Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

Anna Kola
00:00
19.11.2024
79
1
Ukraini

FOTO: no albuma

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”.

Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, tomēr nevar noliegt, ka komunikācijā arī latviešu bērni kaut ko apgūst no ukraiņu valodas un viņu tautas tradīcijām,” teic nometnes organizatore Vineta Stīpniece. Viņa atzīst, ka daudzi latviešu skolēni ar ukraiņu bērniem runā angliski, jo krievu valodas zināšanas jaunajai paaudzei ir vājākas. Ukraiņu bērni angliski gan runā mazliet sliktāk, tāpēc sākumā nometņu saturs diezgan lielā mērā nodrošināts arī krievu valodā, lai bērniem, kas Latvijā atraduši patvērumu no kara, vieglāk saprast.

“Pirmajās nometnēs bija mācību stundas, kurās mācījāmies latviešu valodu no pašiem pamatiem, pati tās vadīju. Tagad, jau piektajā nometnē, kopīgajā saziņā daudz vairāk lietojam latviešu valodu. Lielākā daļa ukraiņu bērnu jau labi saprot latviski, protams, kaut kas ir jāizskaidro arī krievu valodā, tomēr ne tik daudz kā pirmajās nometnēs.” V.Stīp­niece saka, ka daži ukraiņu bērni nu jau runā latviski tik labi, ka pat nevar pateikt, ka skolēns būtu no Ukrainas. “Ir bērni, kas tiešām ļoti ātri un veiksmīgi apgūst valodu. Ir arī tādi, kas piedalās nometnē jau piekto reizi, bet arvien latviešu valodu zina ļoti sliktā līmenī,” turpina V.Stīp­niece.
Viņa atzīst, ka liela daļa ukraiņu ģimeņu, kas, sākoties Krie­vijas uzbrukumam, atrada patvērumu Latvijā, cerēja, ka karš ātri beigsies un drīz vien varēs atgriezties mājās. Tāpēc bērni mācības latviešu skolās neuzsāka, bet turpināja mācīties attālināti Ukrainas skolās. Tagad, kad ir pagājis ilgāks laiks un viņi saprot, ka tik drīz tomēr atgriezties dzimtenē nevarēs, ir skaidrs, ka jāsāk mācīties latviešu skolās, tāpēc ļoti svarīgas latviešu valodas zināšanas.

“Lielākā daļa bērnu, kas nometnē pievienojas pirmo reizi un ir mācījušies attālināti, valodu patiešām zina ļoti slikti. Tas ir liels darbs,” saka V.Stīpniece un atzīst, ka pirmās nometnes psiholoģiski bijušas ļoti grūtas, jo bērni bijuši lielā stresā. “Nometnēs ir noteikums nelietot mobilos telefonus. Nometnes vadu sen, nekad neesmu atļāvusi izmantot mobilos telefonus, un šajās ukraiņu nometnēs darām tāpat. Tas ir arī drošībai, lai pievērstu uzmanību, piemēram, ejot pa ceļu. Pirmajās nometnēs ar šo noteikumu bija psiholoģiski grūtāk, jo bērni nāca man jautāt, vai viņa tālrunī nav kāda ziņa, viņi grib zināt, vai tētis vēl ir dzīvs, vai nav noticis kaut kas slikts. Tas bija patiešām smagi,” pieredzē dalās V.Stīpniece.

Nometnēs ar bērniem no Uk­rainas tiek ļoti daudz runāts par notiekošo viņu mājās. “Bēr­nam īsti līdz galam nav saprotams, kāpēc viņam ir jādzīvo šajā valstī, un viņi ir dusmīgi arī uz mums. Viņiem psiholoģiski ir ļoti grūti, bērna vecumā ir grūtāk izprast situāciju. Pieaugušie jau saprot, jā, ir karš, bet bērnam tas ir sarežģītāk. Tāpēc ir svarīgi par notiekošo runāt, ļaut bērniem dalīties ar saviem stāstiem, vai viņu mājas ir vai nav nobombardētas, vai viņu radinieki ir drošībā. Tas ir ļoti būtiski, un to darām katrā nometnē.”

Nometnes viens no uzdevumiem ir arī iepazīstināt ukraiņu bērnus ar Cēsu novadu, ar pilsētu. “Ja pirmajās nometnēs varēju bērnus pārsteigt ar mūsu novada skaistajām vietām, ar Pils parku, ar dažādiem apskates objektiem, tad nu jau bērni visu redzējuši, visur bijuši. Ukraiņu ģimenes ļoti aktīvi iepazīst mūsu valsti, daudzi ir bijuši arī citās Latvijas pilsētās. Šajā rudens brīvlaika nometnē bijām Alūksnē, bet arī tur jau daži ukraiņu bērni bija viesojušies. Alūksne gan bērniem ļoti patika, tā bija skaista ekskursija.”

Visus nometnes gadus ar V.Stīp­nieci kopā strādā Cēsu Pastariņa skolas direktores vietniece audzināšanas darbā Laila Meluškāne un Cēsu 2.pamatskolas sporta skolotājs Juris Vaido. “Juris bērnus nodarbina ar sporta aktivitātēm, caur kurām arī bērni mācās latviešu valodu, savukārt Laila māca radošās aktivitātes: viņi kopā zīmē, veido aplikācijas, piedalās radoši aktīvās nodarbēs un spēlēs. Tagad esam vienojušies, ka visu nometnes laiku runājam latviski, bet, ja bērns nesaprot, ir jājautā, tad izskaidrojam individuāli,” tā V. Stīpniece.

Katrai nometnei ir pielāgota tematika. Šajā rudens nometnē arī iekļautas aktivitātes, kas asoci­ējas tieši ar šo gadalaiku. “Parkā veidojām kļavu lapu virtenes, sacentāmies, kuram izdevās garākā. Rudenī gan vairāk aktivitāšu norisinās telpās, tāpēc mums bija arī meistarklase konditorejā. Bērni cepa picas. Mana doma bija, lai bērni gatavotu ēdienu cits citam un mainītos ar savu veikumu. Viesojāmies arī Liepas pagasta “Maizes mājā”, tas bērniem ļoti patika. Katrā nometnē vēlamies ielikt arī audzinošu pieredzi, lai iegūtu jaunas zināšanas, apgūtu ko jaunu.”

Jautāta, vai bērni no Ukrainas jau vairāk iejutušies latviskajā vidē, V. Stīpniece atzīst, ka noteikti ir kļuvis vieglāk, jo bērnu pirmais, lielais psiholoģiskais pārdzīvojums par nonākšanu svešā vidē ir aiz muguras. “Tagad ir citādi, jo bērni, kas nāk uz nometni ceturto vai piekto reizi, te ierodas ar starojošām acīm, grib apkampties. Viņi te nāk kā pie savējiem – esam sadraudzējušies, esam kā liela ģimene. Daudzi ukraiņu bērni, sastopot mani skolas gaiteņos, nāk samīļot. Cenšos katras nometnes izskaņā atvadīties ar domu, ka karš drīz beigsies un bērni varēs atgriezties savās mājās, un tad mēs varēsim braukt pie viņiem ciemos. To dzirdot, viņi katru reizi ir ļoti priecīgi un saka, ka gaida to brīdi, kad varēs uzņemt ciemos mūs.”

V.Stīpniece saka lielu paldies Cēsu novada pašvaldībai par atbalstu un īpaši Dzintrai Kozakai par ieguldīto darbu šī projekta īstenošanā.

Komentāri

  • Lora saka:

    Sis raksts manii izraisija dzilas skumjas un paardzivojumu un pat kaunu ka lielo pasaules noziedznieku del kaut kas tads kaa karss notiek sajaa gadsimtaa kas hes lidzi daudzu cilveku upurus ciesanas pardzivojumus arii berniem..kuriem jaamaoet dzimtene savas maajas un jadodas svesumaa…skatoties ar berna acim i tas ir sausmigi…berni visa pasaulee vienadi un visiem vajadzigs miers gimene izglitiba un laimiga berniba….paldies nometnei ko jus paveicat lai jaut kads prieks ielist ukrainu bernu dveseles…saskarsmee ar latviesu berniem..veicinot un ieaudzinot savstarpeju draudzibu rupes vienam par otru .izjutot mikestibu cilvecibu..berni valodas apgust loti aatri..un tas noderes..kads macitajs dievkalpojuma beigas sacija. Atvadoties..cilveki apkampsim viens otru….sajuta bija fantastiska…man bira asarask.jo nebija sveso….ja musu lielue onkuli to butu izjutisi..hebutu kara…prieks ka mazie ukraini nonmetnee juutas kaa maajas..un gribu novelet lai karss beigtos un berni atgrieztos maajaas..jo neur hav tik labi kaa savas iistajaas maajas.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

    00:00
    03.04.2025
    28

    Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

    Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

    00:00
    02.04.2025
    39

    2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

    Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

    13:54
    01.04.2025
    84
    1

    No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

    Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

    13:05
    01.04.2025
    50

    Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

    E.coli infekcija nav apstājusies

    13:01
    01.04.2025
    269

    “Cēsu novadā turpina konstatēt E.coli infekcijas izraisītās saslimšanas,” saka Cēsu klīnikas pārstāve Dace Valnere, ieskicējot aktuālo situāciju stacionārā. “Šorīt Bērnu slimību nodaļā ir viens pacients, kuram apstiprināta E.coli infekcija, bērna veselības stāvoklis ir stabils, bet otrā gadījumā ir aizdomas par saslimšanu, tiek gaidīti analīžu rezultāti. Pēdējās dienās divi pacienti pārvesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu […]

    Cik "zaļa" ir industriālo vēja parku ražotā enerģija?

    00:00
    01.04.2025
    149
    3

    Par un pret vēja parkiem – uz sarunu par šo tēmu pagājušā piektdienā Nītaures Kul­tū­ras namā tikās tuvākas un tālākas apkārtnes iedzīvotāji. Zāle bija pārpildīta, un sanākušo noskaņojums nepārprotams – nē vēja parkiem    Skujenes, Zaubes un Nītaures pagastu teritorijā. Janvārī jau “Druvā” rakstījām par    sākotnējo sabiedrisko apspriešanu vēja elektrostaciju    būvniecības iecerei, kas […]

    Tautas balss

    Vecs koks nav jāpārstāda

    14:41
    02.04.2025
    15
    G. raksta:

    “Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

    Smiltis pieputina visu apkārtni

    14:00
    27.03.2025
    25
    Garāmgājēja raksta:

    “Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

    Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

    14:00
    27.03.2025
    41
    14
    Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

    “Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

    Karogi aizēno laukumu

    13:44
    23.03.2025
    24
    1
    Lasītāja V. raksta:

    “Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

    Varētu labot, bet vieglāk izmest

    13:43
    22.03.2025
    43
    Cēsniece raksta:

    “Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

    Sludinājumi