Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Vasaras vakaros pļavās dziesmu svētki

Sarmīte Feldmane
00:00
14.08.2024
49
Sienazi

Cik daudz dažādu. “Sienāžu un siseņu dziesmu svētku” dalībniekus pētniece Rūta Starka iepazīstināja ar sisinātājiem, tarkšķiem un čirkstinātājiem. FOTO: Sarmīte Feldmane

Vasaras vakaros siseņi čirkstina, sienāži sisina. Kukaiņiem savi dziesmu svētki, atliek vien ieklausīties daudzbalsībā. Latvijā dzīvo 44 taisnspārņu sugas – tie ir sienāži, zemesvēži, circeņi, siseņi, sīksiseņi. Pasaules dabā sastopami 28 000 taisnspārņu sugu.

Un katrai sugai sava atšķirīga dziesma un katra pļavā, mežmalā veido savu kori. Tikai jāieklausās! Pērn, Latvijas Dziesmu svētku gadā, Dabas aizsardzības pārvalde sarīkoja pirmos “Sie­nāžu un siseņu dziesmu svētkus”. “Dzied ne tikai cilvēki, visa dzīvā daba, un    vasaras vakaros apkārt ir dziesmu svētki,”  par ideju rīkot šādu izzinošu pasākumu dabā saka Gaujas Nacionālā parka dabas centra vadītāja Anda Andrušaite un uzsver, ka pērn šajos svētkos, kā jau piederas, tuvojās negaiss, lija, bet šovasar Amatas krastā pie Zvārtes ieža klausītājus sagaidīja rāms vasaras vakars.

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras pētniece un projekta “LIFE for Species” eksperte Rūta Starka ir viena no tiem pētniekiem Latvijā, kura vislabāk pazīst sienāžus un circeņus. Viņas stāstījumu par šiem kukaiņiem ar interesi klausījās gan lieli, gan mazi. Un sisinātāji turpat pļavā    tik berzēja priekšspārnu pamatnes un radīja savas dziesmas.

“Katrai dzīvai radībai dabā ir sava loma. Taisnspārņi, īpaši siseņi, putniem ir izdevīgs medījums, vai nu noķer vienu kalorijām bagātu siseni vai daudzus mazus kukainīšus. Pētot zaļās vārnas, kas ir aizsargājams putns, ligzdas materiālu, secināts, ka 80% barības, kas tiek nests cāļiem, ir taisnspārņi,” stāsta pētniece un atgādina, ka Latvijā siseņi nekādu kaitējumu nenodara, vien pagrauž kādu graudzāli.

Latvijā aizvien tiek atklātas jaunas taisnspārņu sugas. Pirms diviem gadiem izdevies ieraudzīt skudru circenīti, pāris milimetru lielu, kurš    dzīvo kopā ar skudrām pūžņos. Dzīve circenītim    nav vienkārša – vispirms kukainis uzkrāj skudru smaržu, līdz mājinieces to pieņem par savējo un baro. “Varbūt tas jau sen ir Latvijā, bet tam nepievērsa uzmanību. Citviet Eiropā tie ir sastopami, Latvijā ir tālākais novērojums uz ziemeļiem. Circenītis no pūžņa neiziet, pareizāk būtu teikt circenītes, jo ir tikai mātītes, kuras rada mātītes,” stāsta pētniece. R.Starka.

2008.gadā Latvijā pētnieki atklāja slaido sienāzi. Nu jau tas kļuvis par patstāvīgu pļavu iemītnieku. Pētniece atzīst, ka ir sugas, kuras ieraudzīt ļoti grūti. Piemēram, priežu sienāzis dzīvo priedes augšējā trešdaļā un reizi gadā nonāk lejā, lai iedētu oliņas mizas plaisā. Noķert to brīdi vai, kad mazie sienāži dodas augšup, ir izaicinājums.

Diemžēl daudziem siseņiem un sienāžiem nav latvisku nosaukumu, bet tie, kam ir, skaisti -    zilspārnu smiltājsisenis,    parkšķis,    rūsganais zālājsisenis, baltsvītras pļavsisenis, zaļais dziedātājsienāzis, parastais dziedātājsienāzis, pļavu dižsienāzis.    Jau nosaukums atklāj tam raksturīgo.

“Būtiskākais, ar ko sienāži atšķiras no siseņiem, sienāžiem antenas ir garākas par ķermeni, sisenim- īsākas, katrs vairojas citādi. Pieaugušām sienāžu mātītēm ir zīmīgi garš dējeklis. ” pastāsta R.Starka.    Sienāži un siseņi ir viengadnieki. Pieaugušie nodzīvo tikai vienu silto vasaru. Pār­ziemošana notiek oliņas stadijā.

Ja dziesmu svētkos koncertē sienāži un siseņi, tad nedrīkst neļaut ar savām dziesmām piedalīties zemesvēžiem un circeņiem. Latvijā gan dzīvo tikai mājas circenis, bet, sarūkot piemērotiem apstākļiem, to skaits samazinās. Savukārt zemesvēžus jeb racējcirceņus labi pazīst daudzi, kam ir kaut neliels mazdārziņš. Ja ne dziesmu, tad darbošanos gan. Zemesvēži pēcnācējus rada vien      trešajā savas dzīves gadā, tad mirst.

Kad dziesmu svētku dalībnieki kaut nedaudz iepazīti, laiks izzināt, kā var tik skaisti un daudzbalsīgi sisināt un čirkstināt.

“Siseņiem uz lēckājas, kas ir resnākā, iekšpuses    rindā novietoti mazi izcilnīši. Toties gar vēderu iet taisnais spārns ar dzīslojumu. Kustinot kāju pret spārnu, rodas skaņa – it kā kāds ar roku vilktu pa veļas dēli. Katrai sugai mikroreljefs uz pakaļējās kājas atšķiras, līdz ar to arī skaņas. Sienāžu spārni uz muguras savienojas,    tuvu krūtīm, kur spārni pārklājas, ir tāda kā rīvīte. Vie­nam no spārniem ir membrānas laukums, kā nostiepta bungu āda. Berzējot vienu spārnu pret otru, vibrējot, rodas sienāzim raksturīgā skaņa. Pēc skaņas var noteikt kukaiņa sugu,” stāsta pētniece un uzsver, ka ir siseņu sugas, kuras var atšķirt tikai    pēc dziesmas. Arī pētniekiem jāvelta daudz laika, lai klausoties noteiktu, kurš šoreiz sisina. R.Starka atzīst, ka nākotnē zinātniekiem labs palīgs būs mākslīgais intelekts.

Ar skaņām dzīvās radības sazinās – gan nodod ziņu, gan sadzird. Siseņiem dzirdes orgāns    atrodas uz vēdera pirmā posma. Abās pusēs sāniem ir atveres, kurām priekšā membrāna, kā cilvēkam    bungādiņa. Sienāžiem dzirdes orgāns atrodas uz priekšējo kāju stilbiem. Sadzirdēšana notiek tāpat kā siseņiem.
“Pārsvarā lielie dziedātāji, sisinātāji ir tēviņi.    Partneri meklējot, sienāzis to sauc, kad iespējamā atnāk, viņš sāk valdzināt, un ir cita dziesma. Kad jau viens otram iepatikušies, saskaras ar antenām, tā apmainās ar ķīmiskiem signāliem.    Siseņi var sarīkot īstu vīru kora koncertu,” stāsta R.Starka un atklāj, ka pati redzējusi, kā nelielā laukumiņā septiņi sirseņu puiši sēž rindā. Pusmetru tālāk sēž dāma, siseņiem skats uz viņu un klausās. Ja neviena balss neiepatīkas, dodas prom.

Nākamnedēļ meteorologi sola jauku laiku un klusus, siltus vakarus, vērts doties uz pļavu un paklausīties sienāžus un siseņus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
5

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
41
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi