Otrdiena, 19. novembris
Vārda dienas: Elizabete, Liza, Līze, Betija

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

Anna Kola
00:00
19.11.2024
12
1
Ukraini

FOTO: no albuma

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”.

Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, tomēr nevar noliegt, ka komunikācijā arī latviešu bērni kaut ko apgūst no ukraiņu valodas un viņu tautas tradīcijām,” teic nometnes organizatore Vineta Stīpniece. Viņa atzīst, ka daudzi latviešu skolēni ar ukraiņu bērniem runā angliski, jo krievu valodas zināšanas jaunajai paaudzei ir vājākas. Ukraiņu bērni angliski gan runā mazliet sliktāk, tāpēc sākumā nometņu saturs diezgan lielā mērā nodrošināts arī krievu valodā, lai bērniem, kas Latvijā atraduši patvērumu no kara, vieglāk saprast.

“Pirmajās nometnēs bija mācību stundas, kurās mācījāmies latviešu valodu no pašiem pamatiem, pati tās vadīju. Tagad, jau piektajā nometnē, kopīgajā saziņā daudz vairāk lietojam latviešu valodu. Lielākā daļa ukraiņu bērnu jau labi saprot latviski, protams, kaut kas ir jāizskaidro arī krievu valodā, tomēr ne tik daudz kā pirmajās nometnēs.” V.Stīp­niece saka, ka daži ukraiņu bērni nu jau runā latviski tik labi, ka pat nevar pateikt, ka skolēns būtu no Ukrainas. “Ir bērni, kas tiešām ļoti ātri un veiksmīgi apgūst valodu. Ir arī tādi, kas piedalās nometnē jau piekto reizi, bet arvien latviešu valodu zina ļoti sliktā līmenī,” turpina V.Stīp­niece.
Viņa atzīst, ka liela daļa ukraiņu ģimeņu, kas, sākoties Krie­vijas uzbrukumam, atrada patvērumu Latvijā, cerēja, ka karš ātri beigsies un drīz vien varēs atgriezties mājās. Tāpēc bērni mācības latviešu skolās neuzsāka, bet turpināja mācīties attālināti Ukrainas skolās. Tagad, kad ir pagājis ilgāks laiks un viņi saprot, ka tik drīz tomēr atgriezties dzimtenē nevarēs, ir skaidrs, ka jāsāk mācīties latviešu skolās, tāpēc ļoti svarīgas latviešu valodas zināšanas.

“Lielākā daļa bērnu, kas nometnē pievienojas pirmo reizi un ir mācījušies attālināti, valodu patiešām zina ļoti slikti. Tas ir liels darbs,” saka V.Stīpniece un atzīst, ka pirmās nometnes psiholoģiski bijušas ļoti grūtas, jo bērni bijuši lielā stresā. “Nometnēs ir noteikums nelietot mobilos telefonus. Nometnes vadu sen, nekad neesmu atļāvusi izmantot mobilos telefonus, un šajās ukraiņu nometnēs darām tāpat. Tas ir arī drošībai, lai pievērstu uzmanību, piemēram, ejot pa ceļu. Pirmajās nometnēs ar šo noteikumu bija psiholoģiski grūtāk, jo bērni nāca man jautāt, vai viņa tālrunī nav kāda ziņa, viņi grib zināt, vai tētis vēl ir dzīvs, vai nav noticis kaut kas slikts. Tas bija patiešām smagi,” pieredzē dalās V.Stīpniece.

Nometnēs ar bērniem no Uk­rainas tiek ļoti daudz runāts par notiekošo viņu mājās. “Bēr­nam īsti līdz galam nav saprotams, kāpēc viņam ir jādzīvo šajā valstī, un viņi ir dusmīgi arī uz mums. Viņiem psiholoģiski ir ļoti grūti, bērna vecumā ir grūtāk izprast situāciju. Pieaugušie jau saprot, jā, ir karš, bet bērnam tas ir sarežģītāk. Tāpēc ir svarīgi par notiekošo runāt, ļaut bērniem dalīties ar saviem stāstiem, vai viņu mājas ir vai nav nobombardētas, vai viņu radinieki ir drošībā. Tas ir ļoti būtiski, un to darām katrā nometnē.”

Nometnes viens no uzdevumiem ir arī iepazīstināt ukraiņu bērnus ar Cēsu novadu, ar pilsētu. “Ja pirmajās nometnēs varēju bērnus pārsteigt ar mūsu novada skaistajām vietām, ar Pils parku, ar dažādiem apskates objektiem, tad nu jau bērni visu redzējuši, visur bijuši. Ukraiņu ģimenes ļoti aktīvi iepazīst mūsu valsti, daudzi ir bijuši arī citās Latvijas pilsētās. Šajā rudens brīvlaika nometnē bijām Alūksnē, bet arī tur jau daži ukraiņu bērni bija viesojušies. Alūksne gan bērniem ļoti patika, tā bija skaista ekskursija.”

Visus nometnes gadus ar V.Stīp­nieci kopā strādā Cēsu Pastariņa skolas direktores vietniece audzināšanas darbā Laila Meluškāne un Cēsu 2.pamatskolas sporta skolotājs Juris Vaido. “Juris bērnus nodarbina ar sporta aktivitātēm, caur kurām arī bērni mācās latviešu valodu, savukārt Laila māca radošās aktivitātes: viņi kopā zīmē, veido aplikācijas, piedalās radoši aktīvās nodarbēs un spēlēs. Tagad esam vienojušies, ka visu nometnes laiku runājam latviski, bet, ja bērns nesaprot, ir jājautā, tad izskaidrojam individuāli,” tā V. Stīpniece.

Katrai nometnei ir pielāgota tematika. Šajā rudens nometnē arī iekļautas aktivitātes, kas asoci­ējas tieši ar šo gadalaiku. “Parkā veidojām kļavu lapu virtenes, sacentāmies, kuram izdevās garākā. Rudenī gan vairāk aktivitāšu norisinās telpās, tāpēc mums bija arī meistarklase konditorejā. Bērni cepa picas. Mana doma bija, lai bērni gatavotu ēdienu cits citam un mainītos ar savu veikumu. Viesojāmies arī Liepas pagasta “Maizes mājā”, tas bērniem ļoti patika. Katrā nometnē vēlamies ielikt arī audzinošu pieredzi, lai iegūtu jaunas zināšanas, apgūtu ko jaunu.”

Jautāta, vai bērni no Ukrainas jau vairāk iejutušies latviskajā vidē, V. Stīpniece atzīst, ka noteikti ir kļuvis vieglāk, jo bērnu pirmais, lielais psiholoģiskais pārdzīvojums par nonākšanu svešā vidē ir aiz muguras. “Tagad ir citādi, jo bērni, kas nāk uz nometni ceturto vai piekto reizi, te ierodas ar starojošām acīm, grib apkampties. Viņi te nāk kā pie savējiem – esam sadraudzējušies, esam kā liela ģimene. Daudzi ukraiņu bērni, sastopot mani skolas gaiteņos, nāk samīļot. Cenšos katras nometnes izskaņā atvadīties ar domu, ka karš drīz beigsies un bērni varēs atgriezties savās mājās, un tad mēs varēsim braukt pie viņiem ciemos. To dzirdot, viņi katru reizi ir ļoti priecīgi un saka, ka gaida to brīdi, kad varēs uzņemt ciemos mūs.”

V.Stīpniece saka lielu paldies Cēsu novada pašvaldībai par atbalstu un īpaši Dzintrai Kozakai par ieguldīto darbu šī projekta īstenošanā.

Komentāri

  • Lora saka:

    Sis raksts manii izraisija dzilas skumjas un paardzivojumu un pat kaunu ka lielo pasaules noziedznieku del kaut kas tads kaa karss notiek sajaa gadsimtaa kas hes lidzi daudzu cilveku upurus ciesanas pardzivojumus arii berniem..kuriem jaamaoet dzimtene savas maajas un jadodas svesumaa…skatoties ar berna acim i tas ir sausmigi…berni visa pasaulee vienadi un visiem vajadzigs miers gimene izglitiba un laimiga berniba….paldies nometnei ko jus paveicat lai jaut kads prieks ielist ukrainu bernu dveseles…saskarsmee ar latviesu berniem..veicinot un ieaudzinot savstarpeju draudzibu rupes vienam par otru .izjutot mikestibu cilvecibu..berni valodas apgust loti aatri..un tas noderes..kads macitajs dievkalpojuma beigas sacija. Atvadoties..cilveki apkampsim viens otru….sajuta bija fantastiska…man bira asarask.jo nebija sveso….ja musu lielue onkuli to butu izjutisi..hebutu kara…prieks ka mazie ukraini nonmetnee juutas kaa maajas..un gribu novelet lai karss beigtos un berni atgrieztos maajaas..jo neur hav tik labi kaa savas iistajaas maajas.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Sveicam Latvijas valsts jubilejā!

    00:00
    18.11.2024
    18

    Sēsties, saulīte, dimanta krēslā,Valdi pār Latvijas pakalniem brīviem.Sēsties, saulīte, skaidrības kalnā,Aizdzen miglu no birzīm un druvām,Susini purvus, susini dangas,Rādi tautai skaidrības ceļu. /Kārlis Skalbe/

    Bērni zīmē Latviju. Cēsīs

    10:48
    17.11.2024
    39

    Latvija ir krāsaina. Tā rotājas gadalaiku krāsās, ikviena ikdiena iedod savus toņus, tēlus, kas veido tik zināmos simbolus, atklājot katram viņa skaistāko zemi. Latvijas dzimšanas dienā savu Latviju zīmējumu projekcijās uz Cēsu Jaunās pils torņa atklās Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolas audzēkņi. Būs redzami 30 bērnu zīmējumi. Tas ir viens no Gaismas stāstu notikumiem Latvijā. […]

    Vecpiebalgas Muižas  koris jubilejā

    00:00
    17.11.2024
    58

    Vecpiebalgas Muižas koris ar koncertu “Pavasara rasa rudens saulē” nosvinēja 15.jubileju. Tā scenāriju veidoja diriģents Jānis Rijnieks, atklājot sajūtu mūzikā un savā dzejā. Koncertā    uzstājās arī jauktais koris “Madona”, Praulienas pagasta jauktais koris un    jauktais koris “Pie Gaujas” . Koris izpildīja desmit dziesmas, tikai vienu no agrākā repertuāra. Zāle bija klausītāju pilna, vēlākiem […]

    Skolā jāsavieno ikdiena un attīstība

    00:00
    16.11.2024
    42

    Iepazīstot Jaunpiebalgas vidusskolu, Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolu un tiekoties ar Vecpiebalgas vidusskolas pedagogu kolektīvu, izglītības ministre Anda Čakša atzina, ka mācību iestādēs redzētais liecina par paš­valdības un skolu sadarbību izglītības kvalitātes pilnveidošanā. “Cēsu novads risina jautājumus par mācību iestāžu tīkla kārtošanu, un tas ir pamats, lai nodrošinātu augstvērtīgu izglītību. Un svarīgi, ka pārmaiņas ir […]

    Praktizē gatavību ārkārtas situācijām

    00:00
    15.11.2024
    44

    Cēsu klīnikā aizvadītas mācības ugunsdrošībā un evakuācija ugunsgrēka gadījumā, lai praktizētu gatavību ārkārtas situācijām. “Praktiskās mācības ir ļoti svarīgs posms gatavībā ārkārtas situācijām, tās arī turpmāk notiks regulāri,” pastāsta Cēsu klīnikas pārstāve Dace Valnere. Šīs ir mācības, kas ir iekļautas klīnikas katastrofu medicīnas plānā. D.Valnere teic: “Slimnīcai ir izstrādāti un ar Katastrofu medicīnas centru un […]

    “Velopatruļa” apmeklējusi Cēsu pilsētas Vidusskolu

    16:03
    14.11.2024
    66

    Projekts «Velopatruļa» paplašinājis darbību un apmeklējis 10 skolas Latvijas pilsētās, tostarp arī Cēsis. Izglītojošajos pasākumos, kurus organizēja apdrošināšanas akciju sabiedrība «BTA Baltic Insurance Company» (BTA) sadarbībā ar Valsts policiju un Policistu Velobiedrību, 200 skolēni apguva svarīgas zināšanas par ceļu satiksmes drošību, velosipēdu uzturēšanu tehniskā kārtībā un BTA Velopolises apdrošināšanas iespējām. Statistika rāda, ka jaunieši nereti […]

    Tautas balss

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    56
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Godināt savu vēsturi

    14:53
    13.11.2024
    22
    16
    Lasītāja raksta:

    “Rīgā atjaunota kādreizējā rātskunga dzimtas apbedījuma vieta. Pašvaldība tam veltījusi ap simts tūkstošiem eiro. Protams, vēsture jāsaglabā, bet vai tikpat lielu vērību un līdzekļus velta arī latviešu tautas dižgaru kapavietu kopšanai un uzturēšanai? Jā, baltvācu un krievu patricieši pirms gadsimtiem varēja atļauties būvēt varenas ēkas un varenas kapu vietas, latvieši ne, bet būtu vērts vairāk […]

    Necieņa pret iedzīvotājiem

    14:53
    13.11.2024
    39
    Cēsnieks raksta:

    “Cēsīs, Lāču ielā, jau ilgāku laiku nedeg trīs ielas laternas. Tur ielas malā ir garāžu kooperatīvs, cilvēki no rīta iet pēc mašīnas, vakarā to noliek. Tagad, kad dienas īsas, jātaustās pa tumsu. Skaidri saprotams, ka darba nav daudz, armatūra ir, jāieliek spuldzes, un, iespējams, vajadzīgs kāds neliels remonts. Laternas nedeg jau ilgāku laiku, manuprāt, tā […]

    Makšķerēšana ir prieks, ne bizness

    19:30
    06.11.2024
    27
    Makšķerēšanas entuziasts raksta:

    “Lasu, ka ezeros ielaiž zivju mazuļus, lai būtu daudzveidība un zivju bagātība, lai brauktu makšķernieki. Tajā pašā laikā nosaka licencēto makšķerēšanu, lai cilvēks maksā. Ne jau katrs brauc pēc lielā loma, daudziem ir prieks pabūt uz ezera, izjust dabu, mazliet azarta. Ja nelaistu papildu zivis, nebūtu jāmaksā licence, cik nu daudz noķertu, noķertu, būtu pat […]

    Viens pieliek, citi paņem

    19:30
    06.11.2024
    19
    K. raksta:

    “Cik pie pensijas pieliek, tik paņem citi maksājumi. Būs vairāk jāmaksā transporta nodoklis, palielinās akcīzes nodokli degvielai. Vēl dārgāka noteikti būs arī pārtika. Pensiju indeksācija jau netiek līdzi jau tagad. Ja maizes klaips maksā vairāk par eiro, ko dod 30 eiro mēnesī vairāk! Vai tad valdība kaut kā nevar apstādināt to trako pārtikas cenu skrējienu? […]

    Sludinājumi