Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Novembrī laiks gripas profilaksei – pasargā sevi un apkārtējos

Druva
12:19
16.11.2023
7
Publicitates Foto 1 1

Iestājoties aukstākam laikam, par sevi arvien vairāk atgādina dažādi augšējo elpceļu vīrusi, tostarp gripa. Kopš sezonas sākuma ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 38 gripas gadījumi, un tiek prognozēts, ka gripas izplatība decembrī un janvārī kā ik gadu pieaugs. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO atgādina par profilakses pasākumiem, kas palīdzēs izvairīties no saslimšanas, un bez maksas iekļauj gripas apdrošināšanu nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs.

Lai gan patlaban gripas izplatības intensitāte uzskatāma par zemu – vidēji 15,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju – un ir līdzīga kā pērn šajā periodā, tieši tagad ir īstais brīdis domāt par profilakses pasākumiem, kas veicami, lai izvairītos no saslimšanas. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka kopš sezonas sākuma (gada 40. nedēļas) reģistrēti 38 gripas gadījumi. Visvairāk slimo bērni vecumā no 0 līdz 4 gadiem, tomēr saslimšana novērota arī vecuma grupā no 15 līdz 65 gadiem, kā arī senioriem, kas vecāki par 65 gadiem.

“Šie dati ir viens no signāliem, ka vīruss ir jau klāt, un tas ir tikai laika jautājums, cik ātri gripa izplatīsies. Kopumā patlaban apmēram katra piektā konsultācija pie ģimenes ārsta saistīta ar dažādām augšējo elpceļu saslimšanām,” norāda ģimenes ārsts un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs. Pērn gripas epidēmija, saslimstībai sasniedzot 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, sākās decembra pirmajā pusē un noslēdzās šogad 20. aprīlī.

Novembris – ideāls laiks profilaksei

“Vakcinēšanās pret gripu ir profilaktisks pasākums, kas jāatkārto ik rudeni pirms gripas sezonas sākuma. Vakcinēties iesakām visiem, jo gripa var piemeklēt jebkuru, tomēr gribu uzsvērt, ka tieši maziem bērniem un senioriem vakcinēšanās ir īpaši nepieciešama. Ja skatāmies datus, tad Dienvidu puslodē, kur gripa šogad jau aktīvi izplatījusies, lielākā hospitalizācija ir tieši bērniem un senioriem. Trešā riska grupa, kurai pastāv lielāka varbūtība gripu izslimot smagāk un komplikāciju dēļ nonākt slimnīcā, ir grūtnieces. Mammas slimošana, kuru pavada augsta temperatūra, var būt ļoti kaitīga gaidāmajam bērniņam,” norāda A. Dzalbs, uzsverot, ka novembris ir ideāls laiks, lai vakcinētos pret gripu, jo vēl nav sākusies masveida saslimšana, kad ģimenes ārsti būs krietni noslogotāki. “Tieši vakcinācija pret gripu patlaban ir viens no pieprasītākajiem pakalpojumiem ģimenes ārstu praksēs.”

Gripa kā hronisko slimību saasinātāja

Lai gan profilaktiskos nolūkos vakcinēties iesakāms visām iedzīvotāju grupām, mazu bērnu vecākiem tam jāpievērš īpaša uzmanība gadījumos, ja bērnam ir hroniskas saslimšanas, piemēram, astma, cukura diabēts, vielmaiņas vai sirds slimības. Tāpat vakcinācija ir jo sevišķi svarīga senioriem ar hroniskām slimībām.

“Ja mazam bērnam temperatūra vairākas dienas ir 40 grādi, ir grūti viņam nodrošināt pietiekamu šķidruma uzņemšanu un pastāv liels risks, ka var attīstīties komplikācijas, piemēram, vidusauss iekaisums vai plaušu karsonis. Savukārt senioriem, ja arī varēsim paskaidrot, ka ir svarīgi uzņemt šķidrumu, tomēr, slimojot ar gripu, var būtiski saasināties hroniskās saslimšanas, tostarp sirds un plaušu slimības, jo ir liels šķidruma zudums, augsta temperatūra, intoksikācija – smags iekaisuma process, kas vienlaikus ar audu bojājumiem un sabrukšanas procesiem pasliktina nieru darbību. Senioriem gripa pasliktina arī galvas smadzeņu darbību, saasina sirds slimības un cukura diabētu. Nevakcinētam senioram ir daudz lielāka iespēja piedzīvot infarktu vai insultu, kas rodas vai nu gripas laikā vai to izslimojot,” stāsta A. Dzalbs.

“Tā kā bērniem vakcinēšanās process var šķist ne sevišķi tīkams, 2-7 gadu vecuma grupai patlaban piedāvājam vakcīnas, kas lietojamas intranazāli – ir iepūšamas degunā. Jāpiebilst, ka arī vecuma grupā virs 60 gadiem tiek nodrošināta plašāka vakcīnu izvēle. Senioriem ir pieejamas vakcīnas, kas satur lielāku imunizējošās vielas daudzumu, tādējādi nodrošinot stabilāku aizsardzību pret gripu.”

Dakteris A. Dzalbs arī norāda, ka hroniskās saslimšanas ir indikators vakcinēties ne tikai pret gripu, bet arī pret Covid-19. Jāpiebilst, ka novembra sākumā (44. nedēļā) SPKC reģistrēti 183 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, kas ir par 32,6 % vairāk nekā nedēļu iepriekš.

Kam vakcīna pret gripu nav ieteicama?

“Vakcinēties pret gripu var teju ikviens, izņēmums ir tikai tie pacienti, kuriem ir bijusi anafilaktiska reakcija uz gripas vakcīnu (kas statistiski varētu būt ~ vai < 1 gadījums uz 1 miljonu pacientu/ devu). Tāpat vakcināciju pret gripu neveic pacientiem, kuriem ir anafilaktiska rekcija uz vistu olām, jo vakcīnas ražošanas procesā vakcīna var saturēt olas olbaltuma pēdas. Te arī runa nevis par izsitumiem vai gremošanas traucējumiem, bet tieši par anafilaksi, lietojot olas uzturā. Tātad – ļoti reti izņēmumi,” norāda A. Dzalbs.

“Saslimšana ar gripu ik gadu Latvijā skar salīdzinoši lielu iedzīvotāju daļu, un slimības gaita ne vienmēr ir viegla, kas var nozīmēt arī ārstēšanos stacionārā un neplānotus izdevumus. Apzinoties šo risku, līdz nākamā gada janvāra beigām ERGO nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs bez maksas tiks iekļauta gripas apdrošināšana. Tas nozīmē, ja apdrošinātā persona saslims ar gripu un tā rezultātā nonāks stacionārā vismaz uz trim dienām pēc kārtas, cilvēkam tiks nodrošināta apdrošināšanas atlīdzība 500 eiro apmērā,” stāsta apdrošināšanas sabiedrības ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis.

Kā atpazīt gripu?

Gripas vīrusi, līdzīgi kā citu akūto augšējo elpceļu infekcijas, galvenokārt izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Jāatceras, ka gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās:

  • drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C;
  • stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”);
  • sauss klepus un rīkles iekaisums;
  • sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula;
  • izteikts bezspēks, apetītes zudums.
  • Vakcinācija ir viens no efektīgākajiem veidiem, kā pasargāt sevi no saslimšanas ar gripas vīrusu, vienlaikus gripas sezonā jāatceras arī par vairākiem piesardzības pasākumiem:
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas);
  • vairākas reizes dienā plaši atvērt logus, lai svaigs gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā;
  • izmantot atbilstošus tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļus, īpaši rūpīgi attīrīt un dezinficēt visus priekšmetus un virsmas, kurām bieži pieskaras cilvēki (durvju rokturi, krāni, galda virsmas, krēslu atzveltnes u.c.);
  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem, ievērot distanci un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru).

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi