Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Dalās ar zināšanām par tuvinieku aprūpi mājās

Iveta Rozentāle
00:00
18.04.2024
106
Aprupe

Praktiski piemēri. Seminārā par aprūpi mājās teorētiskās zināšanas tika papildinātas ar praktiskiem piemēriem. Ar tiem dalījās arī SIA “TZMO Latvija” produktu pārstāve Zarislava Kairova. FOTO: Iveta Rozentāle.

Izglītojošā seminārā “Mēs nākam Tev palīgā” lektori un speciālisti dalījās ar teorētiskām un praktiskām zināšanām par cilvēkiem, kuriem ir grūtības par sevi parūpēties, ikdienas aprūpi mājas apstākļos.

Lekcijās “Pacientu aprūpe mājas apstākļos”, “Veselības aprūpes pamatprincipi aprūpē mājās”, kā arī praktiskajā nodarbībā klausītāji uzzināja par faktoriem, kas ietekmē aprūpi mājās, drošu vidi, slimā cilvēka patstāvības veicināšanu, mazkustīguma mazināšanu. Bija sarunas, kā novērst mazkustības izraisītās komplikācijas, veikt izgulējumu profilaksi, hronisku brūču aprūpi, mazkustīgo cilvēku ikdienas higiēnu.

Semināru rīkoja labdarības fonds “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”. Tas dibināts ar mērķi organizēt labdarības pasākumus un piedalīties sociālos projektos. Fonda pārstāve Vija Mētra “Druvai” pastāstīja: “Viens no projektiem ir šis aprūpes seminārs, kurš notiek jau trešo gadu. Esam bijuši 12 pašvaldībās, tagad arī Cēsīs. Semināru rīkojam, jo nereti cilvēki, kuru tuvinieks kļūst aprūpējams, ir satraukušies, nezina, ko darīt. Tikšanās reizēs ir daudz jautājumu, cilvēki, kuriem jārūpējas par slimnieku, ir noguruši no problēmām, ar ko saskaras, arī ar birokrātiju, kurai jāiet cauri, lai varētu saņemt atbalstu tuviniekam. Sniedzam arī informatīvos materiālus un bukletus, lai katrs mājās mierīgi varētu iepazīt, izpētīt informāciju, kā labāk palīdzēt tuviniekam. Priecājamies, ka Cēsīs bija ļoti liela atsaucība, jo vislielākā problēma ir uzrunāt cilvēkus, kam tāds seminārs ir nepieciešams. To darām gan ar sociālo dienestu starpniecību, gan sociālajos tīklos, apdzīvotās vietās izliekam afišas, sniedzam informāciju ģimenes ārstiem, bet tik un tā cilvēki, kuri rūpējas par saviem vecajiem tuviniekiem, var neuzzināt par pasākumu.”

Arī Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Ju­deiks bija patīkami pārsteigts par interesentu atsaucību: “Kad fonds piedāvāja Cēsīs vadīt tādu semināru, ar lielāko prieku atsaucāmies, jo zinājām, cik tas ir noderīgs un svarīgs iedzīvotājiem.”

Sociālā aprūpētāja Sandra Eglīte strādā Cēsīs, dienas centrā “Gaujaslīčos”, viņa pastāsta, ka uz semināru atnākusi gan darba, gan personīgu iemeslu dēļ: “Visi kļūstam vecāki, varam saskarties ar dažādām situācijām. Ja nav zināšanu par sociālo aprūpi, grūti saprast, kā rīkoties, ko darīt, kas jāņem vērā. Gaujaslīčos strādājam arī ar senioriem, tāpēc vienmēr ir noderīgi apgūt papildu zināšanas. Diemžēl arī manai mammai pasliktinājusies veselība, viņa nokļuva slimnīcā. Tagad atgriezusies mājās, bet joprojām ir veselības problēmas, tāpēc man šādas zināšanas ir ļoti noderīgas. Tieši praktiskā daļa ir visvajadzīgākā, tāpat kā skaidrojums par dažādiem produktiem, kuru pielietojums tiek precīzi izskaidrots.”

Viena no semināra apmeklētājām “Druvai” stāstīja, ka tētis mēnesi veseļojās slimnīcā, tagad atgriezies mājās un viņa vēlas saprast, kā labāk palīdzēt, zinot, cik tēvam ir svarīgi būt mājās. Viņa pirmo reizi dzirdēja arī par Rīgā esošo aprūpes skolu, kur var saņemt gan informatīvos materi­ālus, gan apmeklēt seminārus, konsultācijas, praktiskas apmācības. Viņa arī vērsa uzmanību, ka uz semināru atnākušas tieši sievietes, parasti tuvinieka aprūpe ir tieši uz viņu pleciem. Semināra dalībnieki uzsvēra, ka ir svarīgi par sociālo aprūpi mājās runāt plašāk, arī ģimenes ārstiem.

Ainārs Judeiks semināra dalībniekus aicināja vērsties Sociālajā dienestā, ja nepieciešama palīdzība. Dienesta pārstāve Vita Pleševnika “Druvai” pauda, ka pašvaldība sadarbojas ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” , ja novadniekam ir nepieciešama palīdzība tuvinieka aprūpē, biedrība nodrošina individuālas mācības.

“Druva” interesējās arī Cēsu klīnikā, kādas ir sociālās aprūpes iespējas slimnīcā. Klīnikas galvenā māsa Taiga Galeja-Gruntmane informēja: “Cēsu klīnika uzņem klientus Īslaicīgas sociālās aprūpes nodaļā, kas ir reģistrēts pakalpojums Labklājības ministrijā kā “Atelpas brīdis”. Tas nozīmē, ka rūpes par aprūpējamo pildīs klīnikas personāls. Tas ir maksas pakalpojums, kas var kalpot kā atbalsts ģimenes locekļu prombūtnes laikā vai atelpas brīdim no aprūpes mājās, kā arī klientu aprūpei līdz pārvešanai uz sociālās rehabilitācijas vai ilgstošas soci­ālās aprūpes institūciju. Un tas var palīdzēt senioru sagatavot kādai plānveida operācijai.” Soci­ālās aprūpes pakalpojuma laikā pieejama sociālā aprūpētāja diennakts uzraudzība un aprūpe, izrakstīto medikamentu saņemšana, klienta un tuvinieka izglītošana par pašaprūpes iespējām, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšana, veselības stāvoklim atbilstoša ēdināšana četras reizes dienā, vajadzības gadījumā arī diagnostiskie izmeklējumi, speciālistu konsultācijas.

Pēc veseļošanās slimnīcā, izrakstoties no klīnikas, piederīgie saņem informāciju par pacienta spējām vai nespēju sevi aprūpēt. Ir pieejami izglītojoši materiāli.

Slimnīca Cēsu novadā nodrošina arī veselības aprūpes mājās pakalpojumu, ko sniedz ar ģimenes ārsta vai kāda cita speciālista nosūtījumu. 2023. gadā mājas aprūpes māsas veica 4165 mājas vizītes. Ja pacientam, veicot kādu manipulāciju, māsas novēro arī nepieciešamību pēc sociālās aprūpes, par to informē sociālo dienestu vai par situāciju izrunājas ar pacienta tuviniekiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
29

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
39
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
137
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
61

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

00:00
19.11.2024
41
1

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”. Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi