Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Svešumā latviskums uztur garu

Sarmīte Feldmane
08:03
11.07.2024
73
Vecozols

Gaujmalā. Bijušais cēsnieks Jānis Vecozols jau 17 gadus dzīvo Īrijā. FOTO: Sarmīte Feldmane

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā.

Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās pārmaiņas, strādāju, kur vien varēju, vairākos darbos. Dzīve bija dārga, visam naudas nepietika, komunālie maksājumi lieli, bērni jāaudzina, sāka krāties parādi. Tas bija tāds pārbaudījumu laiks, katrs meklēja iespējas, kā izdzīvot,” stāsta Jānis un ar smaidu atzīst, ka daudzi devās meklēt to zemi, kur kliņģeri krīt no debesīm un plūst ķīseļa upes.

Pirms 17 gadiem viņš aizbrauca uz Īriju. Kā lielais vairums tā laika jauniebraucēju, sāka par trauku mazgātāju. “Ja būtu bijusi nauda, atbēgtu otrajā dienā. Bija jāpastrādā, lai nopirktu biļeti uz mājām, tad jau, lai atdotu parādus. Sākumā strādāju kā dulls, kādu laiku pat četros darbos, divos pilnas slodzes un vēl divi darbi uz dažām stundām. Pāris nedēļas    vispār negulēju, līdz jutos stabili vienā darbā. Piecus gadus strādāju tikai pa naktīm, šķita, ka dienas gaismu neredzu. Taču tāds režīms nebija man. Tik daudz naudas, lai pietiktu, nekad nenopelnīsi,” pārdomās dalās Jānis un uzsver, kad atdoti parādi, dzīve kļuvusi mierīgāka.

Tagad ar smaidu viņš atceras, kad ieradās Īrijā, angliski nerunāja un nesaprata, kaut pirms gadiem skolā valodu bija mācījies. “Domāju, ko gan nozīmē butterfly – butter ir sviests un fly – lidot. Kas ir lidojošs sviests? Kaut kas jocīgs,” atceras Jānis. Viņš izmantoja iespēju, lai cik pēc darba nebūtu noguris, apmeklēt bezmaksas angļu valodas kursus. “Mācīja, izmantojot gan krievu, gan angļu valodu. Bijām maz dalībnieku, tāpēc kursi beidzās. To nesaprotu, latviešu aizbrauc uz svešu valsti, sūkstās, ka jāstrādā mazatalgots darbs, bet neizmanto iespēju mācīties valodu, kas pavērs lielākas iespējas. Esmu ar daudziem runājis, galvenā atruna – darbā jau tā noguris un nav laika. Ja nemācēsi valodu, tālāk par trauku mazgātāju netiksi,” stāsta Īrijas latvietis. Jānis sāka apmeklēt valodas maksas kursus un pamazām vien ielauzījās valodā. “Citi saka, ka labi runāju angliski, bet vēl daudz jāmācās. Tā kā ikdienā apkārt ir lielākoties tie, kuri runā angliski, vārdu krājums papildinās, uzlabojas arī izruna,” atklāj Jānis.

Mēdz teikt, ka katrai nodarbei savs laiks, ja būs lemts, viss notiks.    Pamatskolā zīmēšanas skolotāja Jāni mudināja, ka vajadzētu turpināt mācīties, pilnveidoties, jo padodas zīmēt, un domāt par mākslu. “Kad tolaik mājās      stāstīju    par nākotnes nodomiem, teicu, ka gribu zīmēt, vecāki uzreiz sacīja, lai domāju ko nopietnāku, jo visi mākslinieki staigā caurās biksēs. Tā kļuvu par šoferi,” atceras Jānis un piebilst, ka zīmēšanai tā arī vairs nepieķērās. “Īrijā arī tikai darbs. Zīmuļa priekiem nebija laika. Veselība sašķobījās, sāku strādāt pusslodzi, radās brīvais laiks, atcerējos, ka bērnībā zīmulis klausīja,” pastāsta Jānis.
Viņš Īrijā sāka apmeklēt mākslas centru, kur iesācējus pamāca mākslinieki. “Pabeidzu pamatkursu, un māksla tagad ir mans vaļasprieks,” uzsver Jānis. Viņš ne tikai zīmē, glezno, bet arī veido māla skulptūras. “Negribēju ņemties ar mālu, bet pamēģināt gribējās. Bija skaidrs, ka podus neveidošu. Man patīk skulptūras, arī cilvēku. Īrijā ir darbnīca, kur varu darboties,” atklāj latvietis un ar lepnumu pastāsta, ka viņa darbi izstādīti izstādēs mākslas centrā, saņemti arī pirmie pasūtījumi.

“Vai pirms gadiem varēju iedomāties, ka darīšu to, kas patika bērnībā? Dzīve piespēlē iespējas, tās jāierauga, un jāmetas iekšā,” pārliecināts Jānis.

Nejaušs gadījums, bet saka jau, ka nekas tāpat vien nenotiek, Jānim pavēra durvis uz Mālder­dienām Taurenē. Viņš brauca autobusā no Cēsīm uz Ērgļiem, kad divas blakussēdētājas apsprieda simpoziju, kur satiksies mākslinieki un interesenti, varēs apgūt jaunas tehnikas. Jānis ieklausījās un pajautāja: “Vai es arī varu piedalīties un kas jādara?”  “Viena no dāmām bija māk­s­liniece Ērika Māldere, otra mākslas cienītāja  Ella no Inešiem. Ātri apmainījāmies kontaktiem, un pirmajā simpozija dienā biju klāt. Tās bija brīnišķīgas dienas un naktis neatkārtojamā sabiedrībā. Tā kā bija pirmsjāņu laiks, tā gaisotne nav izstāstāma. Un turpat Gauja,” stāsta Jānis un uzsver, ka latviskās sajūtas, gars, ko saņēmis, tagad spēcinās Īrijā.

Jānis atzīst, lai kur latvietis būtu, viņam nepietiek tikai ar maizi miesai, kaut ko vajag arī garam, dvēselei. Pēdējos gados viņš regulāri apmeklē 3×3 nometnes un arī darbojas latviešu amatieru teātrī “Sliedes”. Reizi nedēļā braucienā uz mēģinājumu paiet trīs stundas un tikpat mājupceļā.    “Tur gūstu latvisko. Kopā svinam svētkus, runājam un dziedam latviski,” uzsver Jānis un smaidot piebilst, ka nebūtu domājis, ka var būt arī aktieris.

Ne tikai pats gadu gaitā mainījies, arī Latvija, dzimtās Cēsis. “Bērnība pagāja Cēsīs, Ziemeļu ielā. Tur graviņā katrs stūrītis izložņāts, Bērzaines kapsētā kazakus razboiņikus spēlējām. Un kur tad pirmās zemenes kaimiņu dārzos,” atmiņās pakavējas cēsnieks un piebilst: “Varbūt tikai man tā pa gabalu izskatās – Cēsis kā Cēsis, nekas daudz nav mainījies, viss pazīstams. Bet, lēni pastaigājot, acīs krīt aplupušās, arī tukšās mājas. Ir, protams, skaisti stūrīši, bet kopaina nešķiet priecīga, ir it kā nogurusi. Ceru, ka kļūdos, jo ikdienā te neesmu, tas tikai tāds iespaids. Par Latvijas ceļiem nemaz negribas runāt. Braucot pie meitas uz Vestienu, varu izbaudīt.”

Jānis atzīst, ka pēdējos gados vairs cītīgi neseko politikai Latvijā. “Jābūt lielai interesei, lai veltītu laiku, mēģinātu saprast visas tās kaislības,” viņš nosaka un atklāj, ka Eiroparlamenta vēlēšanas bijušas pirmās, kurās nav piedalījies.

“Neesmu to Leiputriju Īrijā redzējis. Diezin vai tā ir arī kur citur. Strādāju un varu atļauties darīt to, kas man patīk,” saka Jānis un klusi piebilst: “Latvijas gan pietrūkst. Latviskā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
110

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
17

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
18

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
96
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
10
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
19
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
20
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi