Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Regīna, Ermīns

Vasaras vakaros pļavās dziesmu svētki

Sarmīte Feldmane
00:00
14.08.2024
43
Sienazi

Cik daudz dažādu. “Sienāžu un siseņu dziesmu svētku” dalībniekus pētniece Rūta Starka iepazīstināja ar sisinātājiem, tarkšķiem un čirkstinātājiem. FOTO: Sarmīte Feldmane

Vasaras vakaros siseņi čirkstina, sienāži sisina. Kukaiņiem savi dziesmu svētki, atliek vien ieklausīties daudzbalsībā. Latvijā dzīvo 44 taisnspārņu sugas – tie ir sienāži, zemesvēži, circeņi, siseņi, sīksiseņi. Pasaules dabā sastopami 28 000 taisnspārņu sugu.

Un katrai sugai sava atšķirīga dziesma un katra pļavā, mežmalā veido savu kori. Tikai jāieklausās! Pērn, Latvijas Dziesmu svētku gadā, Dabas aizsardzības pārvalde sarīkoja pirmos “Sie­nāžu un siseņu dziesmu svētkus”. “Dzied ne tikai cilvēki, visa dzīvā daba, un    vasaras vakaros apkārt ir dziesmu svētki,”  par ideju rīkot šādu izzinošu pasākumu dabā saka Gaujas Nacionālā parka dabas centra vadītāja Anda Andrušaite un uzsver, ka pērn šajos svētkos, kā jau piederas, tuvojās negaiss, lija, bet šovasar Amatas krastā pie Zvārtes ieža klausītājus sagaidīja rāms vasaras vakars.

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras pētniece un projekta “LIFE for Species” eksperte Rūta Starka ir viena no tiem pētniekiem Latvijā, kura vislabāk pazīst sienāžus un circeņus. Viņas stāstījumu par šiem kukaiņiem ar interesi klausījās gan lieli, gan mazi. Un sisinātāji turpat pļavā    tik berzēja priekšspārnu pamatnes un radīja savas dziesmas.

“Katrai dzīvai radībai dabā ir sava loma. Taisnspārņi, īpaši siseņi, putniem ir izdevīgs medījums, vai nu noķer vienu kalorijām bagātu siseni vai daudzus mazus kukainīšus. Pētot zaļās vārnas, kas ir aizsargājams putns, ligzdas materiālu, secināts, ka 80% barības, kas tiek nests cāļiem, ir taisnspārņi,” stāsta pētniece un atgādina, ka Latvijā siseņi nekādu kaitējumu nenodara, vien pagrauž kādu graudzāli.

Latvijā aizvien tiek atklātas jaunas taisnspārņu sugas. Pirms diviem gadiem izdevies ieraudzīt skudru circenīti, pāris milimetru lielu, kurš    dzīvo kopā ar skudrām pūžņos. Dzīve circenītim    nav vienkārša – vispirms kukainis uzkrāj skudru smaržu, līdz mājinieces to pieņem par savējo un baro. “Varbūt tas jau sen ir Latvijā, bet tam nepievērsa uzmanību. Citviet Eiropā tie ir sastopami, Latvijā ir tālākais novērojums uz ziemeļiem. Circenītis no pūžņa neiziet, pareizāk būtu teikt circenītes, jo ir tikai mātītes, kuras rada mātītes,” stāsta pētniece. R.Starka.

2008.gadā Latvijā pētnieki atklāja slaido sienāzi. Nu jau tas kļuvis par patstāvīgu pļavu iemītnieku. Pētniece atzīst, ka ir sugas, kuras ieraudzīt ļoti grūti. Piemēram, priežu sienāzis dzīvo priedes augšējā trešdaļā un reizi gadā nonāk lejā, lai iedētu oliņas mizas plaisā. Noķert to brīdi vai, kad mazie sienāži dodas augšup, ir izaicinājums.

Diemžēl daudziem siseņiem un sienāžiem nav latvisku nosaukumu, bet tie, kam ir, skaisti -    zilspārnu smiltājsisenis,    parkšķis,    rūsganais zālājsisenis, baltsvītras pļavsisenis, zaļais dziedātājsienāzis, parastais dziedātājsienāzis, pļavu dižsienāzis.    Jau nosaukums atklāj tam raksturīgo.

“Būtiskākais, ar ko sienāži atšķiras no siseņiem, sienāžiem antenas ir garākas par ķermeni, sisenim- īsākas, katrs vairojas citādi. Pieaugušām sienāžu mātītēm ir zīmīgi garš dējeklis. ” pastāsta R.Starka.    Sienāži un siseņi ir viengadnieki. Pieaugušie nodzīvo tikai vienu silto vasaru. Pār­ziemošana notiek oliņas stadijā.

Ja dziesmu svētkos koncertē sienāži un siseņi, tad nedrīkst neļaut ar savām dziesmām piedalīties zemesvēžiem un circeņiem. Latvijā gan dzīvo tikai mājas circenis, bet, sarūkot piemērotiem apstākļiem, to skaits samazinās. Savukārt zemesvēžus jeb racējcirceņus labi pazīst daudzi, kam ir kaut neliels mazdārziņš. Ja ne dziesmu, tad darbošanos gan. Zemesvēži pēcnācējus rada vien      trešajā savas dzīves gadā, tad mirst.

Kad dziesmu svētku dalībnieki kaut nedaudz iepazīti, laiks izzināt, kā var tik skaisti un daudzbalsīgi sisināt un čirkstināt.

“Siseņiem uz lēckājas, kas ir resnākā, iekšpuses    rindā novietoti mazi izcilnīši. Toties gar vēderu iet taisnais spārns ar dzīslojumu. Kustinot kāju pret spārnu, rodas skaņa – it kā kāds ar roku vilktu pa veļas dēli. Katrai sugai mikroreljefs uz pakaļējās kājas atšķiras, līdz ar to arī skaņas. Sienāžu spārni uz muguras savienojas,    tuvu krūtīm, kur spārni pārklājas, ir tāda kā rīvīte. Vie­nam no spārniem ir membrānas laukums, kā nostiepta bungu āda. Berzējot vienu spārnu pret otru, vibrējot, rodas sienāzim raksturīgā skaņa. Pēc skaņas var noteikt kukaiņa sugu,” stāsta pētniece un uzsver, ka ir siseņu sugas, kuras var atšķirt tikai    pēc dziesmas. Arī pētniekiem jāvelta daudz laika, lai klausoties noteiktu, kurš šoreiz sisina. R.Starka atzīst, ka nākotnē zinātniekiem labs palīgs būs mākslīgais intelekts.

Ar skaņām dzīvās radības sazinās – gan nodod ziņu, gan sadzird. Siseņiem dzirdes orgāns    atrodas uz vēdera pirmā posma. Abās pusēs sāniem ir atveres, kurām priekšā membrāna, kā cilvēkam    bungādiņa. Sienāžiem dzirdes orgāns atrodas uz priekšējo kāju stilbiem. Sadzirdēšana notiek tāpat kā siseņiem.
“Pārsvarā lielie dziedātāji, sisinātāji ir tēviņi.    Partneri meklējot, sienāzis to sauc, kad iespējamā atnāk, viņš sāk valdzināt, un ir cita dziesma. Kad jau viens otram iepatikušies, saskaras ar antenām, tā apmainās ar ķīmiskiem signāliem.    Siseņi var sarīkot īstu vīru kora koncertu,” stāsta R.Starka un atklāj, ka pati redzējusi, kā nelielā laukumiņā septiņi sirseņu puiši sēž rindā. Pusmetru tālāk sēž dāma, siseņiem skats uz viņu un klausās. Ja neviena balss neiepatīkas, dodas prom.

Nākamnedēļ meteorologi sola jauku laiku un klusus, siltus vakarus, vērts doties uz pļavu un paklausīties sienāžus un siseņus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
9

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
23

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
34

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
420

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
32

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Ugunsgrēkā Madonā gāja bojā divi cilvēki

11:33
04.09.2024
65

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3.septembra plkst. 6.30 līdz 4.septembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet vēl viens izsaukums bija maldinājums. Plkst. 01.05 VUGD saņēma informāciju, ka Madonā deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi