Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Ieskatāmies maciņā. Studente, kas strādā

Monika Sproģe
11:32
13.01.2016
12
Maks

Linda Apsīte dzīvo Cēsīs, bet Valmierā studē uzņēmējdarbību. Viņa dzīvo pie vecākiem, taču līdztekus mācībām arī strādā un savu neatkarību nodrošina pati. Šobrīd lielāko daļu dzīvokļa rēķinu samaksā viņas mamma, bet Lindai kopš vidusskolas ir sapratne, ka dzīvot uz vecāku rēķina ir nepieklājīgi, tāpēc viņa jau pēc vidusskolas sāka strādāt algotu darbu. Pašlaik Linda strādā pusslodzes darbu un mēnesī pelna vidēji 240 eiro.

Jau pusgada garumā Linda no savas algas ik mēnesi noliek 100 eiro krājkasītē, jo vēlas iegādāties automašīnu: “Par mašīnu es visu laiku sapņoju, jau tagad domās redzu, kā pēc studijām dodos atpūtas braucienā pa Latviju.”

Tā kā Lindai patīk sevi kopt un par sevi rūpēties, kā arī viņai ir stila un gaumes izjūta, jauniete ik mēnesi papildina savu garderobi ar mazu nieciņu: “Ar retiem izņēmumiem es katru mēnesi iegādājos jaunu apģērbu. Vienu mēnesi tā var būt blūze par 20 eiro, citu mēnesi svārki par 15 eiro. Tāpat mēdzu pirkt arī bižutēriju, bet, ņemot vērā Latvijas uzcenojumu, es bižutēriju pasūtu internetā. Esmu ievērojusi, ka veikalos ir tās pašas preces, ko var nopirkt tīmeklī, tikai ar ļoti lielu uzcenojumu. Cenas ir neadekvātas to kvalitātei, turpretī, ja vēlos iegādāties kvalitatīvu rotu, piemēram, no zelta, tad uz laiku atsakos pirkt lēto bižutēriju, iekrāju naudu un nopērku ko vērtīgu.”

Linda atzīst, ka skaistumkopšanai mēnesī tērē 40 eiro, tomēr norāda, ka katru mēnesi viņa izvēlas, kurai skaistumkopšanas procedūrai veltīt vairāk naudas: “Ja vienā mēnesī eju pie friziera, kas man izmaksā 15 eiro, tad par pārējo atlikušo naudu iegādājos skropstu tušu vai sejas tīrīšanas līdzekļus. Jebkurā gadījumā nopērku vietā to, kas izlietots.”

Apģērbu gan Linda nepērk internetā, jo saskārusies ar neveiksmīgu pieredzi: “Internetā pasūtu tikai apavus no zināmiem un pārbaudītiem internetveikaliem. Man patīk iegādāties unikālus apavus, tādus, kādi nebūs katrai otrai sievietei uz ielas. Kad tuvojas jauna sezona, es kvalitatīviem un jauniem apaviem vai elegantām virsdrēbēm nežēloju līdz pat 100 eiro, tiesa, vienu gadu varu iegādāties tikai labus zābakus, bet nākamajā siltu virsjaku, un tā es daru gadu no gada. Par to no mammas dzirdu komentārus, ka drīz mums vajadzēs atbrīvot istabu, lai manām drēbēm pietiktu vietas.”

Pēdējā laikā Linda atklājusi, ka viņai labpatīk eksperimentēt ar ēdienu receptēm, un šim vaļaspriekam, ar kuru iepriecināt ne vien mājiniekus, bet arī draugus, viņa reizi mēnesī tērē 15 eiro. “Ikdienā pārtiku pērk mamma, bet, tā kā esmu pievērsusies veselīgākam dzīvesveidam un piedomāju, ko ar pārtiku nodaru organismam, cenšos pirkt augļus, riekstus un dārzeņus, tāpēc no savas algas vēl jāatrēķina 15 eiro mēnesī.”

Linda atšķirība no daudziem vienaudžiem visai reti apmeklē naktsklubus. Tā vietā viņa dod priekšroku koncertiem vai izbraukumam kopā ar draugiem. Pēc Lindas domām, saturīgas sarunas un jauki pavadīts laiks atsver trokšņainu un cigarešu dūmiem piepildītu naktsklubu: “Pēdējais pasākums, ko apmeklēju, bija mūziķu apvienības “Tev tuvumā” koncerts Cēsu Sv. Jāņa baznīcā. Tas bija ļoti skaists pārdomu brīdis pirms Ziemassvētkiem. Kopumā šādām izklaidēm es mēnesī tērēju 20 eiro, bet tas ir tā vērts,” saka Linda.

No 18 gadu vecuma Lindai ir tālrunis, tēriņus par tā lietošanu viņa apmaksā no saviem līdzekļiem: “Mazāk nekā pirms gada iegādājos jaunu tālruni, tāpēc par sarunām un pašu tālruni maksāju aptuveni 20 eiro mēnesī.”

Veselība nav Lindas stiprā puse, jo to iedragā garās darba stundas pie datora un lielā slodze augstskolā. Viena no lietām, bez kurām nav iedomājama normāla meitenes dzīve, ir brilles un lēcas: “Brilles man ir no 14 gadu vecuma, un tās maksāja 120 eiro. Tās es nēsāju tikai mājās, jo uzskatu, ka man brilles nepiestāv, ar tām nejūtos ērti. Priekšroku esmu devusi kontaktlēcām, kuras iegādājos reizi trijos mēnešos. Tām tērēju aptuveni 20 eiro.” Jauniete nesen apmeklēja zobārstu, kur neplānoti tika iztērēti 40 eiro: “Tā kā man pašai nebija tādas naudas, nācās aizņemties no mammas. Tagad atlikšu malā citas vajadzības un aizņemto summu atdošu. Uzskatu, ka man ļoti paveicās, ka mamma varēja aizdot naudu zobārstam, jo pat visniecīgākā zobārsta procedūra maksā daudz. Katrā ziņā veselības labā ar naudu neskopojos, drīzāk tieši veselībai pakārtošu citas iegribas. Arī mamma, būdama mediķe, apzinās, cik liela vitamīnu deva man nepieciešama, tāpēc viņa pērk vitamīnus, lai spēju izturēt slodzi.” Linda stāsta, ka vitamīni atrodami ne tikai aptiekā, bet arī dabas produktos, un tāpēc viņas mamma iecienījusi uzturā lietot daudz dzērvenes, ingveru un citronu.

Uz Valmieru Linda brauc ar autobusu, jo, pirms diviem gadiem padzīvojusi kopmītnēs, meitene saprata, ka uzturēšanās studentu viesnīcā līdzekļus neietaupa: “Par šo servisu jāmaksā 60 eiro mēnesī, vēl jāpērk pārtika, kas man mēnesī izmaksāja 48 eiro. Tāpat nācās maksāt par televīziju, jo no rītiem labprāt skatos ziņas, lai sekotu līdzi notikumiem pasaulē. Par to ik mēnesi man bija jāmaksā vēl 2 eiro. Visam klāt nepieciešama ceļa nauda. Toreiz man tas izmaksāja 130 eiro, ja ne vairāk, savukārt, ja braukāju ikdienā uz skolu, nedēļā ceļā un pārtikā iztērēju 24 eiro, kas mēnesī kopā iznāk 96 eiro. Jāpiemin, ka bieži lekcijas ilgst tikai 1,2 stundas, tādējādi man iekrājas pusdienu nauda, kuru varu atlikt krājkasītē, lai iegādātos kaut ko kārotu.”

Linda atzīst veselīgu dzīvesveidu un ne vien veselīgi ēd, bet arī cenšas nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tiesa, pagaidām tikai mājās: “Savu ierobežoto finanšu dēļ es nevaru apmeklēt sporta nodarbības ārpus mājas. Mēneša abonements man ir par dārgu. Tādu brīvo līdzekļu man nav, tāpēc iztieku ar video pamācībām, kuras dažādi sporta treneri ievietojuši interneta vietnēs.”

Linda ar savu dzīvi pašlaik ir apmierināta un cer, ka pēc studiju beigšanas varēs strādāt pilnu darba slodzi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi