Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

“Orisāre” svin Jurģus. Muzeju nakts Inešos

Sarmīte Feldmane
00:00
22.05.2024
111
Orisare

Interesanti dzirdēt un redzēt. “Orisāres” krājuma glabātāja Daiga Šatrovska atklāj, kā krājumā nonāca četri piebaldzēniešu tautastērpi. FOTO: Sarmīte Feldmane

“Kur tik mazā, klusā pagastā var būt tāda rosība!” Muzeju naktī, atbraucot uz Inešiem, teica ne viens vien. Arī tuvējo pagastu kaimiņi kautrīgi atklāja, ka te nav bijuši ilgus gadus.

Muzejs ir senu bagātību, vērtību glabātājs, un Muzeju naktī ikviens var pavērt tās durvis, kur ikdienā drīkst ieiet tikai muzejnieki, un ieraudzīt tur glabāto. Muzeju apvienība “Orisāre”, kas apvieno četrus memoriālos muzejus – brāļu Kaudzīšu, E.Dārziņa un J.Sud­rabkalna, K.Skalbes un A. Austriņa – vakarā vēra durvis jaunajā mājvietā. Daudzi šajā brīdī gribēja būt klāt. Celts kā Vecpiebalgas pagastnams, laiku maiņās te bijuši gan dzīvokļi, gan kopsaimniecības kantoris, gan skola, bet pēdējos gados gaidījis īsto saimnieku. Bija vērts – atzīst gan inesieši, gan muzejnieki. “Orisāres” krājumā ir ap 20 tūkstoši vienību. Līdz šim viss glabājās šau­rās telpās, arī muzejnieki strādāja saspiesti. Tagad “Orisārei” nodots bijušās skolas otrais stāvs.
Svinīgi uzrunājot sanākušos, apvienības vadītāja Līva Gru­dule nolasīja “Mērnieku laiku” Pāvula runu ar lūgšanām, lai dod valdīšanai tādu prātu, ka “Orisārei” ar visiem tiem muzejiem, kas nu tai ir piešķirti, dāvātu “zāģi, kas pats uz priekšu iet, lai ar fuksīti nav malka jāgādā; tādu traktorīti, uz kura muzeja meitietis var apsēsties un zāli nopļaut, lai nav ar sirpi jāpļauj; tādu kafejas vārāmo, pa kuru vienā galā ieber kalnos audzētas kontrabandas pupiņas un pa otru galu ar švunku kafeja iznāk, ka tie muzejnieki, dienu un nakti raudamies, kādu žurmes malku dabon ieraut. Ja nu vēl ko – tad kādu grasi vairāk, lai par prieku darbošanos, ka tie muzejnieki varētu līdz kādai siltai jūrai uz pāris dienām aizšauties, ne tik daudz uz peldošanos, cik svešzemju muzejus pabaudīt. Gan otrēji muzeji – Cēsu muzejs un “Kalāči”- saka un rāda, ka šiem arī vajag, jo arī, kā sacīt jāsaka, esot tādi paši krietni un nabagi, bet tu vari likt valdīšanām, lai tās šujiem dod ko labāku vietā, vislabāk tādu prātu šujiem pēc tām mantām, kas nāk dvēselei par labu”. Vēl Pāvuls valdīšanu aicina piedomāt gan par jumtu caurumiem, ūdens nebūšanām, brūkošiem balkoniem un izšūpotiem pamatiem. Beigās gan viņš piebilst: “Piedod manai vājai sirdej šīs lūgšanas, jo grēcinieki esam mēs visi.”

Visu vakaru muzejnieki rādīja un stāstīja, atklāja sava darba noslēpumus un krājuma bagātības. Liela interese bija par Jūlija Jēgera gleznām. Tās apskatāmas izstāžu telpā. “Viņš 1944.gadā no “Kalna Apte­kām” devās svešumā. Gleznas mākslinieks novēlēja Vecpie­balgas pagastam, bet līdz šim tās nebija apskatāmas,” stāstīja muzejniece Ilona Muižniece un piebilda, ka arī turpmāk te būs izstādes. Varēja piestāt lasītavā, kur, kaut vai pētot savu dzimtas koku vai kādus muzeja krājuma materiālus, ikviens var strādāt.

Neviltota interese apmeklētājiem par neseno muzeja krājuma papildinājumu. Rudenī Vecpiebalgā pienāca paciņa, adresēta Piebalgas muzejam. Tajā tautas tērps un klāt vēstule, kurā rakstīts – manas mammas Almas Ventere tautastērps. Tas vilkts 1947.gadā Eslin­genas Dziesmu svētkos. “Alma Ventere, dzimusi Bēr­ziņa, Vec­piebalgas “Ģibuļos”. Studējusi astronomiju, viņas vārds atrodams universitātes astronomijas izdevumos. Emig­rē­jusi, dzīvojusi Amerikā. Sūtījumā bija arī lellīte,” atklāja “Ori­sāres” krājuma glabātāja Daiga Šatrovska un piebilda, ka stāstam ir turpinājums, kas nebeidzas.

Viņa arī rādīja Pie­balgas kora fotogrāfiju 30.gada Dziesmu svētkos. Tikai vienai koristei galvā piebaldzietes vainadziņš un piesprausta sakta, kas 30.gados bija modē. Par to var padomāt, jo piebaldzēni gan stipri turējuši tradīcijas, gan bijuši atvērti jaunajam.

Jaukajā vakarā Ella Frīdvalde – Andersone ikvienu aicināja ekskursijā pa muižas parku. Ap simts interesentiem devās vakara pastaigā, kur ik uz soļa dzirdēja kādu stāstu no aizgājušajiem laikiem. Retais neizmantoja izdevību ieskatīties Piebalgas novada vēstures muzejā, kas iekārtots bijušajā vīna pagrabā. Te Piebalgas vēsture cauri gadsimtiem stāstos, materiālos, par to, kā piebaldzēni dzīvoja, liecina dažādi priekšmeti, fotogrāfijas. “Mums Vecpiebalgas pagasta “Vecvientieši” ir senču īpašums. Tur bijušas kolhoza mehāniskās darbnīcas, frēzējot zemi, traktoru detaļas ir ik uz soļa. Gribas kaut ko vairāk uzzināt par kolhoza laikiem,” pastāstīja Everita un Jēkabs Putniņi un piebilda, ka ikdienā dzīvo Salaspilī, bet brīvdienās un vasarās ir Piebalgā. “Gribas vairāk zināt par Piebalgu,” bilda Jēkabs.

“Daudzus interesē nesenie laiki – gan tie, kurus paši piedzīvojuši, gan vecākā paaudze. Ne reizi vien, skatot ekspozīciju, bija dzirdams sakām: “Man to vecāmamma stāstīja!” vai priecīgs izsauciens: “Reku, bildē mans tēvs! Un te es mazs!”,” iespaidos dalījās E.Frīdvalde – Andersone un uzsvēra, ka piebaldzēnus visos laikos ir interesējušas un bijušas svarīgas viņu saknes.

Elīza Katlapa un Jānis Ruicēns atzina, ka grūti iedomāties, kur vēl varētu pavadīt tik jauku vakaru. “Esmu inesiete, dzīvoju Madonā, regulāri braucu pie vecākiem, inesieši prot sagādāt svētkus,” teica Elīza.
Vecpiebalgas muižas teritorijā ikviens varēja pavadīt ilgas stundas. Te vakara krēslā satikās vēsture un šodiena. Jauniešu centrā “Balgas strops” piedāvāja izspēlēt Sanda Mūrnieka zīmēto spēli un iepazīt Piebalgu. Jaunieši arī cepa un cienāja ar pankūkām. Keramiķe Līga Mergina melnās keramikas podos ugunskurā vārīja gardum gardu grūbu putru, līdz pēdējam apmeklētājam maltīti gādāja arī kafejnīca “Pils”, bet “Apimi” aizveda bišu produktu un veselības pasaulē, Piebalgas porcelāna fabrika rādīja smalkus darinājumus, bet Sveču mājas meistares – sveču liesmu spēles.

“Cilvēku plūsma nerima līdz vēlai tumsai,” nākamajā dienā atzina muzejniece Lauma Balode. Tika reģistrēti 328 “Orisāres” apmeklētāji, bet ne jau katrs pierakstījās. Apmeklētāji bija ne tikai no Cēsu novada, arī Rīgas, Siguldas, Līgatnes, Madonas un citām vietām. “Daudz bija jaunpiebaldzēnu. Viena priekuliešu kompānija atbrauca ar četrām mašīnām,” atklāj L.Balode.

Vecpiebalgas muiža Inešos, parks ir jauka vieta, kur piestāt. Darbīgie un radošie uzņēmēji ir sākuši jaudīgu vasaru, tāpat kā jaunie – muižai piederīgie – “Orisāre”. Drīz pie tās sliekšņa smaržos eņģeļtaures, garām paiet nevarēs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
232

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi