Ar Jaunpiebalgas pagasta iedzīvotājiem Cēsu novada pašvaldības vadības pārstāvji tikās 1.februārī, dienā, kad novadā stājās spēkā jaunie, vienotie ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifi. Tas arī bija viens no jautājumiem, kas raisīja diskusijas.
Un kopumā uz tikšanos atnākušie, mazliet vairāk nekā 20 iedzīvotāji, galvenokārt runāja par komunālās saimniecības sarežģījumiem.
No 1. februāra gandrīz visā Cēsu novadā, izņemot apdzīvotās vietas, kur pakalpojumu nodrošina uzņēmums “Vinda”, par centralizēto ūdensapgādi jāmaksā 1,40 eiro/m3, par kanalizāciju – 1.60 eiro/m3. Iedzīvotāji jautāja, kā veidojas šādi tarifi. Pašvaldības pārstāvji paskaidroja, ka ūdens saimniecības tarifi ilgu laiku nebija mainīti un bija zemāki, nekā ir reālās apsaimniekošanas izmaksas. Domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pauda, ka tarifi joprojām nesedz faktiskās izmaksas, un norādīja, ka vietvara pieņēmusi lēmumu visu novada ūdenssaimniecību nodot pašvaldības kapitālsabiedrībai “Vinda”, bet tas notiks pakāpeniski. Paredzēts, ka ar laiku visā novadā būs vienots gan centralizētās ūdensapgādes, gan kanalizācijas tarifs, izlīdzinot to, ka mazās apdzīvotās vietās šo pakalpojumu izmaksas ir augstākas nekā pilsētās.
J.Rozenbergs, kliedējot sanākušo šaubas par tarifu pamatotību, atgādināja, ka Regulators (sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija) skrupulozi vētī katru tarifa izmaiņu un izskata līdz pēdējai vīlītei, pēdējam centam, tāpēc tarifu pamatotību nav iemesla apšaubīt. Turklāt viņš uzsvēra, ka būtiski tarifos iekļaut ūdenssaimniecības sistēmas atjaunošanas izmaksas, citādi remontiem ir jārod līdzekļi pašvaldības budžetā no citām pozīcijām.
Aktuāli bija jautājumi par apkuri. Iepriekš iesūtītajos jautājumos bija norādīts, ka netiek nodrošināta pietiekami kvalitatīva siltuma apgāde un, piemēram, kādā dzīvoklī vienā istabā vispār nepienāk siltums. Bija izteikta arī neapmierinātība ar maksu par siltumu, jo brīžiem apkures cenas ir tādas, ka ar minimālo algu nevar tās samaksāt. Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere skaidroja, ka šajā sezonā apkuri nodrošina ar gāzi, jo līdzšinējais pakalpojumu sniedzējs, kas kurināja ar šķeldu, atteicās turpināt darbu. Tāpēc vecos granulu katlus demontēja un uzstādīja jaunu gāzes apkures katlu, gāzi piegādā SIA “Seces koks”. Izmaksas par apkuri ir zemākas, nekā tās bija iepriekš.
Pašvaldība akcentēja nepieciešamību daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājiem izvēlēties apsaimniekotāju, norādot, ka daudzdzīvokļu māja ir tāds pats privātīpašums kā ģimenes māja. Turklāt saimniecisko jautājumu sakārtošana arī ļauj pretendēt uz pašvaldības atbalsta mehānismiem ēku energoefektivitātes paaugstināšanai.
Iedzīvotāju iepriekš iesūtīto jautājumu bija daudz un par dažādām jomām. Vairāki jautājumi skāra EKO laukumu un atkritumu apsaimniekošanu Jaunpiebalgā. Dace Bišere-Valdemiere skaidroja, ka arvien notiek sarunas ar līdzšinējā laukuma zemes īpašnieku par piemērota risinājuma rašanu, tādēļ konkrētu termiņu EKO laukuma atjaunošanai vēl nav iespējams nosaukt.
Iedzīvotāji izteica neapmierinātību ar ceļu tīrīšanu, jo, braucamo daļu tīrot, viss tiek sanests uz jau notīrītajām ietvēm, kas rada sarežģījumus pārvietoties, īpaši māmiņām ar mazuļu ratiņiem. D.Bišere-Valdemiere vēstīja, ka arī šis jautājums tiek risināts un ceļu tīrītājs rosināts noteiktos posmos darbus veikt lēnāk, lai nošķūrētais sniegs nenokļūtu uz ietvēm.
Līdz ar aktualitātēm izglītības tīkla reformā netrūka jautājumu arī par to. Domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis nomierināja klātesošos, ka diskusijās ar Izglītības un zinātnes ministriju ir panākts, ka Jaunpiebalgas vidusskolā ir jābūt arī desmito līdz divpadsmito klašu posmam, uzsvaru liekot uz padziļinātu STEM priekšmetu apguvi, piesaistot arī Eiropas fondu investīcijas dabas zinību centra izveidei skolā. “Mūsu uzdevums ir veidot efektīvu tīklu, meklēt dažādus risinājumus. Jāņem vērā, ka Izglītības un zinātnes ministrijā arvien tiek vērtēti iespējamie izglītības finansēšanas modeļi,” sacīja Atis Egliņš-Eglītis. Vienā no iepriekš iesūtītajiem jautājumiem izskanēja atgādinājums, ka “pašvaldībai ir iespēja vērsties Satversmes tiesā, jo katram ir tiesības uz bezmaksas obligāto izglītību, un tas ir valsts, nevis pašvaldības pienākums”.
Pašvaldības pārstāvji arī pastāstīja, kas paveikts un iecerēts Jaunpiebalgas pagastā, norādot, ka kopumā ieguldīts 3 186 281,83 eiro. Ir nopirkts mikroautobuss skolēnu pārvadāšanai, bijusī Piebalgas pamatskolas ēka tiek pārbūvēta par sociālās aprūpes centru, paaugstināta energoefektivitāte Jaunpiebalgas vidusskolas ēkā Priežu ielā 8, uzstādīts konteinertipa apkures katls Jaunpiebalgas vidusskolā. Ir izbūvēti siltumtīklu posmi, uzstādīts gāzes apkures katls Br.Kaudzīšu ielas katlumājā, labiekārtota skatu torņa “Viņķu kalns” teritorija. Summā arī plānotās investīcijas – Jaunpiebalgas vidusskolas attīstības projekta ekspertīze un projektēšana.
Izsmeļoša informācija tika sniegta arī par kultūras un sporta pasākumiem, iespējām iesaistīties arī iedzīvotājiem. Neiztrūkstošs bija jautājums, kad pabeigs un atvērs sociālās aprūpes centru, kad izsludinās vakances. Noskaidrojās, ka ātrāk par rudeni tas nevarētu notikt, bet darba sākšana plānota šajā gadā.
Tāpat iedzīvotājus interesēja ar pašvaldību netieši saistīts jautājums – kad atvērsies jaunais, plašais veikals “top!”, un ar aplausiem tika uzņemta informācija, ka atklāšana iecerēta jau februāra vidū.
Jāteic, ka vairāki jautājumi kopš iepriekšējās tikšanās 2022. gada maijā arvien bija aktuāli, piemēram, informācijas saņemšana par tieši Jaunpiebalgas pagasta iedzīvotājiem aktuālo, par ceļa Saulītes – Lejas-Skubiņi projektu, melno segumu Zosēnu pagastā, zobārsta trūkumu.
Komentāri