Trešdiena, 2. aprīlis
Vārda dienas: Irmgarde

25.marts dzīvo represēto atmiņās

Sarmīte Feldmane
00:00
26.03.2025
58
Rep Liepa1

Atmiņas atgādina. Liepas bibliotēkā liepēnieši Andrejs Vilnis, Rasma Lezdiņa un Vija Rudoviča kopā ar bibliotekāri Benitu Sausiņu pārlapo pazīstamo cilvēku atmiņu stāstus un rakstnieku sarakstītās grāmatas.  FOTO: Sarmīte Feldmane

Tas jāizprot jaunajai paaudzei

Pavasaris, mostas daba, bet šodien Latvijā pie karogiem sēru lentes. 1949. gada 25. marta deportācijas ir viena no drūmākajām Latvijas vēstures lappusēm. Dažās dienās padomju okupantu vara otro reizi īstenoja masu deportāciju.

Liepas bibliotēkā savāktas un glabājas liepēniešu, kurus no 1941. līdz 1953.gadam    skāra represijas, atmiņas.  Te jau daudzus gadus pēc atceres brīža pie piemiņas akmens dzelzceļmalā satiekas represētie un viņu tuvinieki.

“Viņiem ir svarīgi tikties. Tas brīdis, kad pieminēt tos, kuri neatgriezās,” saka liepēniete Rasma Lezdiņa. Viņas vīra Andreja Viļņa ģimeni skāra padomju varas nežēlīgās represijas. Andreju Vilni izsūtīja no dzimtajām mājām Maz­straupes pagasta “Dzērvēm”. “Man bija seši gadi. Izveda mani, mammu un vecmammu, kura palika svešumā Tomskas apgabala Koževņikovas rajonā,” stāsta A.Vilnis. Rasma papildina, ka Andreja tēvs tika iesaukts leģionā, tad izsūtīts uz Austrumiem, kur it kā saslimis un miris, vecaistēvs nonāca cietumā un pazuda bez vēsts.

“Kad atgriezos no izsūtījuma, mācījos rakstīt latviski, pabeidzu krievu skolu, studēju. Visu mūžu nostrādāju rūpnīcā “Lode”,” pastāsta Andrejs Vilnis un piebilst, ka nebija, kur atgriezties, jo mājā dzīvoja citi, labi, ka Brīvzemnieku pagastā pieņēma mātes māsa.

Vija Rudoviča nav bijusi izsūtīta, bet okupācijas vara dzimtu iznīcināja līdz pamatiem. “Mam­mas brālis bija Latvijas armijā, aizgāja leģionā un pazuda, tēvs strādāja policijā. Ģi­mene gribēja doties bēgļu gaitās, neizdevās un atgriezās.    Ve­caimātei atņēma māju un zemi un aizsūtīja uz kūdras purvu, 1949.gadā mammu un māsu aizsūtīja uz Sibīriju. Manu tēvu nodeva brālis. Visa Latvijas vēsture vienā ģimenē,” pastāsta liepēniete.

Bibliotekāre Benita Sausiņa pastāsta, ka pati par represijām uzzinājusi vien Atmodas laikā, jo dzimtu tās nebija skārušas.  Lie­pas pagastā dzīvoja vien daži, kuri no pagasta izsūtīti, jo pēc reabilitācijas nebija iespējas atgriezties dzimtajās mājās.

Atmodas gados represijas pārdzīvojušo tikšanās sarunās kultūras nama zāle bija pilna.    “Atmi­ņu sarunās stāsti neatkārtojas. Lai cik piedzīvotais bijis skaudrs, represētie prot atrast arī kādus priecīgus brīžus, tā pārdzīvoto nogludinot atmiņās,” saka B.Sau­siņa, bet V.Rudoviča uzsver: “Tā bija šīs paaudzes dzīve. Ne katrs pārdzīvoto izsāpējis. Meklējot vainīgos, ļaujoties skaudībai, ka kādam klājies labāk, cilvēks cenšas aizstāvēties, sāpes atstāt pagātnē. Bet sāpes jau nepazūd.”

B.Sausiņa uzsver, ka paaudze, kura izcieta represijas, ir apbrīnojama, tā nesalūza, apņēmības un spīta pilna atgriezās. Viņu vecvecāki no muižas izpirka zemi vai to saņēma par brīvības cīņām. Viņiem bija ieaudzināts, ka zeme un valsts ir vērtība, par kuru pašam jācīnās, jāatbild.

“Ja jaunā paaudze vairāk zinātu, ko cilvēki pārdzīvojuši,    šodien    attieksme pret cilvēccīgo būtu citāda, būtu izpratne par to, kas notiek pasaulē.    Kamēr vēl dzīvi represētie, par viņiem jā­stāsta, ko pārdzīvojuši,” viedokli pauž V.Rudoviča un uzsver – ir saprotams, ka bērniem, ja viņu ģimenes nav skārušas represijas un par tām nav stāstīts, deportācijas ir tikai rindiņas vēstures grāmatā.

R.Lezdiņa pastāsta, ka viņu bērni par vecmammas un tantes piedzīvoto Sibīrijā zinājuši no bērnības. “Viņas dzīvoja pie mums, sarunās daudz tika stāstīts par svešumā pārdzīvoto,” teic R.Lezdiņa, bet Andrejs Vilnis piebilst, ka pašam tās ir bērnības atmiņas, kurās ir gan sāpes, gan priecīgi brīži. Viņš pirms gadiem skolā stāstījis par dzīvi un skolas gadiem svešumā.

B.Sausiņa pastāsta, ka atceres brīdis pie akmens dzelzceļmalā vienmēr ir emocionāls. Bieži vien vārdi ir lieki. Viņa atceras, kā kādā piemiņas brīdī pirms ziedu nolikšanas garām traucās vilciens, kas sastāvēja no tādiem vagoniem, kādos izveda uz Sibīriju.

“Atceros, biju sagatavojusi lasīt fragmentu no liepēnieša Vladimira Kaijaka stāsta “Cilda”. Tas ir par sunīti Cildu, kura smagajos deportāciju laikos un arī vēlāk turpina sargāt savu saimnieku māju cerībā, ka viņi atgriezīsies. Izlasīju pāris teikumu, kamols bija kaklā, nevarēju,” atklāj B.Sausiņa.

“30 gadus esam dzīvojuši eiforijā, ka esam savā valstī, ka tā attīstās. Vai varējām iedomāties kaut ko tādu, kas tagad notiek Ukrainā?” saka R.Lezdiņa, bet V.Rudoviča uzsver: “Un tas nav ne atmiņu stāsts, ne rindas no vēstures grāmatas. Jaunajai paaudzei jāveido izpratne par to, kas noticis un var notikt. Arī atceres brīdis represēto piemiņas vietā ir atgādinājums, kā totalitāra vara iznīcina un salauž cilvēku likteņus, min kājām brīvas valstis.”

Šodien Rasma un Andrejs Vilnis Lezdiņi, Vija Rudoviča būs pie piemiņas akmens Lie- pas stacijā un domās kopā ar savējiem, kuri neatgriezās dzimtenē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
27

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
63

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

13:05
01.04.2025
44

Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

E.coli infekcija nav apstājusies

13:01
01.04.2025
241

“Cēsu novadā turpina konstatēt E.coli infekcijas izraisītās saslimšanas,” saka Cēsu klīnikas pārstāve Dace Valnere, ieskicējot aktuālo situāciju stacionārā. “Šorīt Bērnu slimību nodaļā ir viens pacients, kuram apstiprināta E.coli infekcija, bērna veselības stāvoklis ir stabils, bet otrā gadījumā ir aizdomas par saslimšanu, tiek gaidīti analīžu rezultāti. Pēdējās dienās divi pacienti pārvesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu […]

Cik "zaļa" ir industriālo vēja parku ražotā enerģija?

00:00
01.04.2025
132
3

Par un pret vēja parkiem – uz sarunu par šo tēmu pagājušā piektdienā Nītaures Kul­tū­ras namā tikās tuvākas un tālākas apkārtnes iedzīvotāji. Zāle bija pārpildīta, un sanākušo noskaņojums nepārprotams – nē vēja parkiem    Skujenes, Zaubes un Nītaures pagastu teritorijā. Janvārī jau “Druvā” rakstījām par    sākotnējo sabiedrisko apspriešanu vēja elektrostaciju    būvniecības iecerei, kas […]

Uz 19 domes krēsliem ir konkurence

00:00
31.03.2025
121

Izskatās, lai noturētu vai iegūtu pozīciju Cēsu novada domē, nopietni sacentīsies divi politiskie spēki – “Jaunā Vienotība” un politisku partiju apvienība “Rī­cība un Atbildība”, kuru Cēsu novada domes vēlēšanām izveidoja Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija, Vidze­mes partija un partija “Latvijas attīstībai”. Sevi piesaka partija “Latvija pirmajā vietā”. Uz deputātu vietām kandidē arī partija “Progresīvie” […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
7
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
22
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
39
10
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
41
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi