Šefpavāre Anita Krasnā norāda, ka šis ir īstais laiks salātu gatavošanai, domājot par ziemu. Tos var gatavot gan no dārzeņiem, gan augļiem un ogām.
„Dārzeņi ir latviešu virtuves stūrakmens, no tiem tiek gatavoti daudzi klasiski un gardi ēdieni. Šis ir kāpostu, burkānu, biešu, kāļu, rāceņu un citu sakņaugu laiks. Rudenī ieteicami dažādi dārzeņu sautējumi, zupas, grilēti dārzeņi un salāti. Latviešu virtuvei klasiskā dārzeņu sautējumā būs kartupeļi, zaļie zirnīši, burkāni, kāposti, pētersīļi un ķiploki, kas veidos bagātīgu garšas buķeti,” stāsta A. Krasnā un uzsver, ka šajā laikā skābē kāpostus, jo kā gan ziemā iztikt bez skābētu kāpostu zupas vai šķovētiem kāpostiem, kas lieliski garšo ar cepeti. Šefpavāre bilst, ka ieteicams ikdienā ēst vismaz piecu veidu dārzeņus, piemēram, pusi porcijas svaigu vai vārītu dārzeņu, porciju lapu dārzeņu, svaigu dārzeņu salātus vai pusglāzi svaigi spiestas sulas.
Ļoti labi ziemā noder rudenī iekonservētie zaļumi. „Kad dārzā palikuši pēdējie zaļumi – pētersīļi, dilles, baziliks-, to visu var sablenderēt un apliet ar eļļu. Tādu pilda burciņās, glabā ledusskapī, izmanto, gatavojot salātus vai kādus citus ēdienus,” padomu dod šefpavāre.
Kaut laiks kļuvis vēsāks, vēl joprojām tiek vākta ābolu raža, lasa dzērvenes, drīz vācami smiltsērkšķi. A.Krasnā šoreiz “Druvai” saka, ka šodien gatavos arī ābolu džemu, bet bilst, ka līdzīgus džemus var gatavot arī no dzērvenēm un brūklenēm.
„Es tās saucu par gardajām dzērvenēm. Uz kilogramu dzērveņu nepieciešama pusglāze ūdens, glāze cukura, šķipsna sāls un svaigi maltu piparu, četri melnie pipari, trīs krustnagliņas un puspaciņa želatīna. Dzērvenes nomazgājiet, ielieciet katlā, pievienojiet ūdeni un uzlieciet uz lēnas uguns. Kad ogas sāks plīst, samaisiet un samaziniet uguni, uzlieciet katlam vāku un gatavojiet 15-20 minūtes. Daļu ogu saspiediet tieši katlā ar stampiņu. Samaisiet ēdamkaroti cukura ar želatīnu un pievienojiet katlā ar mērci, samaisiet, ļaujiet maisījumam atkal uzvārīties. Pievienojiet atlikušo cukuru, sāli, piparus un krustnagliņas. No jauna uzvāriet, pagaršojiet un pievienojiet pēc garšas to, ko uzskatāt par nepieciešamu. Izlejiet karsto mērci sagatavotajās burkās, aizvākojiet, pagrieziet uz vāciņiem un ļaujiet atdzist,” receptē dalās šefpavāre. Viņa arī norāda, ka pēdējos gados populāri kļuvuši dažādi dārzeņu salāti, kurus sautē kopā ar gaļu, sēnēm, rīsiem un daudz ko citu. Viņa bilst, ka katrā mājā gatavo to, kas garšo. Liene Lote Grizāne Paldies krodziņam “Glendeloka” par sarūpēto pārtikas grozu, viesmīlību un atsaucību. www.glendeloka.lv
Komentāri