Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Forums kopienu un kultūras galvaspilsētas zīmē

Sarmīte Feldmane
00:00
30.04.2024
119
Forums

Aktuālu jautājumu netrūkst. Par to pārliecināta Cēsu novada kultūras pārvaldes vadītājas vietniece, projekta “Cēsis 2025” koordinatore Kristīne Timermane-Malēja (no kreisās), novada domes priekšsēdētāja vietnieks, “Cēsis 2025” darba grupas vadītājs Atis Egliņš-Eglītis un kultūras nozarē pieredzējušās Jolanta Borīte un Jolanta Sausiņa (no labās). FOTO: Sarmīte Feldmane

Dažādām kultūras nozarēm piederīgie un aktīvie cilvēki ne tikai no Cēsu, arī kaimiņu novadiem satikās ikgadējā Cēsu novada kultūras forumā. Šopavasar tajā pēdējā laika aktuālā tēma “Kopienu kultūra. Kultūra kopienās”.

“Iepriekšējos gados runājām par jaunu kultūrtelpu meklējumiem un pieejamu kultūru. Par kopienām, līdzdalību daudz    runā, gribam par to runāt no dažādiem aspektiem, dzirdēt pieredzes un pētnieku atziņas,” “Druvai” atklāja Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis un piebilda, ka pats, runājot par kopienu, ar to domā cilvēku grupu, kurai ir kopīgas vērtības un intereses un kuras cilvēkus ģeogrāfiski saista vieta.

Kas īsti ir kopienas, kā veidojas pašvaldības un kopienas attiecības, saprašanās, uzticēšanās, ko tās var izdarīt, kā rosināt cilvēkus nelielos pagastos darboties kopā, paust  viedokli, un kā mainās ikdiena pagastā, kurā ir rosīga kopiena, kā aktīvajiem cilvēkiem uzrunāt, iesaistīt neaktīvos, jauniešus, bija vien dažas tēmas, par kurām sprieda forumā.

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta vadītāja Anda Laķe    uzsvēra, ka ar kopienu cenšamies apzīmēt spēju cilvēkiem vienoties un iestāties par kopīgām lietām. “ Ir dažādi pieredzes paņēmieni, kā runāt kopienas vārdā, kā to stiprināt. Bieži vien kultūras dzīves organizatori rīkojas pēc pētnieku ieteikumiem, neiesaistot vietējos cilvēkus, neizzinot, ko viņi domā, ko vēlas. Būtiski ir nojaukt robežu starp mēs – darītāji un viņi – kopiena. Svarīgi ir    pāriet no mēs uz uzklausām, palīdzam.    Jāmācās veidot līdzdalību, būt gataviem iesaistīt cilvēkus lēmumu pieņemšanā, dzirdēt viņu balsi arī tad, ja tā nesakrīt ar varas un lēmumu pieņēmēju viedokli. Vai tas ir žests, kad mudinām iesaistīties, veidot kopienas, vai pirmais solis darīt kopā? Pašvaldībās strādā kopienu pārstāvji, kuri arī mācās demokrātiju, durvju atvēršana un iedzīvotāju balss sadzirdēšana ir pirmais solis,”    domāt rosināja socioloģijas doktore A.Laķe un uzsvēra, ka nevajag sev uzlikt zīmogu, ka esam viensētnieki, ka mums ir kāda mistiskā mentalitāte, ka esam pieraduši tā dzīvot. Tā mēs atsakāmies no iespējas kopā kaut ko sev būtisku izdarīt.

Siguldas kultūras centra “Devons” un Siguldas kultūras centra vadītāja    Jolanta Borīte    atgādināja, ka pēc novadu reformas katrs mazais pagasts grib būt stiprs un varošs. “Pašvaldībām jārespektē mazo vietu dzīves ritms, cilvēku vajadzības,    jāspēj    arī redzēt kopainu novadā un jāizprot, kā katram kaut pa spalviņai pieaudzēt spārnus,” sacīja siguldiete, bet kultūras notikumu kuratore un pakalpojumu dizainere Līga Lindenbauma uzsvēra, ka nevar kaut ko darīt kopienai, to neiesaistot. “Kopienu māksla nav iedomājama bez kopā radīšanas. Radīt kopā, nevis kopienas cilvēkiem,” atgādināja L.Lindenbauma.

Viņa kopā ar Cēsu neredzīgo kopienu un fotogrāfiem Ruckas mākslas fonda rezidencē pirms trim gadiem izveidoja izstādi “Ne­redza­mās dzīves”. “Īpaši tika domāts par vājredzīgo kopienas vajadzībām — izstāde bija pielāgota un padarīta pieejama apmeklētājiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem. Vizuālos stāstus papildināja skaņu celiņš un fotogrāfijas aprakstoši audio komentāri, taktili 3D objekti un Braila raksta elementi. “Tā bija ar kopienas iesaisti veidota izstāde, nevis fotogrāfu izstāde par šiem cilvēkiem,” pieredzē dalījās L.Lindenbauma.    Savukārt dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce atgādināja, ka par kopienu, kuras biedri neesam, arī neesam tiesīgi runāt un darīt viņu labā. “Īpaši, ja runājam par trauslajām kopienām, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Viņi aizsargājas, lai nebūtu žēlojami,” bilda dramaturģe.

Arī citi foruma dalībnieki uzsvēra, ka    robeža ir trausla,    salāgojot pašvaldības kā varas pozīciju ar kopienas interesēm un vajadzībām, lai būtu mērķis un redzams arī ceļš, kā to sasniegt. Jāprot pamanīt cilvēku vērtības un resursus, prast iesaistīt neaktīvos.

Izskanēja arī viedoklis, lai aktivizētu kopienas, pašvaldībai šī funkcija kādam jādeleģē. “Nevalstiskās organizācijas, kopienas, pašvaldība – par ko kurš uzņemas atbildību. Svarīga ir uzticēšanās un drosme, pārliecība, ka katrai balsij ir nospiedums, ka tā nepazūd. Tas nenotiek uzreiz, un stratēģija, kas vienā kopienā derēs, citā ne, tāpat pašvaldības pieeja. Vairāk jāieklausās,    nevis jāizdomā    atbildes, tad kopiena darbosies,” bilda A.Laķe un atgādināja, ka piederība kādai kopienai ir sajūtas, ka mūs kas saista. Varam dzīvot kādā teritorijā, bet justies atšķirīgi emocionālās un praktiskās sasaistēs ar šo vidi.

A. Egliņš-Eglītis uzsvēra, ka  lielā teritorijā, kāds ir Cēsu novads, kopienām ir  būtiska loma, lai vieta pastāvētu. “Cilvēku izaugsme ir nepārtraukta, jāmācās, jāmaina attieksme, domāšana, jāmeklē sadarbības formas starp biedrībām, kopienām un pašvaldību no vertikāles uz iesaistošu pārvaldību,” pārdomās dalījās novada domes priekšsēdētāja vietnieks un uzsvēra,    lai būtu stipras kopienas, individuālās vēlmes jānoliek malā.

Foruma dalībnieki atzina, ka tikšanās reizē gūtas noderīgas atziņas, dzirdēta citu pieredze.  Pieredzējusī kultūras darbiniece Jolanta Sausiņa “Druvai” atzina, ka dzirdētais iedvesmojis darīt. Uzņēmējs, grafikas dizainers Jānis Beķeris    vērtēja, ka    attīstība notiek kopienās, kopā darot, kaut vai pakalpojuma sniedzējs un saņēmējs jau ir neliela kopiena. “Esmu jauncēsnieks, te dzīvoju trīs gadus. Jau bija paziņu loks, tas aizvien paplašinās. Vietā, kur dzīvo, jābūt domubiedriem. Citu pieredze      vienmēr noder. Cēsis    ir jaudīga mazpilsēta,” pārdomās dalījās J.Beķeris.

Sarunās foruma dalībnieki arī pārsprieda, kā gan pirmskara Latvijā varēja būt tik aktīva sabiedriskā dzīve. Un to organizēja draudzes, biedrības. Finansēja mecenāti un paši, ne jau pašvaldība. Arī to vērts atcerēties.

Forums beidzās ar īpašu notikumu – “Cēsis    Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025” mājaslapas atklāšanu. Tā būs arī kopienu kartēšanas vieta. “Te būs svētku, kas sāksies jau janvārī, programma, tajā gaidāmas ne tikai kultūras norises, arī pasākumi par demokrātiju, vidi. Veidosim košas Cēsis un novadu,” rosināja A.Egliņš-Eglītis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
20

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
27

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
55

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
144

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi