Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Novembrī laiks gripas profilaksei – pasargā sevi un apkārtējos

Druva
12:19
16.11.2023
9
Publicitates Foto 1 1

Iestājoties aukstākam laikam, par sevi arvien vairāk atgādina dažādi augšējo elpceļu vīrusi, tostarp gripa. Kopš sezonas sākuma ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 38 gripas gadījumi, un tiek prognozēts, ka gripas izplatība decembrī un janvārī kā ik gadu pieaugs. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO atgādina par profilakses pasākumiem, kas palīdzēs izvairīties no saslimšanas, un bez maksas iekļauj gripas apdrošināšanu nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs.

Lai gan patlaban gripas izplatības intensitāte uzskatāma par zemu – vidēji 15,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju – un ir līdzīga kā pērn šajā periodā, tieši tagad ir īstais brīdis domāt par profilakses pasākumiem, kas veicami, lai izvairītos no saslimšanas. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka kopš sezonas sākuma (gada 40. nedēļas) reģistrēti 38 gripas gadījumi. Visvairāk slimo bērni vecumā no 0 līdz 4 gadiem, tomēr saslimšana novērota arī vecuma grupā no 15 līdz 65 gadiem, kā arī senioriem, kas vecāki par 65 gadiem.

“Šie dati ir viens no signāliem, ka vīruss ir jau klāt, un tas ir tikai laika jautājums, cik ātri gripa izplatīsies. Kopumā patlaban apmēram katra piektā konsultācija pie ģimenes ārsta saistīta ar dažādām augšējo elpceļu saslimšanām,” norāda ģimenes ārsts un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs. Pērn gripas epidēmija, saslimstībai sasniedzot 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, sākās decembra pirmajā pusē un noslēdzās šogad 20. aprīlī.

Novembris – ideāls laiks profilaksei

“Vakcinēšanās pret gripu ir profilaktisks pasākums, kas jāatkārto ik rudeni pirms gripas sezonas sākuma. Vakcinēties iesakām visiem, jo gripa var piemeklēt jebkuru, tomēr gribu uzsvērt, ka tieši maziem bērniem un senioriem vakcinēšanās ir īpaši nepieciešama. Ja skatāmies datus, tad Dienvidu puslodē, kur gripa šogad jau aktīvi izplatījusies, lielākā hospitalizācija ir tieši bērniem un senioriem. Trešā riska grupa, kurai pastāv lielāka varbūtība gripu izslimot smagāk un komplikāciju dēļ nonākt slimnīcā, ir grūtnieces. Mammas slimošana, kuru pavada augsta temperatūra, var būt ļoti kaitīga gaidāmajam bērniņam,” norāda A. Dzalbs, uzsverot, ka novembris ir ideāls laiks, lai vakcinētos pret gripu, jo vēl nav sākusies masveida saslimšana, kad ģimenes ārsti būs krietni noslogotāki. “Tieši vakcinācija pret gripu patlaban ir viens no pieprasītākajiem pakalpojumiem ģimenes ārstu praksēs.”

Gripa kā hronisko slimību saasinātāja

Lai gan profilaktiskos nolūkos vakcinēties iesakāms visām iedzīvotāju grupām, mazu bērnu vecākiem tam jāpievērš īpaša uzmanība gadījumos, ja bērnam ir hroniskas saslimšanas, piemēram, astma, cukura diabēts, vielmaiņas vai sirds slimības. Tāpat vakcinācija ir jo sevišķi svarīga senioriem ar hroniskām slimībām.

“Ja mazam bērnam temperatūra vairākas dienas ir 40 grādi, ir grūti viņam nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu un pastāv liels risks, ka var attīstīties komplikācijas, piemēram, vidusauss iekaisums vai plaušu karsonis. Savukārt senioriem, ja arī varēsim paskaidrot, ka ir svarīgi uzņemt šķidrumu, tomēr, slimojot ar gripu, var būtiski saasināties hroniskās saslimšanas, tostarp sirds un plaušu slimības, jo ir liels šķidruma zudums, augsta temperatūra, intoksikācija – smags iekaisuma process, kas vienlaikus ar audu bojājumiem un sabrukšanas procesiem pasliktina nieru darbību. Senioriem gripa pasliktina arī galvas smadzeņu darbību, saasina sirds slimības un cukura diabētu. Nevakcinētam senioram ir daudz lielāka iespēja piedzīvot infarktu vai insultu, kas rodas vai nu gripas laikā vai to izslimojot,” stāsta A. Dzalbs.

“Tā kā bērniem vakcinēšanās process var šķist ne sevišķi tīkams, 2-7 gadu vecuma grupai patlaban piedāvājam vakcīnas, kas lietojamas intranazāli – ir iepūšamas degunā. Jāpiebilst, ka arī vecuma grupā virs 60 gadiem tiek nodrošināta plašāka vakcīnu izvēle. Senioriem ir pieejamas vakcīnas, kas satur lielāku imunizējošās vielas daudzumu, tādējādi nodrošinot stabilāku aizsardzību pret gripu.”

Dakteris A. Dzalbs arī norāda, ka hroniskās saslimšanas ir indikators vakcinēties ne tikai pret gripu, bet arī pret Covid-19. Jāpiebilst, ka novembra sākumā (44. nedēļā) SPKC reģistrēti 183 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, kas ir par 32,6 % vairāk nekā nedēļu iepriekš.

Kam vakcīna pret gripu nav ieteicama?

“Vakcinēties pret gripu var teju ikviens, izņēmums ir tikai tie pacienti, kuriem ir bijusi anafilaktiska reakcija uz gripas vakcīnu (kas statistiski varētu būt ~ vai < 1 gadījums uz 1 miljonu pacientu/ devu). Tāpat vakcināciju pret gripu neveic pacientiem, kuriem ir anafilaktiska rekcija uz vistu olām, jo vakcīnas ražošanas procesā vakcīna var saturēt olas olbaltuma pēdas. Te arī runa nevis par izsitumiem vai gremošanas traucējumiem, bet tieši par anafilaksi, lietojot olas uzturā. Tātad – ļoti reti izņēmumi,” norāda A. Dzalbs.

“Saslimšana ar gripu ik gadu Latvijā skar salīdzinoši lielu iedzīvotāju daļu, un slimības gaita ne vienmēr ir viegla, kas var nozīmēt arī ārstēšanos stacionārā un neplānotus izdevumus. Apzinoties šo risku, līdz nākamā gada janvāra beigām ERGO nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs bez maksas tiks iekļauta gripas apdrošināšana. Tas nozīmē, ja apdrošinātā persona saslims ar gripu un tā rezultātā nonāks stacionārā vismaz uz trim dienām pēc kārtas, cilvēkam tiks nodrošināta apdrošināšanas atlīdzība 500 eiro apmērā,” stāsta apdrošināšanas sabiedrības ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis.

Kā atpazīt gripu?

Gripas vīrusi, līdzīgi kā citu akūto augšējo elpceļu infekcijas, galvenokārt izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Jāatceras, ka gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās:

  • drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C;
  • stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”);
  • sauss klepus un rīkles iekaisums;
  • sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula;
  • izteikts bezspēks, apetītes zudums.
  • Vakcinācija ir viens no efektīgākajiem veidiem, kā pasargāt sevi no saslimšanas ar gripas vīrusu, vienlaikus gripas sezonā jāatceras arī par vairākiem piesardzības pasākumiem:
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas);
  • vairākas reizes dienā plaši atvērt logus, lai svaigs gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā;
  • izmantot atbilstošus tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļus, īpaši rūpīgi attīrīt un dezinficēt visus priekšmetus un virsmas, kurām bieži pieskaras cilvēki (durvju rokturi, krāni, galda virsmas, krēslu atzveltnes u.c.);
  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem, ievērot distanci un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru).

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
6

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
16

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
28
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
250

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi