Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Turcija. Valsts, kas vilina ar viesmīlību

Gunta Rozentāle
05:27
15.06.2024
193
Sandra Copy

Mirklis. Sandra pie tulpēm pavasarī Stambulā, Emirgana parkā. FOTO: no albuma

Cēsniece Sandra Krastiņa Stambulā dzīvoja, lai auklētu mazdēlu, kamēr zēna mamma, Sandras meita Ieva, bija vietējās “Galatasaray” basketbola komandas spēlētāja.

Jāmeklē pamatskolas atestāts

Ukrainā notiekošā kara dēļ Turcijā bija ļoti grūti dabūt uzturēšanās atļauju. Lai varētu tur dzīvot gadu, Sandrai bija jāuzrāda visi savi izglītības dokumenti, sākot no pamatskolas beigšanas. Likās, pensionārei to nekad dzīvē vairs nevajadzēs, bet Sandras vīram no Latvijas nācās sūtīt visus izglītības dokumentus, lai vecmāmiņa tiktu cauri birokrātijas džungļiem. Bet no turku ierēdņiem nācās dzirdēt komplimentus, jokoja, ka Sandra izskatās jauna, vai tiešām vecmāmiņa.

Atsaucību sajūt jau pirmajā mirklī

Pirmoreiz mūžā Sandra ar lidmašīnu ceļoja viena. “Stambulā pašlaik ir lielākā Eiropas lidosta. Man bija izstāstīts, kur un kā jāiet, bet, izejot no lidmašīnas, viss no prāta pazuda, neko nesapratu. Tad turks, kurš man lidmašīnā sēdēja blakus un pa ceļam nebija bildis ne vārda, aizveda cauri lid­ostas labirintiem līdz vietai, kur gaidīja znots. Tā pirmoreiz iepazinu turku atsaucību.”

Turcijā prot ļoti jauki apkalpot klientus. Kad kafejnīcā kuplā radu pulkā svinēja Sandras auklējamā mazdēla trešo dzimšanas dienu, mazajam jubilāram reizes piecas no rokām izkrita dāvinātā rotaļu automašīna. Viesmīlis to vienmēr ļoti uzmanīgi pacēla un atdeva gaviļniekam. Un dzīves­vietai tuvākās kafejnīcas oficianti latvietes ātri ievēroja un uzņēma kā pazīstamus cilvēkus. Kad ciemos bija atbraukusi Sandras otra meita, saprotot pasākuma nozīmību, oficianti pēc savas iniciatīvas radīja putojošu uguņošanu.

Toties pircēja un pārdevēja attiecībās Sandrai nācās daudz mācīties. Kopā ar meitas draudzenes mammu, palaistas brīvsolī, abas izklaidējās arī iepērkoties. Reiz tirgotājs, jauns puisis, mācēja Sandrai pārdot mazu burciņu medus un propolisa izstrādājumu par vairāk nekā 40 eiro. Lai nepārmaksātu, Sandras meita šādām iepirkšanās reizēm mammai atvēlēja mazāk naudas. Tas bija izdevīgi, jo, nemākot kaulēties, varēja vienkārši pateikt: “Man vairāk nav naudas.” Tā daudz ko izdodas nopirkt lētāk.

Taču patīkami Sandru pārsteidza vizīte pie zobārsta. Procedū­ras laikā ap pacienti stāvēja četras ārstniecības personas, tika noslaucīts katrs mitrumiņš, lai klients justos labāk, apkalpošana bija ar milzīgu pietāti, tika ievēroti visi Sandras lūgumi un pat kaprīzes. Zobārstniecība tur izmaksāja uz pusi lētāk nekā Lat­vijā.

Apstādināt mašīnas ar skatienu

Par 15 eiro Stambulā varēja aizbraukt jebkur, pavisam citādi bija būt gājējam. Transporta satiksme tik traka, ka šķita, neviens neko neievēro. Sandra stāsta: “Lai aizietu kājām no viesnīcas uz tuvāko veikalu, bija jāložņā pa mašīnu plūsmu. Pirmajā reizē, lai šķērsotu ielu, ļoti ilgi stāvēju un gaidīju, kad tikšu pāri, bet beigās biju tik profesionāli piešāvusies, ka varēju ložņāt starp mašīnām, nodibinot acu kontaktu ar autovadītāju.” Cits mazbērns, kurš atbrauca ciemos, sacījis: “Viņa mūs vadāja pa nāves eju.”

Mīlestība pret bērniem un ģimeniskums

Sandru sajūsmināja turku attieksme pret bērniem. Katrā publiskā vietā bērns tūlīt gūst uzmanību, ikviens mazo un viņa pieaugušo pavadoni uzrunā, vēlas iepazīties. “Sievietes neprot sarunāties, bet ar žestiem piedāvā iedzert tēju. Kad kopā ar mazdēlu bijām meitas darbavietā, par mazo zēnu interesējās visi, centās dot dažādus kārumus,” stāsta Sandra. “Sestdienās un svētdienās ģimenes trijās paaudzēs atpūšas parkos, pie jūras. Tur saklāj garus piknika galdus, visi kopā mielojas, priecājoties par jauno paaudzi. Visi mazie uzņēmumi, piemēram, tie, kur ražo baklavas, ir ģimenes uzņēmumi, tur ražotnē un pārdošanā pieslēdzas gan vīrs, gan sieva, reizēm ienāk bērni.”

Pa ūdeni, gar krastu divās jūrās un Bosfora šaurumā

Stambulas un apkaimes iedzīvotāji ikdienā var priecāties par divām jūrām – Marmora un Melno jūru. No viesnīcas, kur Sandra ar meitas ģimeni dzīvoja, līdz Marmora jūrai bija jābrauc 15 minūtes. Sandra kopā ar mazdēlu izstaigāja visas promenādes gar Marmora jūru un Bosfora šau­rumu, priecājoties par desmitiem kuģu reidā, atceroties, cik daudz mašīnu guļ šauruma dibenā. Bosfors ir kā nezvērs, kas dzelmē iesūc ik mašīnu, kas negadījumā nobraukusi no tilta, un tā vienmēr paliek tur.

Uz Āzijas daļu pār Bosfora šau­rumu varēja aizbraukt pa tuneli vai trīs tiltiem. Šaurumu varēja izbaudīt, arī braucot ar kuģīti, vienlaikus iepazīstot dervišu priekšnesumu – ilgstošu griešanos uz vietas. Tas ilga 15 minūtes, bet islāma mistiķi, kas praktizē nonākšanu ekstātiskā stāvoklī ar kustību, deju, var riņķot pat stundu no vietas.

Melnā jūra bija krietni garāka brauciena attālumā. Taču tur pludmalē ir baltas smiltis, puisēns varēja rotaļāties, celt smilšu pilis, tāpēc Sandra kopā ar meitu Ievu un mazdēlu mēroja ceļu. Bija jauki arī izpeldēties Melnās jūras ūdeņos, ko eiropieši darīja vēl rudenī, kaut neviens vietējais no septembra vairs nepeldējās. Uz promenādes pie Melnās jūras Sandra reiz nonāca 20 kaķu aplenkumā. Stambulā ir bezgalīgi daudz kaķu māju, cilvēki dzīvniekus baro. Šo kaķu dēļ pilsētas parkos nav smilškastu.

Muzejs, kurā saceļas zosāda

Protams, Sandra, dzīvojot Tur­cijā, iepazina dažādas kultūrvietas. Jau pirms brauciena viņa izlasīja turku rakstnieka Orhana Pamuka grāmatu “Stambula”, bet darbu “Nevainība” gan ne. Kad apmeklēja rakstnieka veidoto “nevainības” muzeju, Sandru šokēja siena, kas veidota no 1000 izsmēķiem, pie katra informācija, kur un kad tas radies. Šis muzejs tiešām ir vieta, kur daudziem apmeklētājiem no ekspozīcijas par 20. gadsimta otro pusi uzmetas zosāda.

Apmeklētas arī daudzas citas Stambulas slavenākās vietas, piemēram, Zilā mošeja, Eminēnī rajons jeb vecpilsēta, arī vietējo vidū ne tik iecienītas, piemēram, Camlicas Erdogana mošeja, jo tā uzcelta viņa prezidentūras laikā.

***

Pēc atgriešanās Latvijā Sandrai mazliet pietrūkst turku uzmanības un viesmīlības. To viņa cer atkal izbaudīt šoruden, jo kopā ar vīru un meitas Ievas ģimeni plāno nedēļu atpūsties Stambulā.


Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
260

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Forma izceļ sievišķību

15:32
13.11.2024
97
1

Lāčplēša dienā zemessargi visā Latvijā uz savām darbavietām devās formas tērpā. Tādējādi godinot Brīvības cīņu varoņus, kuri nosargāja mūsu valsti pirms vairāk nekā simts gadiem, un apliecinot šodienas valsts sargu vadmotīvu – mana Latvija, mana atbildība! Zemessardzes 27. kājnieku bataljonā Cēsīs militārās prasmes apgūst arī sievietes. Par to, kāda bija viņu motivācija, pievienojoties zemessargiem, un […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi