Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Forums kopienu un kultūras galvaspilsētas zīmē

Sarmīte Feldmane
00:00
30.04.2024
122
Forums

Aktuālu jautājumu netrūkst. Par to pārliecināta Cēsu novada kultūras pārvaldes vadītājas vietniece, projekta “Cēsis 2025” koordinatore Kristīne Timermane-Malēja (no kreisās), novada domes priekšsēdētāja vietnieks, “Cēsis 2025” darba grupas vadītājs Atis Egliņš-Eglītis un kultūras nozarē pieredzējušās Jolanta Borīte un Jolanta Sausiņa (no labās). FOTO: Sarmīte Feldmane

Dažādām kultūras nozarēm piederīgie un aktīvie cilvēki ne tikai no Cēsu, arī kaimiņu novadiem satikās ikgadējā Cēsu novada kultūras forumā. Šopavasar tajā pēdējā laika aktuālā tēma “Kopienu kultūra. Kultūra kopienās”.

“Iepriekšējos gados runājām par jaunu kultūrtelpu meklējumiem un pieejamu kultūru. Par kopienām, līdzdalību daudz    runā, gribam par to runāt no dažādiem aspektiem, dzirdēt pieredzes un pētnieku atziņas,” “Druvai” atklāja Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis un piebilda, ka pats, runājot par kopienu, ar to domā cilvēku grupu, kurai ir kopīgas vērtības un intereses un kuras cilvēkus ģeogrāfiski saista vieta.

Kas īsti ir kopienas, kā veidojas pašvaldības un kopienas attiecības, saprašanās, uzticēšanās, ko tās var izdarīt, kā rosināt cilvēkus nelielos pagastos darboties kopā, paust  viedokli, un kā mainās ikdiena pagastā, kurā ir rosīga kopiena, kā aktīvajiem cilvēkiem uzrunāt, iesaistīt neaktīvos, jauniešus, bija vien dažas tēmas, par kurām sprieda forumā.

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Kultūras un mākslu institūta vadītāja Anda Laķe    uzsvēra, ka ar kopienu cenšamies apzīmēt spēju cilvēkiem vienoties un iestāties par kopīgām lietām. “ Ir dažādi pieredzes paņēmieni, kā runāt kopienas vārdā, kā to stiprināt. Bieži vien kultūras dzīves organizatori rīkojas pēc pētnieku ieteikumiem, neiesaistot vietējos cilvēkus, neizzinot, ko viņi domā, ko vēlas. Būtiski ir nojaukt robežu starp mēs – darītāji un viņi – kopiena. Svarīgi ir    pāriet no mēs uz uzklausām, palīdzam.    Jāmācās veidot līdzdalību, būt gataviem iesaistīt cilvēkus lēmumu pieņemšanā, dzirdēt viņu balsi arī tad, ja tā nesakrīt ar varas un lēmumu pieņēmēju viedokli. Vai tas ir žests, kad mudinām iesaistīties, veidot kopienas, vai pirmais solis darīt kopā? Pašvaldībās strādā kopienu pārstāvji, kuri arī mācās demokrātiju, durvju atvēršana un iedzīvotāju balss sadzirdēšana ir pirmais solis,”    domāt rosināja socioloģijas doktore A.Laķe un uzsvēra, ka nevajag sev uzlikt zīmogu, ka esam viensētnieki, ka mums ir kāda mistiskā mentalitāte, ka esam pieraduši tā dzīvot. Tā mēs atsakāmies no iespējas kopā kaut ko sev būtisku izdarīt.

Siguldas kultūras centra “Devons” un Siguldas kultūras centra vadītāja    Jolanta Borīte    atgādināja, ka pēc novadu reformas katrs mazais pagasts grib būt stiprs un varošs. “Pašvaldībām jārespektē mazo vietu dzīves ritms, cilvēku vajadzības,    jāspēj    arī redzēt kopainu novadā un jāizprot, kā katram kaut pa spalviņai pieaudzēt spārnus,” sacīja siguldiete, bet kultūras notikumu kuratore un pakalpojumu dizainere Līga Lindenbauma uzsvēra, ka nevar kaut ko darīt kopienai, to neiesaistot. “Kopienu māksla nav iedomājama bez kopā radīšanas. Radīt kopā, nevis kopienas cilvēkiem,” atgādināja L.Lindenbauma.

Viņa kopā ar Cēsu neredzīgo kopienu un fotogrāfiem Ruckas mākslas fonda rezidencē pirms trim gadiem izveidoja izstādi “Ne­redza­mās dzīves”. “Īpaši tika domāts par vājredzīgo kopienas vajadzībām — izstāde bija pielāgota un padarīta pieejama apmeklētājiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem. Vizuālos stāstus papildināja skaņu celiņš un fotogrāfijas aprakstoši audio komentāri, taktili 3D objekti un Braila raksta elementi. “Tā bija ar kopienas iesaisti veidota izstāde, nevis fotogrāfu izstāde par šiem cilvēkiem,” pieredzē dalījās L.Lindenbauma.    Savukārt dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce atgādināja, ka par kopienu, kuras biedri neesam, arī neesam tiesīgi runāt un darīt viņu labā. “Īpaši, ja runājam par trauslajām kopienām, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Viņi aizsargājas, lai nebūtu žēlojami,” bilda dramaturģe.

Arī citi foruma dalībnieki uzsvēra, ka    robeža ir trausla,    salāgojot pašvaldības kā varas pozīciju ar kopienas interesēm un vajadzībām, lai būtu mērķis un redzams arī ceļš, kā to sasniegt. Jāprot pamanīt cilvēku vērtības un resursus, prast iesaistīt neaktīvos.

Izskanēja arī viedoklis, lai aktivizētu kopienas, pašvaldībai šī funkcija kādam jādeleģē. “Nevalstiskās organizācijas, kopienas, pašvaldība – par ko kurš uzņemas atbildību. Svarīga ir uzticēšanās un drosme, pārliecība, ka katrai balsij ir nospiedums, ka tā nepazūd. Tas nenotiek uzreiz, un stratēģija, kas vienā kopienā derēs, citā ne, tāpat pašvaldības pieeja. Vairāk jāieklausās,    nevis jāizdomā    atbildes, tad kopiena darbosies,” bilda A.Laķe un atgādināja, ka piederība kādai kopienai ir sajūtas, ka mūs kas saista. Varam dzīvot kādā teritorijā, bet justies atšķirīgi emocionālās un praktiskās sasaistēs ar šo vidi.

A. Egliņš-Eglītis uzsvēra, ka  lielā teritorijā, kāds ir Cēsu novads, kopienām ir  būtiska loma, lai vieta pastāvētu. “Cilvēku izaugsme ir nepārtraukta, jāmācās, jāmaina attieksme, domāšana, jāmeklē sadarbības formas starp biedrībām, kopienām un pašvaldību no vertikāles uz iesaistošu pārvaldību,” pārdomās dalījās novada domes priekšsēdētāja vietnieks un uzsvēra,    lai būtu stipras kopienas, individuālās vēlmes jānoliek malā.

Foruma dalībnieki atzina, ka tikšanās reizē gūtas noderīgas atziņas, dzirdēta citu pieredze.  Pieredzējusī kultūras darbiniece Jolanta Sausiņa “Druvai” atzina, ka dzirdētais iedvesmojis darīt. Uzņēmējs, grafikas dizainers Jānis Beķeris    vērtēja, ka    attīstība notiek kopienās, kopā darot, kaut vai pakalpojuma sniedzējs un saņēmējs jau ir neliela kopiena. “Esmu jauncēsnieks, te dzīvoju trīs gadus. Jau bija paziņu loks, tas aizvien paplašinās. Vietā, kur dzīvo, jābūt domubiedriem. Citu pieredze      vienmēr noder. Cēsis    ir jaudīga mazpilsēta,” pārdomās dalījās J.Beķeris.

Sarunās foruma dalībnieki arī pārsprieda, kā gan pirmskara Latvijā varēja būt tik aktīva sabiedriskā dzīve. Un to organizēja draudzes, biedrības. Finansēja mecenāti un paši, ne jau pašvaldība. Arī to vērts atcerēties.

Forums beidzās ar īpašu notikumu – “Cēsis    Latvijas kultūras galvaspilsēta 2025” mājaslapas atklāšanu. Tā būs arī kopienu kartēšanas vieta. “Te būs svētku, kas sāksies jau janvārī, programma, tajā gaidāmas ne tikai kultūras norises, arī pasākumi par demokrātiju, vidi. Veidosim košas Cēsis un novadu,” rosināja A.Egliņš-Eglītis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
7

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
232

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi