Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Kartupeļi vienotībai un drošībai

Iveta Rozentāle
00:00
05.02.2024
14
Kartupeli 1

Apstiprinājumu, ka kartupeļi ir viena no lietām, kas palīdz veidot stipras kopienas, vieno un ir pat daļa no valsts drošības, ieguva visi klātesošie divu dienu starptautiskajā seminārā Skangaļu muižā, kurā tikās projekta “United by potato power – MainPotRe – kartupeļu audzēšanas un patēriņa tradīciju mantojuma saglabāšana un izmantošanas paplašināšana Ziemeļbaltijas reģionā, lai sekmētu noturīgu kopienu pastāvēšanu” partneri no Latvijas, Somijas un Igaunijas, kā arī uzaicinātie pārstāvji no dažādām sabiedrības grupām.

Projektu īsteno Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) “Interreg” Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros par inovatīvām kopienām. Projekta vadītāja, AREI Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas Priekuļu daļas vadītāja, arī kartupeļu ģenētisko resursu kolekcijas sargātāja Ilze Dimante “Druvai” pastāstīja, ka sākotnēji ideja par kartupeļu audzēšanu un izmantošanu kā faktoru, kas palīdz veidot stipras kopienas, daudzus pārsteigusi, taču interese un vēlme iesaistīties jo dienas, jo kļūst lielāka.

Semināra pirmajā dienā projekta partneri izvērtēja paveikto. Ilze Dimante teic: “Šī pusgada laikā pētījām valstu likumdošanu par saglabājamo kartupeļu šķirņu reģistrēšanu, kas ļauj ražot sertificētu sēklas materiālu – kopīgo un atšķirīgo katrā valstī. Piedalā­mies arī augu reproduktīvās augu regulas projekta apspriešanā Eiro­pas Komisijā, sniedzot priekšlikumus Zemkopības ministrijai un Eiropas Komisijai par saglabājamo šķirņu reģistrēšanu, kā arī kartupeļu sēklas materiāla sagatavošanu tirdzniecībai mazajiem audzētājiem.

Tāpat esam iepazinušies, kā kartupeļu gēnu bankas strādā citās valstīs. Esam sapratuši, ka Latvijā un Igaunijā jāmeklē risinājumi, kā sabiedrība var iegūt materiālu no gēnu bankas un īpaši – kā rīkoties, lai nodotu savas dzimtas šķirni gēnu bankā un, ja vajadzētu, varētu arī iegūt no tās. Par to veidosim iedzīvotājiem viegli saprotamu un pieejamu informācijas materiālu. Esam izveidojuši aptauju. Tā paredzēta cilvēkiem, kuri audzē kartupeļus pašpatēriņam. Mērķis ir noskaidrot, kādas ir audzētāju īstenās vajadzības, ko vēlas uzzināt par šķirnes kartupeļiem, stādāmo materiālu, vai zina, kas ir sertificētas sēklas. Balsto­ties uz aptaujas datiem, veidosim jaunu mārketinga stratēģiju, kā piedāvāt veselīgu kartupeļu stādāmo materiālu.”

Projekta vadītāja piebilst, ka Latvijā ļoti maz iegādājas sertificētus sēklas kartupeļus. Taču tā ir garantija, ka kartupeļiem būs noteiktas īpašības, sēkla ir pārbaudīta un nesatur slimības. Būs arī lielāka raža un skaistāki bumbuļi. Institūts arī strādā pie tā, lai mazajiem audzētājiem sertificētas sēklas iegādei izveidotu pievilcīgāku piedāvājumu, tai skaitā mazākus fasējumus.

Semināra otrajā dienā plašu interesi radīja Permakultūras biedrības pārstāvju dalīšanās pieredzē par kartupeļu audzēšanu zem siena. Tāpat AREI pārstāvji skaidroja sertificētu sēklu lietošanas ieguvumus. Ilze Dimante atklāja, ka seminārā tika skarta arī neparasta, bet nozīmīga tēma – kartupeļu saistība ar nacionālo drošību, uzsverot, ka kartupeļi ir pārtikas drošības augs, jo finansiāli ir pieejams un viegli izaudzējams. Par to runāja arī Somijas vēstniecības pārstāvis, izsakot gandarījumu, ka mūsu valstis sadarbojas arī šajā ziņā. Ilze Dimante uzsver, ka pārtikas drošība ir daļa no valsts drošības, tādēļ svarīga ir izvēle par labu vietējām šķirnēm, jo kritiskās situācijās sēklu audzētāji vispirms apgādās savu valsti, tāpēc ļoti nozīmīgi, ka arī Priekuļos turpinās kartupeļu šķirņu selekcija un sēklaudzēšana.

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma pavāru programmas audzēknes pasākumam bija sagatavojušas kartupeļu degustāciju. Varēja nogaršot Priekuļos radītās kartupeļu šķirnes, arī tās, kas vairs nav pārdošanā, bet ir palikušas glabāšanā.

Ilze Dimante pastāsta, ka semināra laikā arī kaimiņvalstu kolēģi dalījās pieredzē, cik liela nozīme kartupelim ir kulinārajā mantojumā un vietas identitātē. Somijā ir pašvaldības, kur jau 300 gadu garumā tiek audzēti īpaši kartupeļi, kas raksturo noteikto apdzīvoto vietu, no tiem gatavo īpašus svētku ēdienus, šo kartupeļu bumbuļus sēklai kā dāvanu atbraucējiem pasniedz vietvara. Arī AREI turpinās sadarbību ar Priekuļu paš­valdību, Saules dārzam dāvinot bumbuļus atveseļotām šķirnēm, ar kuriem varēs bagātināt puķudobes.

Semināra laikā par novada kartupeļu vēstnieci tika inaugurēta Sigita Klētniece. Ilze Dimante atklāj, ka arī Pasaules kartupeļu kongresā, kas notiek reizi trijos gados, pirmo reizi tika izvēlēti divi kartupeļu vēstnieki, turklāt viens no tiem latvietis – šosejas riteņbraucējs Toms Skujiņš. Spor­tists novērtējis kartupeļu lomu enerģijas nodrošināšanai treniņos.

Sigita Klētniece, projekta “Cesis Inside” vadītāja, “Druvai” atklāj: “Esmu lokālpatriote, vēlos, lai pēc iespējas vairāk cilvēku uzzina, ka tepat Cēsu novadā tiek radītas unikālas lietas, arī kartupeļu šķirnes. Jau daudzus gadus vadu ekskursijas, iepazīstinot ar vietējiem uzņēmējiem, līdz ar to apmeklētājus vedu arī uz AREI, kur ir iespēja iepazīt te audzētās šķirnes. Tā kā mana vecmāmiņa strādāja Priekuļu kartupeļu pagrabā, bija šķirotāja, uzaugu ar Priekuļos radītām kartupeļu šķirņu garšām. Tomēr šobrīd Cēsu tirgū nevar nopirkt nevienu šķirni, kas radīta Priekuļos, savukārt tādas šķirnes kā ‘Laura’ un ‘Vineta’, lai arī šķiet ļoti latviskas, ir ārzemju šķirnes. Man tiešām ir ļoti liela vēlēšanās, lai arī mazdārziņu audzētāji zina, ka var iegādāties Priekuļos radītas unikālas šķirnes. Arī tās veidotas, īpaši domājot par piemērotību izmantošanai, piemēram, ‘Priekuļu agrie dzeltenie’ izcili der kartupeļu biezenim, ‘Prel­ma’ – kartupeļu pankūkām. Tāpēc celsim gaismā vietējo!”

Seminārā arī diskutēja par kartupeļu audzēšanas tradīciju iekļaušanu tūrisma nozarē, akcentējot, ka arī tā var popularizēt kartupeļu kultūru. “Francijā, Itālijā ir vīna ceļi, par tiem zina visā pasaulē. Iespējams, mēs varētu Somijā un Baltijā izveidot savu kartupeļu ceļu,” sacīja S.Klētniece.

1. martā Cēsīs Vidzemes inovāciju nedēļas laikā notiks konference “Kartupeļi vieno”, ko organizēs AREI, Cēsu Vēstures un mākslas muzejs un “Cēsis Insi­de”, izglītojot gan par kartupeļu vēsturi, selekciju, sniedzot kulinārus pārsteigumus, kā arī atklājot kartupeļu mākslu. Ilze Dimante ir gandarīta, ka no idejas par stundu garu diskusiju ir tapis vērienīgs pasākums. “Ne par visām tēmām cilvēki vēlas brīvi izteikties, bet par kartupeļiem katram ir savs viedoklis. Un kartupeļi aptver daudz vairāk jomu nekā tikai audzēšanu un kulināriju, tā ir arī literatūrzinātne, vēsture, māksla. Interese par šo projektu kļūst arvien lielāka, tai ir sniega bumbas efekts, domājams, ka šī tēma tiks turpināta arī pēc projekta beigām,” pauda I.Dimante.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
25

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi