Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Varēt pašai, ne čīkstēt

Sarmīte Feldmane
14:29
22.03.2024
322
Skaidrite Zupe

Skaidrīte Zūpe. Foto: Sarmīte Feldmane.

Skaidrīte Zūpe paskatās pa logu. “Pļavā, kur saauguši bērziņi, pļāva sienu. Bija sakrauts zārds pie zārda. Pēc ballēm tur pārīši gāja. Tepat pie mājas bija dārziņš. Viena mana stādītā ābelīte vēl rudeņos pilna ar āboliem. Te garām no fabrikas uz staciju brauca bānītis. Vīrs Aivars ar to nobrauca ilgus gadus.”

Ar Līgatni saistās teju viss Skaidrītes mūžs. Jāņos būs 70 gadi, kopš viņa dzīvo mājā uz Brīvības un Spriņģu ielas stūra. Tolaik ēkā iekārtoja četrus dzīvokļus. Pirms tam tā bija vieta, kur kaltēja labību – pa lielām durvīm iebrauca ar zirgiem,    uz sijām bija dēļi, graudu maisus vilka augšā ar vinčām. Te bija arī mazs veikals, kādu laiku atradusies izpildkomiteja.

“Kas tik dzīvē nav bijis jāpiedzīvo, laikam tāpēc mūžs tāds garš. Mamma vienmēr teica, ka cilvēkam jābūt labam un jāprot neņemt galvā. To aizvien mācos, ne vienmēr izdodas. Ja kas notiek, padzirdu, ka kādam neveicas labi, satraucos. Mamma vienmēr bija mierīga, kā to spēja, varu tikai pabrīnīties,” pastāsta līgatniete.           

Pagājušonedēļ  Skaidrīte nosvinēja 93.jubileju. Dzīves­prie­cīga, enerģiska, ne cilvēkos, ne notikumos nemeklē slikto, bet visur ierauga labo. Pasmejas par sevi, nedusmojas uz citiem.

Bērnība kara ēnā

Skaidrītes mamma bija no Limbažu puses, tēvs ērglēnietis, iepazinās Ērgļos. Skaidrīte auga piecu bērnu ģimenē. Viena māsa agri nomira. “Bērnībā blēņām nebija laika. Augām ar darbu. Plūcu linus, sēju kūlīšos, esmu sienu vedusi un kokus gāzusi. Mamma audzināja ar padomu un skatienu, nekad nepacēla balsi. Tikai paskatījās, un man pašai bija jāizdomā, ko esmu nepareizi izdarījusi. Tēvs gan bija stingrāks, tad mamma mūs aizstāvēja,” atmiņās kavējas Skaidrīte un piebilst: “Vai šodien bērni to saprot, vai ņem galvā?”

“Mamma stāstīja, ka nāk karš, nesapratu, kas tas ir. Vācu laiks pagāja mierīgi, kad vācieši no Ērgļiem atkāpās, mums pāri gāja frontes līnija, lodes džinkstēja vairākas stundas. Vācieši esot brīdinājuši, lai iedzīvotāji dodas prom, tā arī darījām. Bija uzlidojums, visi samukām grāvī,  ceļa vidū trāpīja bumba, slēpāmies arī kādā pagrabā. Tēvs slēpās kur citur,” stāsta Skaidrīte, un atmiņā    aizvien tā gaišā kara laika nakts šķūnī un šāviņu troksnis. Un mammas asaras no rīta, pie šķūņa ieraugot nesprāgušu lādiņu.
“Ko es, bērns, toreiz sapratu. Bet bija bail,” bilst Skaidrīte. Ģimene atgriezās mājās. Pēckara laiks bija grūts, Skaidrīte atceras, ka bērni nedrīkstējuši ēst olas, jo tad pietrūktu valsts nodevai.

Uz mūžu Līgatnē

Divi mammas brāļi ar ģimenēm dzīvoja Līgatnē. Mamma ar bērniem bieži brauca ciemos. Bērnībā Skaidrīte kādu laiku dzīvoja pie viņiem, te arī mācījās skolā.

No bērnības gadiem vēl pirms kara, kad ciemojās pie brālēniem un māsīcām, viņa atminas, kā no Gaujas ielas taisni pāri gravai gājuši uz fabriku. “Pār gravu bija ierīkotas laipas kā kāpnes, kas veda pretī uz fabrikas katlumāju,    lai strādniekiem tuvāk uz darbu. Pie katlumājas bija sardze. Kad aizskrējām uz fabriku, tad sargam bija jāpalūdz, lai ielaiž paciemoties. Sētas apkārt nebija,” atceras Skaidrīte un piebilst, kad 1946.gadā atgriezās Līgatnē, no kāpnēm bija palikuši tikai stabi.

“Ziemā ielas kaisīt nedrīkstēja, jo sestdienās bija jāiet ar bērniem vizināties. No Spriņģu kalna līdz kultūras namam laidāmies lejā,” smaidot stāsta līgatniete.

1946.gada decembrī ģimene pārcēlās uz Līgatni, bet1947.gada februārī Skaidrītei sākās jauna dzīve. “Sāku strādāt papīrfabrikā, pēc mēneša    palika 16 gadi,” stāsta līgatniete un piebilst, ka mammas brāļi fabrikā bija meistari, tā viņa tika darbā.

Papīrfabrikā šķirotavā nostrādāti 42 gadi. Cik papīra lokšņu nav pārcilāts, pārbaudot, vai kāda nav ielocīta, vai nav kāds melnums, tad saskaitot! Vakarā bieži vien sāpēja rokas, naktīs nevarēja gulēt. “Dzīvoju pie mammas brāļa. Ja strādāja, varēja nopelnīt. Dzīve kā jau papīrfabrikas strādniekiem. Daudz kas bija bez maksas. Elektrību dedzināja, cik gribēja, malkas šķūnī malka, katrs ņēma, cik vajadzēja, kas nederēja mājai, tika kurināts brūzītī. Pie mājām sētiņa, ja bija    salūzusi, atlika tikai pateikt, nākamajā dienā tika salabota. Mājās veļu mazgāt nedrīkstēja, jo tad mitrums pūdējot sienas. Bija jāiet uz brūzīti, katrā kalnā bija vairāki.    Katrā brūzītī bija rullis, kurā veļu rullējot izgludināja. Palagi mirdzēja. Tur arī cepa rupjmaizi. Fabrikai bija ferma, varēja dabūt pienu, tikai pašam bija jāaiznes kanniņa. Maksāt varēja uzreiz vai mēneša beigās,” atmiņās kavējas līgatniete. Par to, kā Līgatne mainījās, Skaidrītei daudz atmiņu. “Kad atjaunoja klubu, bija jāiet palīgā, mazgājām, tīrījām.    Putekļos un caurvējā vairākas saslimām ar plaušu karsoni. Vai tad jaunām meitenēm prātā, kas ir caurvējš,” pastāsta līgatniete.

Visam laika pietika

Deju kolektīvā Skaidrīte iepazinās ar nākamo    vīru, abi dziedāja arī korī. “Dziesmu svētkos bijām Rīgā, Siguldā, dažādas ēverģēlības piedzīvotas. Kur vien bija iespēja piedalīties, tur piedalījos. Man ir diplomi slēpošanā, skriešanā, ugunsdzēsēju sacensībās. Aivars bija ugunsdzēsēju vadītājs, viņš teica: “Ja neuzskriesi pa kāpnēm augšā un pirmo vietu nedabūsi, kā tas izskatīsies. Ir bilde, kur es ar spaini skrienu pa kāpnēm. Dabūjām pirmo vietu. Sanitāro kopu sacensībās piedalījos, vēl arī mācīju jaunos strādāt šķirošanas cehā,” atceras Skai­d­rīte un uzsver: “Visu varēju pagūt, veļa ar rokām    bija jāizmazgā, gājām ogās, sēnes uz Pārgauju, bija dārziņš. Meitas auga. Tagad nesaprotu, jo to vien dzird, ka nav laika. Vai tas ātrāk skrien, vai kur pazūd?”

Skaidrīte smejot pastāsta, ka mazbērni un mazmazbērni brīnās, cik viņai daudz dažādu apbalvojumu gan par labu darbu, gan sabiedriskajām aktivitātēm. “Tos esmu nopelnījusi, esmu novērtēta,” viņa gandarīta saka.

Līdztekus darbam fabrikā Skaidrīte strādāja arī par sētnieci pilsētas centrā. Kad 57 gadu vecumā aizgāja pensijā, līdz 80 gadiem gādāja, lai pilsēta sakopta. “Toreiz visos krūmos bija jāizzāģē atvases, lapas jāizkasa. Tagad lapas sapūš krūmos, tie aizauguši. Vēl bija zāle jāpļauj, puķes jāravē, ietves jāslauka, visu varēja pagūt. Tagad citi laiki, citas prasības,” pārdomās dalās līgatniete.

Blakus savējie

Skaidrītes vīrs mūžībā aizsaukts sen, pirms 43 gadiem, aizgāja pēkšņi. “Nāca no darba, mājas kāpnēs palika,” klusi bilst Skaidrīte. Bet abas meitas viņai ir blakus, dzīvo Līgatnē. Skaidrīte uzsver, ka vīrs daudz laika veltījis meitām.    Arī mācījis, ka katrs, ko satiec, jāsveicina. Kaut vairākas reizes dienā, jo cilvēks var neatcerēties, nodomās, ka esi nepie­klājīgs. Arī mazbērni tā mācīti.

Ar lepnumu Skaidrīte stāsta par četriem mazbērniem, desmit mazmazbērniem un sešiem mazmazmazbērniem. Mazbērni Rīgā, Raganā, nākamās paaudzes arī ārzemēs.

“Līdz šim ne meitām, ne mazmeitām nav vajadzējis man dzīvoklī kaut ko palīdzēt. Vienīgi pavada uz pirti. Mazmeita atbrauc, grib palīdzēt, bet nevajag. Kad nevarēšu, būs    citādi,” stāsta Skaidrīte un uzsver: “Nav vērts čīkstēt! Brīnos, kādi jaunie ir ņaudētāji. Sevi vajag uzmundrināt. Pieeju pie spoguļa, skatos uz sevi un saku: “Tu esi smuka. Tu vari!” Un varu arī. Nevajag sev darīt pāri. Sevi vajag mīlēt. Kādu Dievs devis, tāda esi. Katram laikam, kas cilvēkam dots, ir kaut kas labs, kas ne tik.”

Dienas kā kura, dažai rīts jau ātri vakarā, cita nemaz nesteidzas. “Kā man trūkst? Tikai jādzīvo. Neviens nekontrolē, daru, ko un kad gribu. Klausos radio, paskatos televizoru, risinu krustvārdu mīklas,” pastāsta Skaidrīte, paskatās pa logu, domājot, kāds būs šis pavasaris – agrs, silts vai vēls un vēss. Tik daudzi mūžā atnākuši, katrs citāds, ar savu dzīvesstāsta ierakstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
28

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
326

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi