Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Tīri gruntsūdeņi, gards dzeramais ūdens 

Sarmīte Feldmane
12:34
25.01.2024
6

Smiltenes novada iedzīvotājiem tiek piedāvāts līdzfinansējums centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas izbūvei.

“Savulaik Raunas novadā iesākām šo praksi. Kad izveidoja Smiltenes novadu, tā tika pārņemta visā jaunajā novadā. Daudzi raunēnieši tolaik izmantoja iespēja saņemt līdzfinansējumu un pieslēgt mājsaimniecību centralizētajai ūdens un kanalizācijas sistēmai. Arī tagad interesējas par to,” stāsta Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa un uzsver, ka dzīvojam 21.gadsimtā un tīrs dzeramais ūdens, nepiesārņoti gruntsūdeņi, kas ietekmē blakus kaimiņus, ir norma, pašsaprotama dzīves kvalitāte.

“Savulaik Raunā pašvaldība līdzfinansējumu piešķīra vien tām mājsaimniecībām, kuras pieslēdzās centralizētajām sistēmām. Tagad līdzfinansējumu varēs saņemt arī decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei nekustamajos īpašumos ciemu teritorijās. Būtisks ir nosacījums – ciemu teritorijās, tātad Raunā un Rozēs, un arī, ja pašlaik tehniski nav pieejama un tuvākajos piecos gados netiek plānota iespēja pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai,” skaidro novada pašvaldības vides pārvaldības speciāliste Sallija Lakina.
Decentralizētā kanalizācijas sistēma ir sistēma, kurā notekūdeņu savākšanai un attīrīšanai izmanto rūpnieciski izgatavotas notek­ūdeņu attīrīšanas iekārtas, kuras attīrītos notekūdeņus novada vidē. To kopējā jauda ir mazāka par pieciem kubikmetriem diennaktī. Tāpat decentralizētajā kanalizācijas sistēmā izmanto septiķus un notekūdeņu krājtvertnes, kurās uzkrājas neattīrīti notekūdeņi, septisko tvertņu dūņas, fekālijas vai kanalizācijas sistēmu tīrīšanas atkritumi, tai skaitā sausās tualetes.

Atbalstu fiziskas personas varēs saņemt decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūves būvniecības izmaksu kompensēšanai, bet esoša decentralizētās kanalizācijas sistēmas pārbūve vai nojaukšana netiks līdzfinansēta.

Pašvaldība līdzfinansēs viena nekustamā īpašuma pieslēgšanu centralizētajai kanalizācijas sistēmai 50% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 600 eiro; viena nekustamā īpašuma decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei 50% apmērā no būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 600 eiro .

Savukārt personām ar I vai II grupas invaliditāti, ģimenēm ar trūcīgas/maznodrošinātas statusu, daudzbērnu ģimenēm, vientuļajiem pensionāriem vai gadījumos, ja pieslēgums jāizbūvē kā maģistrāle pa pašvaldības ielu, 90% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1200 eiro. Decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvei personām ar I vai II grupas invaliditāti, ģimenēm ar trūcīgas/maznodrošinātas statusu, daudzbērnu ģimenēm, vientuļajiem pensionāriem vai gadījumos, kur vienas decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūve paredzēta vairāk nekā vienam dzīvokļu īpašumam, atbalsts būs 90% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1200 eiro.

Ja nekustamais īpašums vienlaikus tiek pieslēgts gan centrālās kanalizācijas, gan centrālās ūdensapgādes sistēmai, pašvaldības līdzfinansējums    noteikts 50% apmērā no pieslēguma būvniecības izmaksām, bet ne vairāk kā 1000 eiro.

“Daļai iedzīvotāju Raunas ciemā    ir iespēja pieslēgties centralizētajai sistēmai, daļai nav. Rozes ciemā mājsaimniecību, kas neizmanto centralizēto sistēmu, ir maz. Tiek veidots reģistrs, lai saprastu reālo situāciju, jo pēdējos gados vairākas mājsaimniecības ir pieslēgušās centralizētajai ūdens un kanalizācijas sistēmai,” stāsta S.Lakina un uzsver, ka vispirms ikvienam jāaprunājas ar speciālistiem, jo katrā vietā labākais risinājums nebūs vienāds, kā arī darbi jāsaskaņo būvvaldē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi