Cigarešu smēķēšana visai ātri ietekmē cilvēka kopējo izskatu – vizuālas pārmaiņas piedzīvo gan āda un zobi, gan arī mati. Ap acīm veidojas maisiņi, ādas krāsa kļūst pelēcīgi bāla vai nevienmērīgi pigmentēta, ķermeņa āda zaudē plastiskumu, un novērojama ātrāka krunku veidošanās.
Pīpētāja seja
Cigarešu dūmos esošās kaitīgās vielas bremzē kolagēna veidošanos, izraisot novecošanās efektu. Kolagēns nodrošina ādas elastību un tvirtumu, un tā nepietiekamības dēļ āda zaudē elastību un parādās krunciņas. Tādējādi smēķētāji veicina ādas novecošanos un krunciņu veidošanos. Kosmetologi pat mēdz lietot terminu “pīpētāja seja”, ar to apzīmējot seju ar daudzām vertikālām krunciņām ap lūpām, kas izveidojušās cigarešu smēķēšanas dēļ.
Cigarešu smēķēšanas ietekmē mati kļūst plānāki, vairāk lūst un izkrīt, savukārt nagi kļūst trauslāki, nereti iegūstot dzeltenīgu nokrāsu. Cigarešu dūmos esošās vielas sašaurina asinsvadus, līdz ar to mati un nagi mazākā daudzumā saņem nepieciešamās barības vielas un skābekli.
Mazāk vitamīnu
Smēķējot cigaretes, samazinās E vitamīna daudzums organismā. Esot pietiekamā daudzumā, E vitamīns uztur normālu ādas mitruma līmeni un veicina tās dabiskās aizsargspējas. Savukārt E vitamīna nepietiekamība var pastiprināti veicināt sausas ādas veidošanos.
Cigaretes ir arī viens no izplatītākajiem iemesliem zobu dzeltēšanai un nepatīkamai smakai no mutes. Cigarešu dūmi izraisa dažādas mutes dobuma veselības problēmas, tostarp veicina smaganu iekaisumu un jutīgumu.
Pētījumos ir konstatēts, ka nesmēķētāju miegs ir četras reizes kvalitatīvāks nekā smēķētājiem. Cigarešu lietotāju miegs ir trauslāks, un tāpēc viņi salīdzinoši biežāk nav kārtīgi izgulējušies, kas var negatīvi ietekmēt pašsajūtu un garastāvokli.
Liekais svars un hormonālas pārmaiņas
Parādās arī saikne starp smēķēšanu, aptaukošanos, sliktu uzturu, zemāku sociāli ekonomisko stāvokli un fizisko aktivitāšu trūkumu. Turklāt smēķētājiem, kas izsmēķē lielu skaitu cigarešu, vidēji ir konstatēts lielāks svars nekā tiem, kas smēķē mazāk cigarešu.
Cigarešu smēķēšana ietekmē virsnieru hormonu un dzimumhormonu veidošanos. Sievietēm, kuras smēķē, ir augstāka vīrišķo dzimumhormonu koncentrācija, savukārt vīriešiem smēķēšana pazemina testosterona koncentrāciju. Šīs hormonālās izmaiņas var pastiprināt aptaukošanos vidukļa rajonā.
Atmetot cigarešu lietošanu, uzlabojas asinsrite, skābekļa un uzturvielu piegāde, tāpēc izskats var visai ātri uzlaboties. Tomēr pats smēķēšanas atmešanas process nav viegls, jo grūtības rada ne vien nikotīna abstinence, bet daudziem pietrūkst arī cigaretes radītās sajūtas mutē. Ļoti bieži bijušie smēķētāji šīs sajūtas mēģina aizvietot ar biežāku našķošanos vai meklē citus veidus, kā gūt līdzīgu apmierinājumu. Tie, kuri nevar vai nevēlas atmest, cigaretes mēdz aizvietot ar bezdūmu alternatīvām, kurās nav degšanas procesa un kuras nerada cigaretēm līdzīgus dūmus. Bezdūmu alternatīvām var būt mazāka ietekme, jo tās izdala mazāk kaitīgo vielu salīdzinājumā ar cigaretēm, tomēr arī to lietošana nav bez riska. Tāpēc labākais risinājums vienmēr ir pilnīgi smēķēšanas atmešana.
Domājot par smēķēšanas atmešanu, svarīgi ir atrast laiku hobijam vai fiziskām aktivitātēm. Kustēties ir ieteicams pēc iespējas vairāk, un katrs var izvēlēties sev piemērotākās aktivitātes, kas sniedz lielāko prieku un gandarījumu. No vienkāršām pastaigām līdz komandu sporta nodarbībām. Kustības palīdz saglabāt formu un mazina stresu.
Komentāri