Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Sajūtas aizķeras notīs

Sarmīte Feldmane
07:42
19.09.2024
230
Kruze

Juris Krūze. FOTO: Sarmīte Feldmane

Dzejas dienu noskaņās Cēsu Centrālajā bibliotēkā notika komponista Jura Krūzes autorvakars. Viņš sarakstījis vairāk nekā 300 dziesmas. Tās skan teātru izrādēs, dzied ansambļi, izpilda pats.

-Kā ar jaunām dziesmām?

-Nerakstās. Neesmu iemīlējies. Dziesma “Cēsīm” ar Laumas Daugišas vārdiem, ar ko sākās pasākums, ir pēdējā. Tā skanēja izrādē “Cēsnieku stāsti” kā fināla dziesma.

-Kā dziesmas sāk skanēt?

-Palasu dzeju, kāds dzejolis ieskanas, arī saturs piesaista, piesēžos pie klavierēm un pierakstu notis. Vēl jābūt noskaņojumam un, protams, skaistiem dzejas vārdiem. Īpaši kādas tēmas dzejoli nemeklēju. Paņemu grāmatu un lasu. Tiešām sen neko jaunu neesmu uzrakstījis. Pietrūkst laika.

-Vai mūsdienu dzejnieku dzeja skan?

-Dzejnieki    savu iekšējo sajūtu izliek uz papīra. Kā komponisti, pierakstot notis. Nevaru uzrakstīt dziesmu, ja nesaprotu, ko dzejnieks pateicis. Saprotu, viņš tā izteicis savas sajūtas, noskaņojumu. Nenoliedzu to, kā dzejo šodien, bet esmu vecmodīgs. Uzskatu, ja uzrunā kādu, tad viņam ir jāsaprot, ko gribi teikt. Protams, katrai paaudzei savs. Pats arī kādreiz dzejoju, bet, kā saka, govs apēda visas klades. Pārceļoties kaut kur noklīda. Dzeja tapa, kad man vēl nebija 20.

-Tagad jau ierasti, ka komponisti paši savām dziesmām raksta vārdus.

-Bijis, ka izrādē vajag dziesmu, bet vārdu nav. Izejot no teksta, kādas rindas piemetu klāt. Ja autora dzejolī ir vajadzība kādu vārdu pamainīt, vienmēr paprasu atļauju. Tas ir pašsaprotami.

-Kur skan Jura Krūzes dziesmas?

-Izrādēs, un pēc tam, ja kādam patīk, izpilda. Cēsu bibliotēkai kopā ar Laumu Daugišu bērnu rītiem tapa Alberta Kronenberga “Pieci kaķi”.    Izpilda mani vadītie ansambļi un citi, arī pats, vēl arī Iveta un Jānis Gabrāni. Neesmu dziesmas popularizējis. Kādreiz ieliku draugiem.lv.   

-Kā mainījušās teātra dziesmas, to stils?

-Cēsu teātra iestudējumā “Kissa” nav dziesmu, ir tikai instrumentālā mūzika. Aktieri teica, ka patīk. Katrai izrādei ir savs raksturs, stāsts – no tā atkarīgas dziesmas, jo tās papildina uzvedumu. Dažādos saietos man teikuši, ka manas dziesmas ir pārāk sarežģītas, tās grūti dziedāt    pie galda.

-Kāda ir sadarbība ar Cēsu literātiem?

-Tā kā Cēsīs esmu tikai darbā, dzīvoju Blomē, man kontaktu nav. Ja ko interesantu atrodu kādā izdevumā, top dziesma. Lielāko­ties sadarbojos ar Laumu. Esmu palūdzis, lai uzraksta vārdus dziesmām, kas varētu skanēt cilvēku dzīves skumjajos brīžos. Šādu dziesmu ir maz, un tās labi zināmas.

-Aizvien spēlējat bērēs?

-Jā, ja veselība neprotestē.  Brīdis kapličā, kapsētā ir skumjš, bet mūzika, dziesmas gan raisa atmiņas, gan ienes gaišumu. Tuvinieki vēlas, lai skan zināmas dziesmas. Lai gan pēdējos gados balles nespēlēju, bet, ja sajauktu nošu mapes, nekas neglābjams nenotiktu, tikai ballē jāspēlē ātrāk.

-Kas tagad nodarbina prātu?
-Gatavojos kļūt par pensionāru. Sākas kārtējā kultūras sezona. Vadu sieviešu vokālo ansambli Mārsnēnos, vīru un sievu ansambļus Blomē, esmu koncertmeistars Cēsu vidējās paaudzes deju kolektīviem “Saulgrieži” un “Rai­tais solis”, Smiltenes jauniešu deju kolektīvam, Blomē vidējās paaudzes. Un vēl ir Cēsu teātris. Ik pa pieciem gadiem Blomē kopā ar draugiem un saviem kolektīviem rīkojam koncertu. Tam jāgatavojas, jāsavāc radošā komanda.

-Vai kāds vakars ir brīvs?

-Svētdiena. Ja nav koncerta.

-Vadāt vairākus vokālos ansambļus. Vai šie muzikālie kolektīvi ir novērtēti kā Dziesmu svētku kustības dalībnieki?

-Laukos ansambļi dzied. Jaunus dziedātājus iesaistīt sarežģīti. Blomes sieviešu ansamblī dzied gan dāmas, kurām vēl nav 20, gan cienījamākos gados – ap 50. Vīru ansambļu Latvijā ir ļoti maz. Cik neesmu dzirdējis – dziedu tikai, kad esmu iedzēris, bet iedzēris sabiedrībā neeju. Uz vīru ansambli atnāca dziedātājs no kora, jo nepatīkot repertuārs. Vēl pāris par to domā. Viņi grib dziedāt, nav gatavi mēnešiem mācīties vienu dziesmu. Ansambļiem nav obligātā repertuāra, tas dziedātājiem patīk.    Toties skatēs reti kad nav kāda saķeršanās. Žūrijas loceklis klāsta, ka viņš iedomājas, ka dziesmai jāskan tā un ne citādi. Ansamblis jau nezina, kā viņš gribētu. Katrs vadītājs un kolektīvs dziesmu izpilda tā, kā to muzikāli jūt.

Ja deju kolektīviem ir A, B    un citas grupas, vokālajiem ansambļiem tādu nav, ja ir skate, tad profesionāļi sacenšas ar labu pagasta ansambli. Bijis arī ieteikums, ja vēlas augstāku vērtējumu, lai piedalās kā senioru ansamblis. Kā, kāpēc, ja ansamblī dzied trīsdesmitgadnieki? Jau­tāju­mu un neizpratnes daudz.

Smiltenes novadā ir daudz vokālo ansambļu un katru sezonu ir skate. Vērtētāji bijuši dažādi.    Nevajag jau katru kolektīvu slavēt, bet dot uzmundrinājumu, nevis pateikt, ja nedziedat Ērika Ešenvalda dziesmas, tad par kādu kvalitāti var runāt.  Lauku cilvēkiem darbs ir pilsētās, vakarā pēc darba steidzas uz mēģinājumu, jo patīk dziedāt. Par to, ko ansambļi dzied, skatēs bieži ir domstarpības. Vienu gadu iesaka, ka vajag izvēlēties savas dziesmas, tādas, kuras citi neizpilda, nākamajā pārmet, ka tas nav labi. Ja žūrijas loceklim kāds komponists nav tuvs, bet mēs, protams, to nezinām, tad arī var smagi iekrist. Tāpat ansambļiem tiek vērtēti tērpi, tas ir gaumes jautājums, jo nav taču jāuzstājas tautastērpos.

Bet, ja pagastā klausītājiem patīk, ja svētkos un pasākumos uzstājas    savējie, vai tas nav ieguvums? Blomē ir sieviešu un vīru ansamblis, valsts svētkos dziedās gan katrs, gan kopā. Arī sanākam kopā. Paši rīkojam sev svētkus. Vadītāji sazvanāmies, norunājam un sabraucam. Ansambļi vieno tos, kuri vēlas dziedāt, bet kā muzikāli kolektīvi tie līdz šim nav novērtēti.

-Kāda dzīve laukos?

-Nepārtraukti šovasar jāpļauj zāle, un to darbu nevar padarīt. Ja mājā drēgns, iekurinu krāsni.

-Kā dzīvē pietrūkst?

-Laika. Ja sievas un vīri grib dziedāt, kā var atteikt? Esmu sapratis, cik deju kolektīvam svarīgi, ka mēģinājumos ir koncert­meistars. Un man patīk tas, ko daru. Ja man    būtu laiks… , varbūt piepildītu senu sapni – uzrakstītu mūziku Ričarda Baha “Kaija, vārdā Džonatans Livingstons”. Tas ir brīnišķīgs darbs, lasu un pārlasu, tas skan. Vajag laiku, tāpat kā pirms gadiem “Mazajam princim” man vajadzēja deviņus mēnešus. Tā būtu izrāde ar dejotājiem, gaismām, tekstu, dziesmām. Vīzija ir. Jā, ja būtu laiks, vairāk pievērstos mūzikai. Bet tam vajag klusumu un lai neviens netraucē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
322

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi