Cēsu 2.pamatskolā pulcējās orientieristi ar dažādu pieredzi, lai piedalītos Jaunsardzes 3.novada telpu orientēšanās sacensībās, ko rīkoja Latvijas Orientēšanās federācija. Tās valdes loceklis Matīss Ratnieks pastāstīja, ka telpu orientēšanās radusies pirms gadiem desmit Skandināvijā, lai orientieristi arī ziemā varētu piedalīties sacensībās skrienot, nevis slēpojot: “Pa sniegu skriet nav ērti, tāpēc izdomāja, ka to varētu darīt telpās, jo tās var viegli atveidot kartē. Ņēma telpu evakuācijas plānus, salika uz vienas lapas, ar pelēku krāsu atzīmēja zonas, kur nevar skriet, ar dzeltenu – telpas, kurās var pārvietoties, uzstādīja kontrolpunktus, atzīmēja tos kartē, un sacensības varēja notikt.”
Drīz vien telpu orientēšanās atnāca arī uz Latviju, sākumā notika vien nelielas sacensības, līdz pirms četriem gadiem sākās Latvijas telpu orientēšanās kausa izcīņa vairākos posmos, kas risinājās Rīgā. Posmi notikuši Nacionālajā bibliotēkā, iepirkšanās centros, Latvijas Universitātes galvenajā ēkā, citās vietās.
“Pērn šīs sacensības ieinteresēja arī Jaunsardzi, un tika nolemts sarīkot sacensības visos četros Jaunsardzes novados. Pirmkārt, lai iepazīstinātu ar orientēšanos, jo arī šīs iemaņas jaunsargiem nepieciešamas. Pērn Vidzemes novada jaunsargi startēja Vidzemes Augstskolā Valmierā, šogad Cēsīs, jo 2.pamatskola orientieristiem zināma kopš pērnā gada augusta, kad te atrādās Pasaules kausa posma sacensību centrs. Skolas vadība izteicās, ka vēlētos sadarbību turpināt, un nolēmām sarīkot telpu orientēšanās posmu,” stāsta M. Ratnieks.
Dalībnieku vidū arī mūsu puses jaunsargu vienību dalībnieki. Kopā ar savējiem instruktori, arī Juris Kokins, kurš uz sacensībām atvedis Priekuļu vienības jaunsargus. Pats būdams aktīvs orientierists, viņš šīs iemaņas māca arī jaunsargiem, un pirms tam Priekuļu vidusskolā veikuši treniņus. J. Kokins uzzīmējis karti, lai jauniešiem rodas saprašana, kā notiek orientēšanās telpās.
“Telpās ir pavisam cita pieeja, tur kompass nav vajadzīgs. Svarīgi atšifrēt to, kas redzams kartē, saprast, pa kurām kāpnēm tiec vajadzīgajā stāvā. Jo viss nav kā dzīvē, dažviet koridori tiek vidū slēgti, tad, lai nonāktu otrajā galā, jāiet stāvu augstāk vai zemāk. Katrā ziņā šis ir interesants piedzīvojums,” saka J. Kokins.
Bija interesanti vērot jauniešu rosīšanos skolas plašajos gaiteņos, kāpnēs un zālēs. Daži skrēja uz dullo, cerot, ka gan jau atradīsies vajadzīgie punkti, bet tik viegli neklājās. Citi ik pa laikam piestāja pie evakuācijas plāniem, lai to salīdzinātu ar karti un saprastu, kur viņš atrodas. Katram dalībniekam jāveic divas distances, un abās uzrādītais rezultāts tiek skaitīts kopā, nosakot labākos. Viegli negāja, jo rezultātos redzams, ka daudziem dalībniekiem ir diskvalifikācija par nepaņemto punktu vai kādu citu pārkāpumu. Kopā ar jaunsargiem savus spēkus izmēģināja arī vietējie orientieristi, atzīstot, ka šis bijis ļoti aizraujošs piedzīvojums, ko ir vērts atkārtot vēl.
Jaunsardzes ieskaitē pie godalgotām vietām tika J. Kokina vadītie Priekuļu vienības jaunsargi.
SJIC-2 grupā uzvarēja Kristīne Liepiņa, tikai trīs sekundes viņai zaudēja komandas biedrene Marta Lipska, kurai otrā vieta. VJIC-2 grupā 5.vietā Markuss Karlsbergs.
Kluba “Meridiāns/ CPSS/ Pārgauja” pārstāvjiem šādi rezultāti atklātajās grupās: S16 grupā 3.vietā Ernestīne Knēta , 4. – Estere Prikula (Cēsu 2.pamatskola), 5.- Adriana Krastiņa.
S40 grupā uzvarēja Mārīte Knēta (Mona OK), 3. – Iveta Zāģere V16 grupā 3. – Rodrigo Briedis, 5. – Edvards Rebinovs, 6. – Markuss Krickis. V21 grupā 2. – Kaspars Radziņš, 4. – Jānis Brakšs, 5. – Raimonds Rebinovs.
Komentāri