Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Sakoptības latiņu nedrīkst nolaist

Sarmīte Feldmane
00:00
06.04.2024
106
Male Hands Cutting Bushes With Big Scissors.

FOTO: freepik.com

Bet, lai kādas idejas īstenotu, vajadzīgs kaut neliels finansējums un profesionāļa padoms.

Dzērbenē interese tikties ar Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāju Leldi Burdaju, Saimniecī­bas nodaļas vadītāju Andri Lapiņu, pagasta saimniecības vadītāju Andri Laumani, galveno nekustamā īpašuma speciālisti Dainu Slaidiņu, sociālo darbinieku Ivaru Saksu un tautas nama vadītāju Dainu Šmiti bija maza. Saruna raisījās par pagasta ikdienu, problēmām, kas jārisina, darbiem, kas jādara.

L.Burdaja izstāstīja, ka pārvaldes pamatbudžetā ieplānots turpināt Dzērbenes pils fasādes sakārtošanu un apkures cauruļu siltināšanu pagrabā, atjaunot apgaismojumu posmā, no Taurenes iebraucot Dzērbenē līdz skolai. Plānota Vecā ceļa rekonstrukcijas projektēšana, lai nākamgad šo grants ceļu 1,65 kilometru garumā varētu pārbūvēt.   ”Gar ceļu ir daudz īpašumu, ar īpašniekiem būs jāsaskaņo darbi, grāvju rakšana,” bilda A.Laumanis.

Jau vairākus gadus tiek runāts, ka pie Skolas ezera nepieciešams izveidot peldvietu. To varētu izdarīt, piesaistot “Leader” finansējumu. “Topogrāfija izstrādāta jau pirms lielā novada izveidošanas. Kurš varētu uzrakstīt projektu, tas ir būtiskākais jautājums, jo tie, kuri to prot, ir aizņemti,” atzina L.Burdaja. Vasarā Augstā kalna estrādē notiek pasākumi, bet kāpnes ir beigtas, pa tām nedrīkst iet, izskanēja ierosinājums, varbūt labāk saremontēt tās.   

“Augstais kalns ir aizsargājams kultūras piemineklis, dziļāk par 15 centimetriem rakt nedrīkst, darbi jāsaskaņo. Estrādi remontēt vai kādu bīstamu koku nozāģēt varam paši, bet kāpņu atjaunošanai vajadzīgs projekts, paši to darīt nedrīkstam, jāizsludina iepirkums. Vienīgi saviem spēkiem varam kāpnes pielabot,” skaidroja A.Laumanis un piebilda, ka estrādē var tikt, ejot pa citu ceļu. Raisījās domu apmaiņa, ka peld­vietu izmanto vairāk cilvēku, estrādē pasākumi ir tikai vasarā.

“Kokmateriālu iegāde ir plānota, kāpnes varētu paši saremontēt,” piekrita A.Lapiņš, bet L.Burdaja paskaidroja, ka nauda būs tad, ja izdosies pārdot kādu pašvaldības īpašumu.

Mājai “Tauriņi 1” plānots mainīt logus, radiatorus, remontēt jumtu. Mājā ir viens privātais un trīs pašvaldības dzīvokļi. Blakus atrodas “Tauriņi”, kas ir bēdīgā stāvoklī,    to varētu pārdot.

Daina Slaidiņa pastāstīja, ka ēkā viens dzīvoklis ir valsts īpašums un par to gara vēsture. Dzīvokli privatizēja, mantinieks sakrāja pašvaldības kapitālsabiedrībai “Dzērbenes siltums” parādu, un uzņēmums dzīvokli ieguva savā īpašumā. Aizvien Zemesgrāmatā tas ir    uzņēmuma, kas jau 2015. gadā likvidēts, īpašums. Ja kāda manta, uzņēmumu likvidējot, nav sadalīta, tā ir piekritīga valstij. “Tā kā pārējā māja pieder pašvaldībai, tiek kārtots, lai šis dzīvoklis nonāktu pašvaldības īpašumā. Tas tiks nodots pašvaldības funkcijas veikšanai,” skaidroja D.Slaidiņa, bet dzērbenieši izteica šaubas, vai kāds pirks ēku avārijas stāvoklī.

“Tauriņu mājas atrodas blakus pilij, zemes nav. Aizvien turpina brukt pārējās muižas kompleksa ēkas. Arī par tām nevienam nav bijusi interese,” atceras Anita Kamerāde. Dzērbenieši arī piebilda, ja kompleksam piešķirs aizsargājamā    pieminekļa statusu, apsaimniekošanas noteikumi būs stingri. Vai par kādu citu ēku, varbūt izņemot muižas pili, būs interese.

Šogad apvienības pagastu kapsētās tiks īstenots digitalizācijas projekts. Par to izvērtās garāka saruna. Klātesošie atzina, ka tas, kas tiks darīts, ir nepieciešams, taču mudināja pašvaldības darbiniekus pievērst lielāku uzmanību kapu pārziņu darbam. Salīdzinot ar citām lauku kapsētām, ne Dzērbenes, ne citas apvienības pagastu kapsētas vasarā nav tik sakoptas. “Ko darīt ar gadiem nekoptajiem dzimtas kapiem? Kapsētās kopaina nav pievilcīga,” bilda L.Burdaja un atzina, ka kapu pārziņiem vairāk jārūpējas, lai kapsētas būtu sakoptas, bet vienmēr ir jautājums, kā būt ar nekoptajiem dzimtu kapiem, ja aizgājējiem ir piederīgie.

Dzērbenieši pieraduši, ka ikreiz pirms svētkiem pagasta centrā ir kāds pārsteigums, interesants noformējums. Šoreiz tas ir pieticīgs. “Kultūras budžetā tam līdzekļi nav paredzēti,” sacīja D.Šmite, bet L.Burdaja paskaidroja, ka darbinieki ir sadalīti struktūrvienībās un saimnieciskais dienests gādā par noformējumu. Te gan jāuzsver, ka tajā nav mākslinieka un vīri var vien uzstādīt to, kas ir.

“Katru gadu ar nelieliem līdzekļiem svētkos atjaunojām, veidojām jaunu noformējumu. Izmantojām, piemēram, materi­ālu no savām vecajām siltumnīcām, vecus dēļus, vienmēr radām risinājumu,” atcerējās D.Šmite. Novada pašvaldības ainavu arhitekte apzinājusi, kādi svētku noformējumi ir katrā apvienībā, tas arī viss. Kurš veidos pagasta kopējo noformējumu?

A. Lapiņš pastāstīja, ka saimnieciskā dienesta budžetā puķēm, stādiem,    svētku noformējumam gadā paredzēti 2900 eiro. Visiem pieciem apvienības pagastiem! Dobēs jāsastāda puķes, jāatjauno kādi košumkrūmi, kā arī jāizveido svētku noformējums Lieldienās, divreiz gadā valsts svētkos, Jāņos, Ziemassvētkos. Mazajā novadā bija savs ainavu arhitekts, kurš kopā ar kultūras darbiniekiem, saimniecisko dienestu, aktīviem vietējiem izdomāja un arī izdarīja.

“Vecpiebalgas pagastos latiņa ir pacelta augstu, negribas to nolaist,” uzsvēra D.Šmite un piebilda, ka nekad šiem mērķiem nav bijis atvēlēts daudz naudas. Arī L.Burdaja piekrita, ka    katru gadu katrā pagastā atjaunoja, sakārtoja kādu stūrīti. “Kaut pamazām, bet jāiet uz priekšu, ja apstāsimies, ar to arī viss beigsies. Ir lietas, kas ir jāizdara. Arī iekārtotās dobes jākopj, jāatjauno,    jāstāda jauni košumkrūmi. Ir plāni, bet kas ir plāni, kurus nevar īstenot. Dzērbenē skvērs jāturpina veidot, Taurenē taka gar Gauju, Vecpiebalgā – Viesistaba,” sacīja L.Burdaja un atgādināja, ka   neviens nenāks un neko nedarīs, cik paši izdarīs, tik būs. Būtiska ir sadarbība, kopienas aktīva iesaistīšanās. Bet, lai kādas idejas īstenotu, vajadzīgs kaut neliels finansējums un profesionāļa padoms.

Dzērbenē pēdējos pāris gados aktuālas ir ūdenssaimniecības problēmas. Līvānu ciematā regulāri plīst ūdensvads. “Fondu finansējums šim mērķim nav paredzēts. Skaidrs, ka tuvākajos gados visu atjaunot noteikti nevarēs, jo nepieciešami ļoti lieli ieguldījumi. Mainīsim pa nelieliem posmiem, viena nomaiņa ir iecerēta šogad,” stāstīja pārvaldes vadītāja.

Dzērbeniete Rudīte Dobele pau­da neizpratni, kāpēc pie represēto pieminekļa var tikt pa ap­kārt­ceļu vai lecot pāri grāvim. “Pārbūvējot ceļu, ir izrakts grāvis, varbūtv pāri grāvim var uzlikt tiltiņu vai laipu,” ierosināja dzērbeniete. Situācija raisīja diskusiju, jo turpat pārdesmit metru tālāk ir trotuārs, taču, ejot no autobusa pieturas, pie kuras ceļš pēc rekonstrukcijas sašaurināts, gājēji nejūtas droši. “Tas ir valsts ceļš. Jārunā ar ceļiniekiem,” atgādināja A.Laumanis un piebilda, ka arī ceļš no centra uz staciju nav paš­valdības un nekādi uzlabojami nav plānoti.     

Arī dzērbenieši, tāpat kā pirms nedēļas taurenieši, atzina, ka jūtas nezinoši par to, kas notiek novadā, pagastā. “Pēc domes sēdēm izpilddirektore atskaitās, kas novadā tiek darīts. Dzirdams, ko kur būvē, projektē. Visur kaut kas notiek, tikai ne Vecpiebalgas pagastos. Dzērbenes pagasts netiek pieminēts pat novada izdevumā, arī skaidrojumā par budžetu. Gribas taču kaut ko zināt,” viedokli pau­da A.Kamerāde. Izskanēja arī pārdomas, ka tie gados vecākie cilvēki, kuri interesējas par pagasta dzīvi, par to uzzina vien no citu runām, kas ne vienmēr ir patiesas. Viņi internetu nelieto.       

L.Burdaja un apvienības speciālisti arī turpmāk rīkos tikšanās pagastos. 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
40
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
137
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

00:00
19.11.2024
41
1

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”. Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi