Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

“Orisāre” svin Jurģus. Muzeju nakts Inešos

Sarmīte Feldmane
00:00
22.05.2024
106
Orisare

Interesanti dzirdēt un redzēt. “Orisāres” krājuma glabātāja Daiga Šatrovska atklāj, kā krājumā nonāca četri piebaldzēniešu tautastērpi. FOTO: Sarmīte Feldmane

“Kur tik mazā, klusā pagastā var būt tāda rosība!” Muzeju naktī, atbraucot uz Inešiem, teica ne viens vien. Arī tuvējo pagastu kaimiņi kautrīgi atklāja, ka te nav bijuši ilgus gadus.

Muzejs ir senu bagātību, vērtību glabātājs, un Muzeju naktī ikviens var pavērt tās durvis, kur ikdienā drīkst ieiet tikai muzejnieki, un ieraudzīt tur glabāto. Muzeju apvienība “Orisāre”, kas apvieno četrus memoriālos muzejus – brāļu Kaudzīšu, E.Dārziņa un J.Sud­rabkalna, K.Skalbes un A. Austriņa – vakarā vēra durvis jaunajā mājvietā. Daudzi šajā brīdī gribēja būt klāt. Celts kā Vecpiebalgas pagastnams, laiku maiņās te bijuši gan dzīvokļi, gan kopsaimniecības kantoris, gan skola, bet pēdējos gados gaidījis īsto saimnieku. Bija vērts – atzīst gan inesieši, gan muzejnieki. “Orisāres” krājumā ir ap 20 tūkstoši vienību. Līdz šim viss glabājās šau­rās telpās, arī muzejnieki strādāja saspiesti. Tagad “Orisārei” nodots bijušās skolas otrais stāvs.
Svinīgi uzrunājot sanākušos, apvienības vadītāja Līva Gru­dule nolasīja “Mērnieku laiku” Pāvula runu ar lūgšanām, lai dod valdīšanai tādu prātu, ka “Orisārei” ar visiem tiem muzejiem, kas nu tai ir piešķirti, dāvātu “zāģi, kas pats uz priekšu iet, lai ar fuksīti nav malka jāgādā; tādu traktorīti, uz kura muzeja meitietis var apsēsties un zāli nopļaut, lai nav ar sirpi jāpļauj; tādu kafejas vārāmo, pa kuru vienā galā ieber kalnos audzētas kontrabandas pupiņas un pa otru galu ar švunku kafeja iznāk, ka tie muzejnieki, dienu un nakti raudamies, kādu žurmes malku dabon ieraut. Ja nu vēl ko – tad kādu grasi vairāk, lai par prieku darbošanos, ka tie muzejnieki varētu līdz kādai siltai jūrai uz pāris dienām aizšauties, ne tik daudz uz peldošanos, cik svešzemju muzejus pabaudīt. Gan otrēji muzeji – Cēsu muzejs un “Kalāči”- saka un rāda, ka šiem arī vajag, jo arī, kā sacīt jāsaka, esot tādi paši krietni un nabagi, bet tu vari likt valdīšanām, lai tās šujiem dod ko labāku vietā, vislabāk tādu prātu šujiem pēc tām mantām, kas nāk dvēselei par labu”. Vēl Pāvuls valdīšanu aicina piedomāt gan par jumtu caurumiem, ūdens nebūšanām, brūkošiem balkoniem un izšūpotiem pamatiem. Beigās gan viņš piebilst: “Piedod manai vājai sirdej šīs lūgšanas, jo grēcinieki esam mēs visi.”

Visu vakaru muzejnieki rādīja un stāstīja, atklāja sava darba noslēpumus un krājuma bagātības. Liela interese bija par Jūlija Jēgera gleznām. Tās apskatāmas izstāžu telpā. “Viņš 1944.gadā no “Kalna Apte­kām” devās svešumā. Gleznas mākslinieks novēlēja Vecpie­balgas pagastam, bet līdz šim tās nebija apskatāmas,” stāstīja muzejniece Ilona Muižniece un piebilda, ka arī turpmāk te būs izstādes. Varēja piestāt lasītavā, kur, kaut vai pētot savu dzimtas koku vai kādus muzeja krājuma materiālus, ikviens var strādāt.

Neviltota interese apmeklētājiem par neseno muzeja krājuma papildinājumu. Rudenī Vecpiebalgā pienāca paciņa, adresēta Piebalgas muzejam. Tajā tautas tērps un klāt vēstule, kurā rakstīts – manas mammas Almas Ventere tautastērps. Tas vilkts 1947.gadā Eslin­genas Dziesmu svētkos. “Alma Ventere, dzimusi Bēr­ziņa, Vec­piebalgas “Ģibuļos”. Studējusi astronomiju, viņas vārds atrodams universitātes astronomijas izdevumos. Emig­rē­jusi, dzīvojusi Amerikā. Sūtījumā bija arī lellīte,” atklāja “Ori­sāres” krājuma glabātāja Daiga Šatrovska un piebilda, ka stāstam ir turpinājums, kas nebeidzas.

Viņa arī rādīja Pie­balgas kora fotogrāfiju 30.gada Dziesmu svētkos. Tikai vienai koristei galvā piebaldzietes vainadziņš un piesprausta sakta, kas 30.gados bija modē. Par to var padomāt, jo piebaldzēni gan stipri turējuši tradīcijas, gan bijuši atvērti jaunajam.

Jaukajā vakarā Ella Frīdvalde – Andersone ikvienu aicināja ekskursijā pa muižas parku. Ap simts interesentiem devās vakara pastaigā, kur ik uz soļa dzirdēja kādu stāstu no aizgājušajiem laikiem. Retais neizmantoja izdevību ieskatīties Piebalgas novada vēstures muzejā, kas iekārtots bijušajā vīna pagrabā. Te Piebalgas vēsture cauri gadsimtiem stāstos, materiālos, par to, kā piebaldzēni dzīvoja, liecina dažādi priekšmeti, fotogrāfijas. “Mums Vecpiebalgas pagasta “Vecvientieši” ir senču īpašums. Tur bijušas kolhoza mehāniskās darbnīcas, frēzējot zemi, traktoru detaļas ir ik uz soļa. Gribas kaut ko vairāk uzzināt par kolhoza laikiem,” pastāstīja Everita un Jēkabs Putniņi un piebilda, ka ikdienā dzīvo Salaspilī, bet brīvdienās un vasarās ir Piebalgā. “Gribas vairāk zināt par Piebalgu,” bilda Jēkabs.

“Daudzus interesē nesenie laiki – gan tie, kurus paši piedzīvojuši, gan vecākā paaudze. Ne reizi vien, skatot ekspozīciju, bija dzirdams sakām: “Man to vecāmamma stāstīja!” vai priecīgs izsauciens: “Reku, bildē mans tēvs! Un te es mazs!”,” iespaidos dalījās E.Frīdvalde – Andersone un uzsvēra, ka piebaldzēnus visos laikos ir interesējušas un bijušas svarīgas viņu saknes.

Elīza Katlapa un Jānis Ruicēns atzina, ka grūti iedomāties, kur vēl varētu pavadīt tik jauku vakaru. “Esmu inesiete, dzīvoju Madonā, regulāri braucu pie vecākiem, inesieši prot sagādāt svētkus,” teica Elīza.
Vecpiebalgas muižas teritorijā ikviens varēja pavadīt ilgas stundas. Te vakara krēslā satikās vēsture un šodiena. Jauniešu centrā “Balgas strops” piedāvāja izspēlēt Sanda Mūrnieka zīmēto spēli un iepazīt Piebalgu. Jaunieši arī cepa un cienāja ar pankūkām. Keramiķe Līga Mergina melnās keramikas podos ugunskurā vārīja gardum gardu grūbu putru, līdz pēdējam apmeklētājam maltīti gādāja arī kafejnīca “Pils”, bet “Apimi” aizveda bišu produktu un veselības pasaulē, Piebalgas porcelāna fabrika rādīja smalkus darinājumus, bet Sveču mājas meistares – sveču liesmu spēles.

“Cilvēku plūsma nerima līdz vēlai tumsai,” nākamajā dienā atzina muzejniece Lauma Balode. Tika reģistrēti 328 “Orisāres” apmeklētāji, bet ne jau katrs pierakstījās. Apmeklētāji bija ne tikai no Cēsu novada, arī Rīgas, Siguldas, Līgatnes, Madonas un citām vietām. “Daudz bija jaunpiebaldzēnu. Viena priekuliešu kompānija atbrauca ar četrām mašīnām,” atklāj L.Balode.

Vecpiebalgas muiža Inešos, parks ir jauka vieta, kur piestāt. Darbīgie un radošie uzņēmēji ir sākuši jaudīgu vasaru, tāpat kā jaunie – muižai piederīgie – “Orisāre”. Drīz pie tās sliekšņa smaržos eņģeļtaures, garām paiet nevarēs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Seši padomi bērnu drošībai internetā vasaras brīvlaikā

06:29
03.07.2024
8

Vasaras brīvdienās bērni mēdz pavadīt internetā ilgākas stundas nekā skolas laikā. Tādēļ vecāku pienākums ir parūpēties, lai bērni pavadītu savos datoros un viedierīcēs pēc iespējas mazāk laika, un lieku reizi atgādināt, ka internets nedrīkst aizstāt saziņu un attiecības klātienē. Gādājot par bērnu drošību internetā, ir vērts izrunāt ar viņiem virkni būtisku kiberhigiēnas jautājumu. Pirmkārt, ir […]

Ceļa zīme vērīgākos var samulsināt

06:10
03.07.2024
13

Redakcijā vērsās cēsniece V., paužot neizprati par ceļa apzīmējumiem atjaunotajā ielas posmā Cēsīs, Bērzainē. Ceļa zīmē norādītie celiņi gājējiem un velobraucējiem nesakrīt ar apzīmējumiem uz asfalta. Ja ņem vērā apzīmējumus ceļa zīmē, tad iznāk, ka riteņbraucējiem jāturpina pārvietoties pa gājējiem paredzēto ietvi, savukārt gājējiem jāiet pa velo celiņu. “Druva” sazinājās ar Cēsu novada Īpašumu apsaimniekošanas […]

Āraisim ir noslēpumi. Arheologi tos atklāj

00:00
03.07.2024
17

Divas dienas Āraišu ezerā lietuviešu zemūdens arheoloģes, Klaipēdas universitātes pētnieces Elenas Pranckenaites vadībā pētīja iespējamo būvju atliekas. Pēdējo reizi šāda izpēte notika pirms 30 gadiem, 1994.gada vasarā. Toreiz nirējs Voldemārs Rains zem ezera dūņu slāņa konstatēja koka žoga paliekas.   “Zemūdens arheologi veica visa ezera skenēšanu ar 3D sān­skata sonāru, ekrānā uzreiz bija redzams, kas atrodas […]

Vētra atcēla kapu svētkus Cēsu Meža kapos

13:18
02.07.2024
259

Par to, ka šīs nedēļas nogalē plānotie kapu svētki Meža kapos nenotiks, Cēsu novada dome vēstīja jau otrdienas, 2.jūlija rītā. Pašvaldība arī ziņoja, ka kapsētas sakopšanā strādā vietvaras darbinieki, bet tiek meklēts ārpakalpojuma sniedzējs. Pirmdienas, 1.jūlija pēcpusdienā, vēja brāzmas pamatīgi postīja Cēsu Mežu kapu jaunāko apbedījumu kalniņu un tai pretim esošo vecākās kapsētas daļu. Lauztas […]

Par laupīšanu grupā policija Valmierā aiztur divus vīriešus

09:10
02.07.2024
29

Aizvadītajā piektdienā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas par laupīšanu grupā Valmierā aizturēja divus vīriešus, kuri, pielietojot vardarbību, aplaupīja kādu vīrieti. Par notikušo sākts kriminālprocess, izmeklēšana kriminālprocesā turpinās. Aizvadītajā piektdienā, 28.jūnijā, ap pulksten 16.17 Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas saņēma izsaukumu uz Strazdu ielu, Valmierā, kur, pielietojot vardarbību, tika aplaupīts […]

Lauksaimniecībā jaunas šķirnes, metodes un tehnoloģijas

00:00
02.07.2024
51

Saimniekošana laukos attīstās, zinātnieki rada jaunas augstražīgas šķirnes, tiek izstrādātas jaunas tehnoloģijas, zemnieki apgūst un izmanto jaunas pieredzes. Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) augkopības konsultanti no visas Latvijas apmeklēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centru, zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcas Cēsīs, “Kalna Smīdes 1” Drabešu pagastā un “Eicēnus” Straupes pagastā. “Reizi gadā braucam uz […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi