Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Ja atbildei seko, kāpēc

Sarmīte Feldmane
06:17
24.08.2024
83
Niklass

Māris Niklass. FOTO: Sarmīte Feldmane

Aizvien sabiedriski aktīvs, ar savu argumentētu viedokli par notikumiem ne tikai Latvijas politikāun sabiedrībā, arī plašāk, allaž klātesošs Brīvības cīņu atceres pasākumos, tādu daudzi pazīst Māri Niklasu. Viņš atgādina, cik svarīgi zināt vēsturi, rosina domāt par to, kas notiek, un meklē atbildes uz jautājumiem, kuros ne katrs iedziļinās.

- 35 gadi cilvēka atmiņā ir daudz vai maz?
-  Daudz. Kad tuvojas 23.augusts, protams, prātā Baltijas ceļš un atmiņā sajūtas, kādas piedzīvoju, stāvot    garajā ķēdē, esot viens no visiem. Pašķirstīju 1989.gada “Padomju Druvas”, augustā divreiz minēts mans vārds un uzvārds. Tautas Fronte (TF) gribēja norobežoties no iepriekšējā laika terminiem, nodaļā biju kontroles grupas, nevis revīzijas komisijas vadītājs.

-Kāds bija tā gada augusts?

-Augusta sākumā nolēmām, ka septembrī jārīko nodaļas konference. Man uzticēja būt par redakcijas komisijas vadītāju. Vairākās valdes sēdēs runājām par gatavošanos konferencei. Tad ziņa, ka visu trīs Baltijas valstu tautas kustību vadītāji vienojušies rīkot Baltijas ceļu. To, ka tikušies Paņevēžā kādā baznīcas pagrabā, lai čeka nevar noklausīties, uzzināju nemaz ne tik sen. Tas bija interesants un saspringts pārmaiņu laiks, mūs vienoja kopējas idejas, mērķi. Palasot tā laika avīzes, var par daudz ko brīnīties. “Druvā” intervija ar vietējās čekas priekšnieku Robežnieku par jaunajām vēsmām, viņš noraida, ka emigrācijas latvieši nodarbojas ar spiegošanu, uzsver, ka tādas runas ir uzpūstas.  Jāņmuižā Tautas Fro­n­tes nodaļu vadīja komunistiskās partijas pirmorganizācijas sekretāre.

Aicinājums par Baltijas ceļu “Druvā” publicēts tikai 19.augustā. To parakstījusi gan TF Cēsu nodaļa, gan rajona izpildkomiteja, partijas rajona komiteja. Nesen manās rokās nonāca 1947.gada 6. jūlijā Valsts drošības komitejas izdota instrukcija, kas, protams, bija pilnīgi slepena. Tajā ir ap 20 punktu, kā jārīkojas. Viens skan tā: “Publiskās uzstāšanās reizēs pieļaujami tautiskie vēsturiskie akcenti, taču tie nevar veidot tautas gara vienotību.” Ja aicinājumu paraksta divas varas struktūras, tas ir pilnīgi pretēji norādījumam, un jau liecina, ka laiki mainās. Mums paveicās, ka rajona partijas komitejā pirmais sekretārs bija Druvis Skulte. Viņš piedalījās nodaļas sanāksmēs, sapratāmies.

Baltijas ceļa organizatorisko darbu paveica TF nodaļas vadītājs Māris Lukaižis un Ivars Prauliņš. Mārim bija tiešā saziņa ar Rīgu, Ivars sazīmēja ceļu no Rīgas rajona līdz Valmieras rajona robežai, sarēķinājām, cik cilvēku vajag apmēram 46 kilometru garajā posmā. Rajona lielāko iestāžu darbiniekiem bija norādīts, kur kuram jāstāv, citiem pieteikts, lai brauc un skatās, kur tukšāks, un pievienojas. Baltijas ceļā mūsu rajona teritorijā    stāvēja cilvēki no Ogres, Stučkas, tagad Aizkraukles, Jēkabpils, Krāslavas, Daugavpils un Preiļu rajona. Kopā bijām ap    35 tūkstoši cilvēku. Apmēram 19 tūkstoši no viņiem parakstīja aicinājumu, kurā atgādināja, ka latvieši, lietuvieši un igauņi pēc pusgadsimta apspiestības padomju okupācijā uzsākuši cīņu par savu valstu neatkarības atgūšanu un pieprasa atzīt par starptautisku noziegumu 1939. gada 23. augustā parakstīto Molotova-Ribentropa jeb Staļina un Hitlera paktu par Eiropas sadalīšanu ietekmes zonās.

-Kāda bija gaisotne nodaļas štābā?

-Ne par ko nestrīdējāmies. Darījām, kas katram jādara. Nevar izcelt tikai I.Prauliņu un M.Lukaiži, tas bija komandas darbs. Latvijā    240 tūkstošiem tautfrontiešu pievienojās tūkstoši iedzīvoju. Cik 23.augustā atbrauks piedalīties, paredzēt nevarēja, bet, pateicoties tautas atsaucībai, Cēsu rajona posmā pārrāvumu nebija. Cēsnieki izbrauca no pilsētas, jo domāja, ka tālāk būs mazāk atbalstītāju, bet pilsētā dažā vietā nācās ņemt rokās jostas, lai ķēde nepārtrūkst. Kompartija Rīgā aizliedza plkst. 19 padod signālu, ka    izejam    ceļa vidū un sadodamies rokās. Tas neko neiztraucēja, jo visi taču zināja, ka 15 minūtes sadodamies rokās un stāvam.

-Kad stāsta par Baltijas ceļu, stāsta par emocijām, vienotību, kopības sajūtu.

-Tā ir. Ja trīs valstis varēja ko tādu sarīkot, ja tas ierakstīts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Bal­tijas valstu kopīgā nominācijā -”Baltijas Ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”, tas vien jau apliecina notikuma nozīmību. Paši to nenovērtējam, arī neizprotam. Apbr­ī­noju ultramaratonistu Rūd­olfu Birnbaumu, kurš noskrēja no Viļņas līdz Tallinai. Viņam, kad notika Baltijas ceļš, bija septiņi gadi, viņš nezina, kāpēc mamma nebija Baltijas ceļā, un nav kam pajautāt. Katrai dzimtai vajadzētu nodot nākamajai paaudzei arī stāstu par Baltijas ceļu. Mums diemžēl ir tā, ka pēc vienas paaudzes, kad aculiecinieki aiziet mūžībā, daudz kas pazūd. Skolnieku rotas ceļojošā karoga piešķiršanas komisijā esmu vadītāja vietnieks. Katru gadu braucam pa skolām un parasti skolēniem pajautāju, kas bija tavs vectēvs, reti kurš var pateikt. Tirgus ekonomikas laikā esam pārāk pievērsušies materiālajām vērtībām, pārējais paliek kaut kur malā.

-Pašam vecāki, vecvecāki stāstīja, ko mūžā piedzīvojuši?

-Maz. Tēva brālis par padomju laiku nestāstīja, tikai par 1.pasaules karu. To, ka bijis Petrogradā kopā ar Fabriciusa pulku, pēc divām nedēļām atnāca kājām mājās, jo saprata, ka boļševiki nav tie, kur gribētos būt, uzzināju tikai viņa bērēs.

Kad atgriezās no Pēterburgas, tēva brālis iestājās brīvības cīnītājos, pēc tam dabūja Jaunraunas muižas kalēja māju. Kad 1940.gadā ienāca krievi, viņu ielika par pagastveci, jo kāds bija zinājis, ka bijis ar boļševikiem. Ienāca vācieši, ielika Valmieras koncentrācijas nometnē. Mans tēvs domāja, kā brāli izpestīt. Tolaik varēja par galvojumu, bet atteikts, jo bijis pārāk liels priekšnieks, lai tā izlaistu. Tēvs prata vācu valodu, sāka strādāt Val­mieras komandantūrā par tulku, brāli atbrīvoja. Padomju vara tēvu apcietināja. Atradu dokumentus, ka 1949.gadā tēvs atbrīvots. Izrādās, netālu no mūsu mājām bijis mežabrāļu bunkurs un vecāki cīnītājiem devuši pārtiku. Tad brālis viņu izpestīja, jo bija uzticams padomju varai, ja jau bijis koncentrācijas nometnē. Mātes māsu izsūtīja. Kad mamma saņēma no Spodras tantes vēstules, brīnījos, kāpēc no tādas tālas vietas. Mamma neko nestāstīja. Dzimtu skārušas visas varas, aizvien uzzinu jaunus faktus. Tas ļauj daudz ko izskaidrot, arī to, kāpēc ģimene pārcēlāmies uz Madonu.

Kad 1940.gadā Latvijā ienāca padomju karaspēks, patiesību par to, kāpēc, nezinājām līdz 80.gadu beigām. Vēsturē daudz kas ir noklusēts. Aizvien ko jaunu uzzinām arī par Cēsu kaujām, Brīvības cīņām.

-Tie, kuri piedzīvojuši varu maiņas, bērniem, mazbērniem    nestāsta par vecajiem laikiem, lai pasargātu.

-Tā varētu būt.

-Kā pievērst sabiedrības uzmanību Baltijas ceļam, atgādināt par to?

-Vai gribam kaut ko darīt formāli vai    skaidrojot, izzinot? Kat­ru gadu mani aicina uz Bari­kāžu piemiņas pasākumiem. Ir tēja, maizītes, ugunskurs pagalmā, skolēniem jautāju, kas ir bari­kādes, bet viņi nesaprot šo vārdu. Tad apspriedām, ko darītu, lai aizstāvētu savu skolu, kā novietotu mašīnas, kā tās piekrautu, ka aiz tām varētu slēpties cilvēki.    Tad bērni izprata, kas vispār ir barikādes. Ir daudz sabiedrisko attiecību speciālistu, bet neviens nav uzņēmies jaunajai paaudzei, kas nepiedzīvoja barikādes, Baltijas ceļu, izskaidrot, kāpēc tās notika, kā notika.

-Kuram tas jādara?

-Mēs maksājam nodokļus.

-Nevardarbīgā pretošanās šodienas kontekstā. Arī Uk­rainā, Izraēlā tautas cīnās par savu valsti.

-Manī ir vēlme izprast notikumus. Ja saka, ka Ukrainā haoss, mani interesē, kāpēc, kā tas radās. Ja kāds dod atbildi, meklēju vēl kāda cita viedokli.“Latvijai Amerikā” gadu rakstīju par notikumiem Ukrainā. Par katru faktu, kas kaut kur izskan, lai to saprastu, jāmeklē vismaz trīs avoti. Ir krievu blogeri, kuri daudzmaz cenšas būt objektīvi, tad ir propagandisti,    un vēl – ko saka ukraiņi – no šiem trim viedokļiem var lobīt, kā tad patiesībā    varētu būt.

Ne viens vien, kurš runājis ar ukraiņu karavīriem piefrontes zonā, rakstījis, ka, jo tuvāk frontes līnijai, jo naids mazāks. Tas arī saprotams, jo svarīgākais ir    izdzīvošana, naids tikai bremzē šo vēlēšanos. Tāds, kāds bija 2.pasaules karš, kad krievi ieņēma Berlīni, šis nebūs. Tas beigsies ekonomisko apstākļu dēļ. Bez resursiem nav uzvaras.   

1948.gada ANO rezolūcija par Palestīnas valsts izveidi nav īstenota. Naids starp abām tautām tik liels, pat, ja būs Palestīnas valsts, kaimiņu attiecības būs sarežģītas.

-Ģimenē arī diskutējat par aktuālo pasaulē?
- Sieva Nellija ļoti seko līdzi notikumiem Latvijā, pasaulē. Diezgan bieži viņai saku – to nepieņem par patiesību, lūk, ir arī cits arguments vai    aspekts. Lai kaut nedaudz pietuvotos patiesībai, jāvelta laiks. Vecākais dēls Mareks ir sociologs, zinātņu doktors, strādā universitātē, viņš lasa visus manus rakstus un reizēm atsūta jautājumu, kur esmu ņēmis tādus datus. Arī jaunāko Mārtiņu interesē, kas notiek pasaulē. Man ir seši mazbērni. Ar vecākajiem esam braukuši pa Cēsu kaujas vietām. Veselavā igaunīši apglabāti, kāpēc? Ja ir jautājums, jāmeklē atbilde.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
26

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
322

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi