērā arī Mēness fāzes, cirst vecā Mēnesī. Laiva jāsāk gatavot, ka-mēr apse vēl zaļa un sulīga.

Riharda sapnis tuvējai nākotnei: “Ir pārliecība, ka praktiski un teorētiski esmu seno tehnoloģiju izkodis un trešā laiva izdosies. Gribu kādreiz nobraukt pa Gauju no Lejasciema līdz pat jūrai. Kompānija jau būtu, bet pietrūkst laika. Kad uzbūvēšu lielo, sešmetrīgo, laivu, kurā vieta trim vai četriem braucējiem, tad gan.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
69

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
665

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi