Oktobra nogalē par ķirbjiem iedomājas teju vai katrā ģimenē. Bērniem prātā tikai Helovīns, bet vecākiem iespēja izdomāt, ko ar izgrebto lielogas mīkstumu izdarīt, lai nebūtu jāizmet. Šoreiz pie ķirbju ēdienu gatavošanas ķērās pieredzējušais pavārs Dzintars Zīle, kuram gan ikdienas darbs ir dažādos restorānos, bet
ne Latvijā. Šobrīd Dzintars bauda atvaļinājumu Cēsīs un bija gatavs padalīties ar savām receptēm.
Pavārs smaidot teic, lai arī ķirbis lielākoties aug ne visai jaukā vietā, tomēr tas ir veselīgs un neizsīkstošs veselības avots. Dzintars norāda, ka vispareizāk uzturā ir lietot tos produktus, kas ir ir nogatavojušies tieši tajā laikā.
„Patiesībā jau rudens ir bagātākais, jo ir ražas novākšana.
Arī ķirbjiem jau jābūt sen novāktiem un sarindotiem kādās siltākās telpās,” saka pavārs, bilstot, ka no ķirbjiem pagatavojami daudzi garšīgi ēdieni, sākot no zupām, otrajiem ēdieniem līdz desertam un gardām sulām.
„Šodien gatavosim trīs ķirbju ēdienus. Tas nebūs sarežģīti, bet iegūsim garšīgu ēdienu,
piemērotu arī Helovīna dienas vakariņām. Ķirbis, līdzīgi kā gurķis, satur ļoti daudz ūdens, tāpēc to iesaka arī dažādās diētās, par tām gan šodien nedomāsim,” smaidot saka Dzintars un sāk darboties ar ķirbi, ko dēvē arī par pasaulē lielāko ogu.
Pavārs uzsver – ja vien pieejams ķirbis, no tā vajag spiest sulu. Lielās ogas sula ir viena no vērtīgākajām dārzeņu sulām. Tajā ir visas minerālvielas, kas nepieciešamas organismam, savukārt ķirbi dzeltenu iekrāso karotīns, kas ir ļoti nepieciešams imūnsistēmas stiprināšanai.
Dzintars Zīle norāda, ka ķirbis var būt garšīgs dažādos ēdienos un
lieki turēties pie stereotipa, ka ķirbju ēdieni ir negaršīgi.
„Varbūt kādam šķiet, ka arī ķirbju kūka izklausās pēc kaut kā nelāga, tomēr tas tā nav. Ja kūku plāno pasniegt kādam, kam ķirbji negaršo,
var pat nepieminēt ķirbjus, kas ir kūkas sastāvdaļa, jo, ēdot šo kūku, grūti pateikt, ka tā ir ķirbju kūka. Drīzāk pēc maltītes var zobgalīgi pajautāt, no kā tad kūka gatavota. Lielākā daļa arī manu viesu ir ļoti izbrīnīti, ka kaut kas tik dievīgi labs var būt no ķirbja. Šī ir īsta rudens, ziemas kūka – aromātiska, sulīga un nedaudz garšīgi trekna,” teic pavārs. Dz. Zīle atgādina, ka virtuvē vajag uzdrošināties un arī eksperimentēt.
„Katram ir produkti, ko ēd biežāk. To var droši sacīt arī par cūkgaļu, bet es ieteiktu nebaidīties no liellopa vai jēra gaļas, kuras arī vērts nobaudīt,” saka pavārs un uzsver, ka nevajag
vadīties pēc teiciena, ka katram jau kaut kas negaršo, jo jebkuru produktu iespējams pagatavot garšīgi.
Dievīgā ķirbju kūka Nepieciešams: 480 g miltaina, rupji sarīvēta ķirbja, 4 olas 340 g cukura 100 g tumšbrūnā cukura 300 ml augu eļļas, tikai ne rapšu 2 tējk. vaniļas cukura 2 citroni, miziņa norīvēta 360 g kviešu miltu 1 ½ tējk. cepamā pulvera 1 tējk. sodas 1 ½ tējk. malta kanēļa ¼ tējk. malta ingvera ½ tējk. sāls 160 g rozīņu 50 ml ruma vai brendija 125 g pekanriekstu vai valriekstu, apgrauzdētu, sakapātu Produkti krēmam: 400 g krēmsiera (Philadelphia) 1 citrons, miziņa norīvēta saldējums Pagatavošana:
Rozīnes uz 15 minūtēm ieber traukā mērcēties. Uzkarsē cepeškrāsni, 180 grādu karstu.
Ar cepampapīru izklāj 23 cm apaļo tortes veidni. Nelielā bļodā samaisa miltus ar visām garšvielām, sāli, sodu un cepamo pulveri.
Lielā bļodā ar putojamo slotiņu sakuļ olas, cukuru, vaniļas cukuru, eļļu un citrona miziņu. Pie slapjā maisījuma liek miltu maisījumu, pieber ķirbi, rozīnes un riekstus. Visu samaisa, līdz ir daudzmaz viendabīga masa.
Masu lej kūkas veidnē un cep aptuveni vienu stundu un 20 minūtes vai līdz mirklim, kad kūkā iedurts koka kociņš ārā nāk tīrs un tam nekas nav pielipis. Kūku vismaz 30 minūtes atdzesē formā un tad izņem.
Krēma pagatavošana
Krēmsieram pievieno sarīvētu citrona miziņu. Smērē uz kūkas biezā kārtā. Var arī dekorēt ar riekstiem vai citrona miziņām. Kūku pasniedz ar siltajiem dzērieniem – tēju vai kafiju.
Kūku var pasniegt ar saldējumu un aplejot ar vaniļas vai šokolādes mērci.
Īpašā rudens krēmzupa Nepieciešams: ½ ķirbis viens ķiploks 4 rozmarīna kāti muskatrieksts sāls, pipari olīveļļa meža sēnes 150 gr Parmazan siera sīpols buljona kubiņš (ja iepriekš nevāra īstu buljonu) Pagatavošana:
Paņem ķirbja pusi, izņem neēdamo mīkstumu, ar nazi nedaudz sagraiza ķirbja ēdamo mīksto daļu, tajā ieliek ķiploku un rozmarīna kātus. Ielej nedaudz eļļas, ieber sāli, piparus un liek cepeškrāsnī. Cep jeb , kā saka Dzintars Zīle, rostē 180 grādu temperatūrā vismaz pusstundu. Pēc tam ķirbi izņem no cepeškrāsns, no tā rozmarīnu un ķiplokus, jo tie savu smaržu un garšu lielajai ogai atdevuši.
Uzkarsētā pannā ielej nedaudz eļļas, pievieno smalki sagrieztu sīpolu, apcep. Pierīvē muskatriekstu, arī ķiploku, kas būs apcepies ķirbī. Pierīvē
Parmazan sieru un liek klāt arī
cepeškrāsnī apcepto ķirbja mīkstumu. Visu nedaudz pasautē. Pielej klāt apmēram 700 ml buljona. Tiklīdz masa izsutusi, ņem nost no uguns un sablenderē viendabīgā biezzupā.
Pasniedzot šādu zupu, vispirms zupas šķīvja viducī ieliek apceptas sēnes – gailenes, baravikas, tad uzmanīgi ar kausiņu šķīvī ielej biezzupu un dekorē ar plānām Parmazan siera šķēlītēm. Zupu var pasniegt ar ciabatas maizīti.
Risoto ar svaigu bieti un ķirbjiem Nepieciešams: risoto rīsi ķirbis svaiga biete sīpols buljons Pagatavošana:
Katrs risoto gatavo pēc saviem ieskatiem, un šefpavāri parasti izvēlas sarežģītāko ceļu. Taču Dzintars Zīle uzsver, ka rīsus var pasniegt kopā ar sīpolu, ķirbju un biešu kubiciņiem, pagatavojot patiešām garšīgu ēdienu.
Katliņā ielej nedaudz eļļas, ieber un nedaudz apcep sīpolus. Tad pamazām
liek klāt risoto rīsus, maisa un
ik pa laikam pielej nedaudz buljona. Ja buljons katliņā pazūd, pielej atkal nedaudz, tā turpina, līdz risoto rīsi ir ne cieti, ne pārvārīti.
Kad rīsi gatavi, pievieno iepriekš cepeškrāsnī apceptus ķirbja kubiciņus un novārītas bietes gabaliņus. Visu masu samaisa kopā. Šādu risoto pasniedz ar jēra gaļas cepeti. Ļoti lieliskas garšu nianses. Liene Lote Grizāne
Komentāri