Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem aizvadīta kārtējā Valsts probācijas dienesta rīkotā akcija “Cilvēks – cilvēkam”, kas notika futbola gaisotnē.
Akcijas pirmsākumi meklējami pirms 20 gadiem, kad probācijas dienests dibināts, un katru gadu divas reizes – pirms vasaras un ziemas Saulgriežiem – tāda tiek rīkota arī Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem.
“Pirmos desmit gadus darbojāmies paši, bet no 2014.gada sākām piesaistīt sadarbības partnerus,” stāsta Valsts probācijas dienesta pārstāvis Imants Mozers. “Sākām noskaidrot, kādas jomas, profesijas interesē jauniešus, kuri uzturas šajā iestādē, un aicinājām cilvēkus, lai dalās pieredzē. Galvenokārt tie ir mūziķi un sportisti. Katru gadu personības, kas interesē jauniešus, iepazīstina ar savu profesiju, hobijiem, dzīves gaitām, ar savām labajām vai kļūdainajām izvēlēm.”
Šogad tikšanās tēma ir futbols. Valsts probācijas dienesta sadarbība ar Latvijas Futbola federāciju (LFF) sākusies pirms dažiem gadiem, bet šajā rudenī parakstīts memorands par sadarbību, rīkojot pasākumus, kas vērsti uz probācijas klientu sociālo iekļaušanu, lietderīgu brīvā laika pavadīšanu un veselīga dzīvesveida veicināšanu LFF organizētajos treniņos, draudzības spēlēs, citos sporta pasākumos. I. Mozers uzsver, ka memoranda ietvaros šis ir pirmais oficiālais pasākums, lai gan futbols bijis centrā arī vasaras akcijā: “Pie jauniešiem viesojās virslīgas kluba “Metta” spēlētāji, treneri, komandas vadība. Notika fiziskās sagatavotības treniņš, spēle, pēc tam saņēmām informāciju, ka puišiem ir vēlme saprast tiesāšanas nianses. Spēlēt viņiem patīk, bet esot neskaidrības par noteikumiem.”
Tāpēc šoreiz uz tikšanos ar jauniešiem bija uzaicināts LFF tiesnesis Jurijs Popovičenko, lai jauniešus iepazīstinātu ar telpu futbola specifiku un tiesāšanas detaļām.
J. Popovičenko “Druvai” atzina, ka patīkot darbs ar jauniešiem: “Ar viņiem darbojos gandrīz 40 gadus. Man vienmēr paticis dalīties pieredzē, mācīt, sekot līdzi jauniešu izaugsmei. 37 gadus esmu LFF licencēts treneris, tiesnesis, inspektors un instruktors, no 2014 gada arī reģionu tiesnešu koordinators. Runāt ar šiem jauniešiem par noteikumu ievērošanu ir simboliski, varbūt kāds aizdomāsies, kā noteikumi, kas jāievēro uz laukuma, varētu sasaukties ar noteikumiem, kas jāievēro dzīvē. Varbūt tādas sarunas radīs viņos interesi par tiesāšanu, vēlmi mācīties, lai kļūtu par tiesnešiem.”
LFF futbola sociālās atbildības speciāliste Alise Pētersone atzinīgi novērtēja jauno projektu: “Esmu gandarīta, ka tiek sperts pirmais praktiskais solis nesen uzsāktajā sadarbībā, jo futbols daudziem jauniešiem ir ne tikai sporta veids, bet arī dzīvesveids un dzinulis, lai mainītos pozitīvā virzienā.
Manuprāt, Jurija Popovičenko plašā pieredze ir liels ieguvums šai tikšanās reizei. Savas karjeras laikā viņš strādājis ar dažādiem bērniem, viņam ir spēja veidot kontaktus, redzēt katra jaunieša stiprās puses, tās motivēt. Tā vērtība, kas ir jauniešiem šajā iestādē, ir laiks, un mēs dodam iespēju šo laiku pavadīt lietderīgi.”
Arī I. Mozers norādīja, ka ir lietderīgi caur sportu dot iespēju padomāt arī par tēmām, kas būtiskas: “Vienkārši stāstot par dzīves vērtībām, rezultātu sasniegt grūti, tā jaunieti var nesasniegt, bet, ja tas notiek caur spēli, caur kopīgu darbošanos, rezultāts var būt cits. Tāpēc jau akcijas moto ir – cilvēks cilvēkam! Daloties ar savām zināšanām, pieredzi, darba ieguldījumu, varam veidot labāku sabiedrību.”
Pēc lekcijas kopā ar iestādes jauniešiem notika arī telpu futbola spēle.
Komentāri