Sestdiena, 12. aprīlis
Vārda dienas: Jūlijs, Ainis
weather-icon
+11° C, vējš 5.96 m/s, R-DR vēja virziens

Mantojums šodienai un rītdienai

Sarmīte Feldmane
00:00
02.11.2024
149
Vecpilseta

Aktuālā netrūkst. Sarunā Gaujas 11.nama saimnieki Mārtiņš (no labās) un Agija Tiknusi, Cēsu pašvaldības būvvaldes arhitekte Vēsma Lukstiņa, būvvaldes vadītājas vietniece Irēna Suipe, biedrības “Cēsu mantojums” vadītājs Jānis Tolpežņikovs un arhitekte Marija Katrīna Dambe vērtē, ka vecpilsētas attīstības problēmas ir labi zināmas, risinājumiem dažādi varianti, vajadzīga politiķu izpratne un atbalsts. FOTO: Sarmīte Feldmane

Cēsu vecpilsētai katrā gadalaikā savs šarms. Kāda vecpilsēta ir šodien? Daudzas problēmas redzamas arī tādam, kurš nav ne būvnieks, ne arhitekts. Kādu no iepriekšējām paaudzēm saņemto mantojumu nodosim tālāk, protams, atkarīgs tikai no pašiem.

Biedrība “Cēsu mantojums” bija saaicinājusi kopā arhitektūras, pilsētplānošanas un kultūras mantojuma, pašvaldību speciālistus, lai konferencē “Vecpilsēta mūsdienās un tās attīstība” spriestu, dalītos pieredzē, kā saglabāt un uzturēt vietējās nozīmes pieminekļus.

Konference sākās ar ekskursiju    pa Cēsu vēsturiskajiem objektiem,vērtējot ēku saglabāšanas iespējas un izmantošanu nākotnē. Sarunas notika Gaujas ielā 11, ko daudzi atceras kā ēku, kas bija saistīta ar kādreizējo kara komisariātu. Tās īpašnieki Agija un Mārtiņš Tiknusi nepilnu divu gadu laikā daudz ieguldījuši, lai namu pamazām atjaunotu. Pašvaldī­bas finansējums piesaistīts tornīša un verandas atjaunošanai. Te notikusi arī biedrības “Cēsu mantojums” meistarklase par kaļķa apmetumu.
Saimnieki pauda gandarījumu, ka konferences dalībnieki novērtējuši paveikto. “Darāmā ļoti daudz. Žāvējam gadiem pamesto ēku un atklājam aizvien kādu pārsteigumu,” sacīja saimnieks un atgādināja, ka šis nams savulaik piederējis grāfam Karlam Geor­gam Zī­versam un saukts par “Villa bei Wenden”.

Tiknusi iegādājās vietējās nozīmes aizsargājamu arhitektūras pieminekli, saprotot, kādus pienākumus uzņemas, daudz dara paši, izmantojot profesionāļu padomus. “Padoms un citu pieredze ir ļoti svarīgi,” atzina Agija un uzsvēra, ka konferencē guvuši daudzas vērtīgas atziņas.

Cēsīs veco ēku netrūkst. Arhitekts Ervins Krauklis uzsvēra, ka īpašnieks ir noteicējs, kā ēka tiks atjaunota, izmantota.    “Man    nepatīk vārds “pārliecināt”, tas izklausās, kā gribētu piespiest. Ikvienu vislabāk pārliecinās kaimiņš, atjaunota ēka, pozitīvā pieredze, nevis negatīvais. Kultivējot to, ir būtiski stāstīt vairāk par labajiem piemēriem.    Ir jāskaidro, ka pieminekļu uzturēšana un kvalitatīva atjaunošana paaugstina īpašuma vērtību. Laiks iet, vēsturiskais zūd. Ēkas sagrūs, jo to atjaunošana ar katru dienu kļūst aizvien dārgāka, līdz būs jānojauc,” pārdomās dalījās E.Krauklis.

Kā saglabāt Cēsu vērtību – kultūrvēsturisko mantojumu vecpilsētā? Kā to aizsargāt un izmantot mūsdienās?    Diskusija raisījās par noteikumiem, kādi jāievēro vecpilsētā.  Biedrības vadītājs, restaurators Jānis Tolpežņikovs pauda pārliecību, ka pietrūkst vadlīniju, vajadzīgi stingrāki apbūves noteikumi, jārod pilsētbūvniecības pieminekļiem labāks risinājums, kā tos aizsargāt. Savukārt uzņēmējs Toms Zvirbulis izteica uzskatus, ka nosacījumus vajag vieglākus. “Uzņēmēji grib izdarīt ko labu, nauda ir, ļaujiet nākt pilsētā un investēt! Visi uztraucas, ko varēs izdarīt, kādi būs sprunguļi. Vai Cēsīs būs iedzīvotāji, ja būs, kur viņiem dzīvot, ja te patiks, vai par to varēs samaksāt,” atgādināja T.Zvirbulis.

Cēsu vecpilsēta tūrisma ceļvežos tiek piedāvāta kā īpaša. Kas ir tas īpašais?    Kāpēc Kuldīgas vecpilsēta ir ierakstīta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, bet Cēsu vecpilsēta brūk? Arhitekts Jānis Zlaugotnis 28 gadus nostrādājis Cēsu domē. Viņam ir savs viedoklis: “Svarīga ir administrācijas un politiķu izpratne un attieksme. No viņiem atkarīgi lēmumi, finansējums programmām. Kuldīgā gan administratīvi, gan politiski un profesionāli gāja uz mērķi, lai piepildītu redzējumu par savu vecpilsētu. Cēsīs tas izpalicis, politiskā līmenī    ir strādāts      nevienmērīgi.    Varējām būt kā Kuldīga,    ja rīkotos visos līmeņos un mērķtiecīgi,” teica J.Zlaugotnis un piebilda, ka arī atbalsta finansējuma programmām nav pēctecības. “Ir vajadzīgs profesionālis, personība, kurš sabiedrību, politiķus un profesionāļus velk līdzi,” sacīja arhitekts. Viņam piekrita arī Cēsu muzeja direktore Ināra Bula: “Pieminekļu aizsardzība ir atkarīga no personībām. Cilvēki neklausīsies uzspiestā viedoklī, ka vērtības jāsaglabā, bet paskatīsies, kā dara kaimiņš un kāpēc.   

Pašvaldībai jābūt vienotai koncepcijai un jāspēj atrast kompromisu ar īpašniekiem, uzņēmējiem – attīstītājiem,    mantojuma aizsardzības institūcijām un sabiedrību. Kultūras mantojuma aizsardzība ir individuāls process, lai gan ir kopīgi noteikumi, katrai ēkai tie ir savi, un jābūt individuālai pieejai.” Viņa arī atgādināja, ka vēsturisko ēku saglabāšana, uzturēšana un izmantošana ir problēma ne tikai visā Latvijā, arī Eiropā. “Sabiedrībai jāatceras, ka pilsēta, kurā dzīvojam, ielas, pa kurām staigājam, nepieder valstij vai pašvaldībai, bet mums visiem,” bilda I.Bula.     

Cēsu būvvaldes arhitekte Vēsma Lukstiņa norādīja, ka ir būtiski, lai noteikumi, ko un kā drīkst darīt vecpilsētā, ir mērķtiecīgi    un ar virsuzdevumu. “Laika gaitā mainās zināšanas, izpratne un ik noteikumi ir jāpārskata,” atzina V.Lukstiņa un piebilda, ka Cēsīs ir personības, bet institūcijas strādā noteikumu rāmī. Limbažu paš­valdības būvvaldes vadītāja Ineta Cīrule, vērtējot, kādi noteikumi būtu labāki, atgādināja, kā rokā turam olu: ja vaļīgi, tā no rokām izkrīt, ja par ciešu saspiežam, saplīst. “Noteikumiem jābūt skaidriem,” uzsvēra limbažniece, bet E.Krauklis pauda , ka pats svarīgākais    ir nepazaudēt būtisko, mērķi, ko gribam sasniegt.

“Cēsu mantojuma” pārstāve Tatjana Bernharde atgādināja, ka 2017.gadā biedrību “Cēsu mantojums” izveidoja, lai kopā ar paš­valdību veiktu inventarizāciju visā vecpilsētā. Pēc tam taptu saistošie noteikumi. Toreiz pietrūka pašvaldības ieinteresētības.   

Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centra vadītājs Gundars Ūķis pastāstīja, ka pilsētā 1996.gadā apsekoja visas ēkas. Pēc 30 gadiem daudz kas mainījies. “Pilsētas uzdevums ir nodrošināt ekonomisko aktivitāti, vienlaikus saglabājot vēsturisko mantojumu. Tā vienmēr ir dilemma, tas vienmēr ir kompromiss. Jūrmalā līdzās ir 20.gadsimta sākuma un padomju laika lielās viesnīcas,” stāstīja G.Ūķis. Apsverot, kā savienot veco ar mūsdienām, arhitekti dalījās pārdomās, kāds izskatītos Cēsu Pionieru laukums un vecpilsēta, ja te uzceltu augstākas, lielāka apjoma ēkas. Laikmeti mainās, satiekas un aiziet nākotnē.
Kādai būt vecpilsētai, tās namiem? Tas ir gan profesionāļu, gan politiķu ziņā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sievietes no Cēsīm aicinātas pieteikties bezmaksas programmā MI rīku apgūšanai

00:53
12.04.2025
36

Sievietes no Cēsu pilsētas un novada aicinātas pieteikties mācību programmā “Google AI Essentials”, kurā iespējams iegūt pamatzināšanas par mākslīgā intelekta (MI) darbību, tā pielietojumu un potenciālu dažādās nozarēs. Mācības organizē biedrība “Riga TechGirls” ar “Google.org” atbalstu. Bezmaksas programmas ietvaros dalībnieki varēs iepazīties ar MI pamatiem, tā pielietošanu ikdienā, kā arī mācīsies analizēt un risināt problēmas, […]

Pievelc pasauli tuvāk! VARAM aicina Cēsu novada iedzīvotājus pieteikties bezmaksas digitālo prasmju mācībām

00:51
12.04.2025
21

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar vairāk nekā 30 Latvijas pašvaldībām aicina iedzīvotājus pieteikties bezmaksas mācībām, lai attīstītu savas digitālās pašapkalpošanās prasmes un apgūtu dažādus e-pakalpojumus patstāvīgai lietošanai. Lai pieteiktos mācībām, ir jāaizpilda pašnovērtējuma zināšanu tests, kas palīdzēs noteikt visatbilstošāko mācību līmeni, un jāpiesakās vēlamajam mācību līmenim konkrētā mācību vietā. To var […]

Kaķīša atvestās balvas jāredz

00:00
12.04.2025
28

Vēl šodien (11.04.) koncertzālē “Cēsis” ikviens var apskatīt animācijas filmas “Straume” iegūtās trīs prestižākās godalgas: Eiropas Kinoakadēmijas balvu, Holivudas ārzemju preses piešķirto “Zelta globusu” un Amerikas Kinoakadēmijas balvu “Oskars”. Otrdien pie kinozāles durvīm veidojās neliela rinda. Interesenti nesteidzīgi kāpa lejup pa kāpnēm, lai apskatītu Latvijas lepnumus, kā zelta statuetes nosauca vairāki apmeklētāji. “Tādu brīnumu redzēt. […]

Rīgas ielā Cēsīs ar atklātu liesmu dega divstāvu ēka

10:24
11.04.2025
5056

Šonakt plkst. 2.56 VUGD saņēma izsaukumu uz Rīgas ielu Cēsīs, kur ar atklātu liesmu dega divstāvu neapdzīvota ķieģeļu ēka 300 m2 platībā, kas piebūvēta trīsstāvu dzīvojamai mājai. Pirms VUGD ierašanās no trīsstāvu dzīvojamās ēkas evakuējās pieci cilvēki, bet vēl vienu evakuēja ugunsdzēsēji glābēji. Plkst. 5.52 ugunsgrēks ierobežots un šobrīd turpinās dzēšanas darbi.

Uz laiku daļēji aptur "Straupes" ar rokām iepakoto produktu fasēšanas līniju darbiniekiem atklātās E.coli infekcijas dēļ

10:02
11.04.2025
86

Uz laiku daļēji apturēta piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” darbība, vairākiem uzņēmuma darbiniekiem konstatējot E. coli infekciju, šodien preses konferencē informēja Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis. Apturēta uzņēmuma fasēšanas līnija, kurā produkti manuāli tika pildīti atkārtoti izmantojamos traukos. PVD pieņēmis lēmumu uz laiku apturēt šo produktu līniju un iesaka to nelietot uzturā. Tie varētu […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
108

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Tautas balss

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
7
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
36
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
39
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
31
6
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Sludinājumi