Latvijā 10.aprīlī Meža un Putnu dienas. Dzērbenē to pasākumi papildināja cits citu un tapa, sadarbojoties kultūras, tūrisma un jaunatnes lietu speciālistiem.
Novada tūrisma speciālisti rīkoja pārgājienu “Putnu dienas simfonija Dzērbenē”. Interese bija tik liela, ka visi gribētāji netika. 30 cilvēkiem ekskursiju gar gleznaino Ievalčupīti vadīja Agnese Gaile un Mārtiņš Platacis no Latvijas Ornitoloģijas biedrības Cēsu putnu grupas. Ekskursanti priecājās par neskartās dabas skaistumu, klausījās putnu dziesmās un mācījās tās atpazīt.
“Ja jau iet putnus klausīties, kaut kas jāņem līdzi putniņiem. Kultūras namā sarīkojām putnu būrīšu darbnīcu. Par darbu interese bija pārsteidzoši liela. Piedalījās gan bērni, gan pusaudži, gan vīri cienījamos gados,” saka pagasta tautas nama vadītāja Daina Šmite. Vecākais mežkopis Uldis Radziņš pastāstīja par putniem, kurus ikdienā redzam pagalmā, kāpēc tie dabā ir nepieciešami. Uldis bija sarūpējis putnu būrīšu sagataves, un mazajiem meistariem atlika vien sastiprināt mājiņas. “Runājām par zīlītēm, mušķērājiem, kam gatavojām būrīšus. Visi kopā izgatavojām arī vienu būri pūcei,” pastāsta meistars un atklāj, ka pašam pie mājas arī ir daudz zīlīšu un strazdu būrīšu.
Klāvam Osim todien bija septiņu gadu jubileja. Viņš gatavot putnu būrīšus bija atnācis kopā ar ciemiņiem. “Ne tikai viņam, arī man šis ir pirmais būrītis, ko izgatavoju,” atklāja jubilāra mamma Līga, bet brālis Kristers palepojās, ka arī skolā darinājis putnu būri.
Par padarīto visiem bija prieks. Katrs uz būrīša iespējami neredzamākā vietā uzrakstīja savu vārdu. “Tika izgatavotas 20 mājiņas zīlītēm un mušķērājiem un viena pūcei. Ornitologi izraudzīsies, kur pils parkā, kā arī kokos Ievalčupītes krastos mājiņas salikt. Nākampavasar šie paši meistari varēs nākt tīrīt būrīšus,” saka D.Šmite un uzsver, ka putnu būrīšu gatavošana aizrauj. Ja ar pirmo veicas gausāk, nākamais jau top ātri. Pēteris Sakss paguvis izgatavot piecas mājiņas.
Pavasaris nesteidzoties ienāk Dzērbenē. Ceturtdien interesentiem padomus dārzā neliegs ainavu dizainere Vineta Radziņa. Būs saruna gan par augļu koku kopšanu, gan augstajām dobēm. Varēs mainīties sēklām, kas pavasarī mazdārziņu kopējiem ir svarīgi, lai varētu izaudzēt to, ko vēlas. Būs arī saruna par dāliju audzēšanu, jaunām un vecām šķirnēm.
“Ar sēšanu un stādīšanu vēl nedrīkst steigties, tāpēc ir laiks runāt par gaidāmajiem darbiem, būt dabā,” saka D.Šmite.