Linda Apsīte dzīvo Cēsīs, bet Valmierā studē uzņēmējdarbību. Viņa dzīvo pie vecākiem, taču līdztekus mācībām arī strādā un savu neatkarību nodrošina pati. Šobrīd lielāko daļu dzīvokļa rēķinu samaksā viņas mamma, bet Lindai kopš vidusskolas ir sapratne, ka dzīvot uz vecāku rēķina ir nepieklājīgi, tāpēc viņa jau pēc vidusskolas sāka strādāt algotu darbu. Pašlaik Linda strādā pusslodzes darbu un mēnesī pelna vidēji 240 eiro.
Jau pusgada garumā Linda no savas algas ik mēnesi noliek 100 eiro krājkasītē, jo vēlas iegādāties automašīnu: “Par mašīnu es visu laiku sapņoju, jau tagad domās redzu, kā pēc studijām dodos atpūtas braucienā pa Latviju.”
Tā kā Lindai patīk sevi kopt un par sevi rūpēties, kā arī viņai ir stila un gaumes izjūta, jauniete ik mēnesi papildina savu garderobi ar mazu nieciņu: “Ar retiem izņēmumiem es katru mēnesi iegādājos jaunu apģērbu. Vienu mēnesi tā var būt blūze par 20 eiro, citu mēnesi svārki par 15 eiro. Tāpat mēdzu pirkt arī bižutēriju, bet, ņemot vērā Latvijas uzcenojumu, es bižutēriju pasūtu internetā. Esmu ievērojusi, ka veikalos ir tās pašas preces, ko var nopirkt tīmeklī, tikai ar ļoti lielu uzcenojumu. Cenas ir neadekvātas to kvalitātei, turpretī, ja vēlos iegādāties kvalitatīvu rotu, piemēram, no zelta, tad uz laiku atsakos pirkt lēto bižutēriju, iekrāju naudu un nopērku ko vērtīgu.”
Linda atzīst, ka skaistumkopšanai mēnesī tērē 40 eiro, tomēr norāda, ka katru mēnesi viņa izvēlas, kurai skaistumkopšanas procedūrai veltīt vairāk naudas: “Ja vienā mēnesī eju pie friziera, kas man izmaksā 15 eiro, tad par pārējo atlikušo naudu iegādājos skropstu tušu vai sejas tīrīšanas līdzekļus. Jebkurā gadījumā nopērku vietā to, kas izlietots.”
Apģērbu gan Linda nepērk internetā, jo saskārusies ar neveiksmīgu pieredzi: “Internetā pasūtu tikai apavus no zināmiem un pārbaudītiem internetveikaliem. Man patīk iegādāties unikālus apavus, tādus, kādi nebūs katrai otrai sievietei uz ielas. Kad tuvojas jauna sezona, es kvalitatīviem un jauniem apaviem vai elegantām virsdrēbēm nežēloju līdz pat 100 eiro, tiesa, vienu gadu varu iegādāties tikai labus zābakus, bet nākamajā siltu virsjaku, un tā es daru gadu no gada. Par to no mammas dzirdu komentārus, ka drīz mums vajadzēs atbrīvot istabu, lai manām drēbēm pietiktu vietas.”
Pēdējā laikā Linda atklājusi, ka viņai labpatīk eksperimentēt ar ēdienu receptēm, un šim vaļaspriekam, ar kuru iepriecināt ne vien mājiniekus, bet arī draugus, viņa reizi mēnesī tērē 15 eiro. “Ikdienā pārtiku pērk mamma, bet, tā kā esmu pievērsusies veselīgākam dzīvesveidam un piedomāju, ko ar pārtiku nodaru organismam, cenšos pirkt augļus, riekstus un dārzeņus, tāpēc no savas algas vēl jāatrēķina 15 eiro mēnesī.”
Linda atšķirība no daudziem vienaudžiem visai reti apmeklē naktsklubus. Tā vietā viņa dod priekšroku koncertiem vai izbraukumam kopā ar draugiem. Pēc Lindas domām, saturīgas sarunas un jauki pavadīts laiks atsver trokšņainu un cigarešu dūmiem piepildītu naktsklubu: “Pēdējais pasākums, ko apmeklēju, bija mūziķu apvienības “Tev tuvumā” koncerts Cēsu Sv. Jāņa baznīcā. Tas bija ļoti skaists pārdomu brīdis pirms Ziemassvētkiem. Kopumā šādām izklaidēm es mēnesī tērēju 20 eiro, bet tas ir tā vērts,” saka Linda.
No 18 gadu vecuma Lindai ir tālrunis, tēriņus par tā lietošanu viņa apmaksā no saviem līdzekļiem: “Mazāk nekā pirms gada iegādājos jaunu tālruni, tāpēc par sarunām un pašu tālruni maksāju aptuveni 20 eiro mēnesī.”
Veselība nav Lindas stiprā puse, jo to iedragā garās darba stundas pie datora un lielā slodze augstskolā. Viena no lietām, bez kurām nav iedomājama normāla meitenes dzīve, ir brilles un lēcas: “Brilles man ir no 14 gadu vecuma, un tās maksāja 120 eiro. Tās es nēsāju tikai mājās, jo uzskatu, ka man brilles nepiestāv, ar tām nejūtos ērti. Priekšroku esmu devusi kontaktlēcām, kuras iegādājos reizi trijos mēnešos. Tām tērēju aptuveni 20 eiro.” Jauniete nesen apmeklēja zobārstu, kur neplānoti tika iztērēti 40 eiro: “Tā kā man pašai nebija tādas naudas, nācās aizņemties no mammas. Tagad atlikšu malā citas vajadzības un aizņemto summu atdošu. Uzskatu, ka man ļoti paveicās, ka mamma varēja aizdot naudu zobārstam, jo pat visniecīgākā zobārsta procedūra maksā daudz. Katrā ziņā veselības labā ar naudu neskopojos, drīzāk tieši veselībai pakārtošu citas iegribas. Arī mamma, būdama mediķe, apzinās, cik liela vitamīnu deva man nepieciešama, tāpēc viņa pērk vitamīnus, lai spēju izturēt slodzi.” Linda stāsta, ka vitamīni atrodami ne tikai aptiekā, bet arī dabas produktos, un tāpēc viņas mamma iecienījusi uzturā lietot daudz dzērvenes, ingveru un citronu.
Uz Valmieru Linda brauc ar autobusu, jo, pirms diviem gadiem padzīvojusi kopmītnēs, meitene saprata, ka uzturēšanās studentu viesnīcā līdzekļus neietaupa: “Par šo servisu jāmaksā 60 eiro mēnesī, vēl jāpērk pārtika, kas man mēnesī izmaksāja 48 eiro. Tāpat nācās maksāt par televīziju, jo no rītiem labprāt skatos ziņas, lai sekotu līdzi notikumiem pasaulē. Par to ik mēnesi man bija jāmaksā vēl 2 eiro. Visam klāt nepieciešama ceļa nauda. Toreiz man tas izmaksāja 130 eiro, ja ne vairāk, savukārt, ja braukāju ikdienā uz skolu, nedēļā ceļā un pārtikā iztērēju 24 eiro, kas mēnesī kopā iznāk 96 eiro. Jāpiemin, ka bieži lekcijas ilgst tikai 1,2 stundas, tādējādi man iekrājas pusdienu nauda, kuru varu atlikt krājkasītē, lai iegādātos kaut ko kārotu.”
Linda atzīst veselīgu dzīvesveidu un ne vien veselīgi ēd, bet arī cenšas nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tiesa, pagaidām tikai mājās: “Savu ierobežoto finanšu dēļ es nevaru apmeklēt sporta nodarbības ārpus mājas. Mēneša abonements man ir par dārgu. Tādu brīvo līdzekļu man nav, tāpēc iztieku ar video pamācībām, kuras dažādi sporta treneri ievietojuši interneta vietnēs.”
Linda ar savu dzīvi pašlaik ir apmierināta un cer, ka pēc studiju beigšanas varēs strādāt pilnu darba slodzi.
Komentāri