Smiltenes novada iedzīvotājiem tiek piedāvāts līdzfinansējums centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas izbūvei.
“Savulaik Raunas novadā iesākām šo praksi. Kad izveidoja Smiltenes novadu, tā tika pārņemta visā jaunajā novadā. Daudzi raunēnieši tolaik izmantoja iespēja saņemt līdzfinansējumu un pieslēgt mājsaimniecību centralizētajai ūdens un kanalizācijas sistēmai. Arī tagad interesējas par to,” stāsta Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa un uzsver, ka dzīvojam 21.gadsimtā un tīrs dzeramais ūdens, nepiesārņoti gruntsūdeņi, kas ietekmē blakus kaimiņus, ir norma, pašsaprotama dzīves kvalitāte.
“Savulaik Raunā pašvaldība līdzfinansējumu piešķīra vien tām mājsaimniecībām, kuras pieslēdzās centralizētajām sistēmām. Tagad līdzfinansējumu varēs saņemt arī decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei nekustamajos īpašumos ciemu teritorijās. Būtisks ir nosacījums – ciemu teritorijās, tātad Raunā un Rozēs, un arī, ja pašlaik tehniski nav pieejama un tuvākajos piecos gados netiek plānota iespēja pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai,” skaidro novada pašvaldības vides pārvaldības speciāliste Sallija Lakina.
Decentralizētā kanalizācijas sistēma ir sistēma, kurā notekūdeņu savākšanai un attīrīšanai izmanto rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kuras attīrītos notekūdeņus novada vidē. To kopējā jauda ir mazāka par pieciem kubikmetriem diennaktī. Tāpat decentralizētajā kanalizācijas sistēmā izmanto septiķus un notekūdeņu krājtvertnes, kurās uzkrājas neattīrīti notekūdeņi, septisko tvertņu dūņas, fekālijas vai kanalizācijas sistēmu tīrīšanas atkritumi, tai skaitā sausās tualetes.
Atbalstu fiziskas personas varēs saņemt decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūves būvniecības izmaksu kompensēšanai, bet esoša decentralizētās kanalizācijas sistēmas pārbūve vai nojaukšana netiks līdzfinansēta.
Pašvaldība līdzfinansēs viena nekustamā īpašuma pieslēgšanu centralizētajai kanalizācijas sistēmai 50% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 600 eiro; viena nekustamā īpašuma decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei 50% apmērā no būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 600 eiro .
Savukārt personām ar I vai II grupas invaliditāti, ģimenēm ar trūcīgas/maznodrošinātas statusu, daudzbērnu ģimenēm, vientuļajiem pensionāriem vai gadījumos, ja pieslēgums jāizbūvē kā maģistrāle pa pašvaldības ielu, 90% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1200 eiro. Decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei personām ar I vai II grupas invaliditāti, ģimenēm ar trūcīgas/maznodrošinātas statusu, daudzbērnu ģimenēm, vientuļajiem pensionāriem vai gadījumos, kur vienas decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūve paredzēta vairāk nekā vienam dzīvokļu īpašumam, atbalsts būs 90% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1200 eiro.
Ja nekustamais īpašums vienlaikus tiek pieslēgts gan centrālās kanalizācijas, gan centrālās ūdensapgādes sistēmai, pašvaldības līdzfinansējums noteikts 50% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1000 eiro.
“Daļai iedzīvotāju Raunas ciemā ir iespēja pieslēgties centralizētajai sistēmai, daļai nav. Rozes ciemā mājsaimniecību, kas neizmanto centralizēto sistēmu, ir maz. Tiek veidots reģistrs, lai saprastu reālo situāciju, jo pēdējos gados vairākas mājsaimniecības ir pieslēgušās centralizētajai ūdens un kanalizācijas sistēmai,” stāsta S.Lakina un uzsver, ka vispirms ikvienam jāaprunājas ar speciālistiem, jo katrā vietā labākais risinājums nebūs vienāds, kā arī darbi jāsaskaņo būvvaldē.
Komentāri