Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Ceļojums kā spēle

Līga Eglīte
14:37
01.02.2017
10
Orientieriste 1

Ceļot var dažādi – izmantot kādas aģentūras piedāvājumu, meklēt savas takas un galamērķus vai apvienot pasaules apskatīšanu ar kādu vaļasprieku. Iveta Zāģere jau 30 gadus ir aizrautīga orientieriste, paspējusi apskatīt ne tikai Latviju, bet arī valstis ap Baltijas jūru, Karpatus Ukrainā, Šveici, Krieviju un Turciju. Ceļojot ar karti un kompasu, pavisam citādāk var iepazīt mežu, nokļūt neparastās un pat ekstrēmās vietās, redzēt skaistākos dabas un vēstures objektus un pat Cēsis aplūkot no cita skatu punkta. Iveta nodarbojas arī ar rogainingu, kur sacensības ilgst, sākot no sešām stundām. Cits pēc diennakts sacensībām turpmāk būtu gājis mežam ar līkumu, bet Iveta sapratusi, ka tā ir mīlestība no pirmā acu skatiena.

Orientēšanās vai rogainings īpaši ieteicams tiem, kuri vēlas sevi restartēt pēc garas darba nedēļas telpās, jo, ejot dabā, pamazām atgriežas iemaņas izjust telpu un vidi, šķērsot purvus un upes, iet tumšā naktī. Piedzīvojuma un spēles gandarījums saglabājas ilgi. Ivetas moto: “Ja baidies samērcēt kājas, tad tas nav tev.”

Patiesā Latvija

Iveta Zāģere: “Orientējoties tik daudzas vietas ir pārstaigātas! Visos diennakts laikos, visos gadalaikos. Cik auksta ir rasa jūnija rītā! Ledaina. Pārlaipoju upītei gandrīz sausām kājām un iekāpju garā zālē… Priežu mežā ir tādi īpaši ķērpji, kuri, naktī, uzspīdinot gaismiņu, izskatās kā sniegs.

Sacensību laikā var iepazīt Latviju tādu, kāda tā ir patiesībā, ar skaisto un neglīto. No kartes izgriezts gabals, kādi 18 x 18 kilometri, un mēs apgūstam šo teritoriju ar purviem, ar izcirtumiem, kas pārvērtušies par necaurejamiem džungļiem, ar meža vedēju izdangātajiem ceļiem, pamestajām vai skaisti sakoptajām mājām, laukiem, kas ir apstrādāti, un laukiem, kuros aug usnes. Kosā pagājušajā gadā ļoti sāpīgi bija redzēt daudzas pamestas mājas, māju vietas. Zied ceriņi un baltās maijrozītes, bet māju vairs nav.

Joprojām nespēju bez emocijām atcerēties kādas lauku mājas Alūksnes pusē. Mājas, uz kurām vairs neveda neviens ceļš. Laukakmeņu kūts, saimniecības ēkas, divstāvu dzīvojamā māja ar stiklotām verandām, augļu dārzs – viss pamests, pussagruvis, bez dzīvības. Tikai milzīgs jasmīns, teju otrā stāva augstumā – galīgi traks, pilns spilgti baltiem ziediem. Tiešām zudusī Latvija! Tā ir realitāte, ko, braucot pa šoseju, nekad neredzēsim. Un atkritumi! Pagājušajā gadā devos pārgājienā gar Amatu. Biju pārsteigta, sastopot jauniešus, kuri pa ceļam savāca maisiņā atkritumus. Ir arī tādi cilvēki.”

Atklājumi un atradumi

Iveta stāsta, ka sacensībās kontrolpunkti bieži tiek ielikti skaistās vietās, piemēram, Cēsīs pie Spoguļklintīm, Vaidavas pusē pie Sietiņieža. Fotografēt gan nav laika, to var darīt ar acīm, taču nejauši var atrast dabas brīnumus, īpašus, neskartus stūrīšus, piemēram, pasakainu, zaļām sūnām apaugušu kanjonu Gaujas labajā krastā netālu no Līgatnes pārceltuves. Lai gan ogu un sēņu vietas tik labi ievērot paspēt nevar, jo maksimāli jākoncentrējas uz karti un maršrutu, tomēr, beidzot distanci, var iezīmēt kartē, ja pa ceļam bijis kas īpašs.

Iveta stāsta, ka orientieristi, kuriem sacensībās galvenais ir piedalīties, pārtrauc kontrolpunktu meklēšanu un vakarā iznāk no meža – pilnu kreklu ar gailenēm.

Zvēri un vietējie

Iveta Zāģere: “Ar meža dzīvniekiem ir jārēķinās, jo esmu ienākusi viņu teritorijā. Bebru dambji ir labi, var ērti tikt pāri. Ja vien nav pavasaris, kad mežacūkām ir sivēni, tad tās nav agresīvas. Vienreiz pār ceļu pārskrēja desmit mežacūkas. Vairāk zvēru – briežus, stirnas – gadās redzēt rogainingos. Reiz sacensībās, ar komandas biedreni ejot, melnā naktī gadījās, ka pavisam tuvu bija dzirdama tāda kā šņaukāšanās, ostīšanās. Nav zināms, kas tas ir, kur, cik liels… Tas nebija omulīgs brīdis. Sākām trokšņot, riet un laidāmies lapās.

Ar godu jātiek garām arī lopiem ganībās. Reiz “ganāmpulka priekšnieks” gribēja ar mums iepazīties, mēs ar viņu – ne. Piesardzīgi mukām. Domājām, viņš nesapratīs paskaidrojumus, ka viņa sievas mums nav vajadzīgas.

Ar lauku māju suņiem problēmu nav. Ar cilvēkiem dažādi. Mēdz pat nozagt kontrolpunktu, taču prātā palicis sacensību skaistākais atgadījums vietā, kur dalībnieki var saņemt ūdeni, pie vienām mājām saimnieki bija nolikuši arī medu un maizīti.”

Skriešus pa pasauli

Braucot uz sacensībām ārzemēs, Iveta cenšas vairāk iepazīt ceļojuma galamērķi, taču bieži vien pietrūkst laika. Galvenais ir sacensības, tādēļ gadās, ka Somijā redzējusi tikai pļavu, kur vasaras vidū notika “Jukolas” stafete, un Helsinkiem vienkārši izlidots cauri. Savukārt sacensībās Šveicē katru dienu distance bijusi citā vidē – pilsētas sprints Cērmatē, kur no jebkuras vietas redzams Materhorns, orientēšanās kalnos tur, kur vēl ir mežs, gan tur, kur koku vairs nav, un distance pasaulē augstākajā orientēšanās poligonā, kur tikai akmeņi, klintis, sniegi un ledājs.

Iveta Zāģere atceras: “Turcijā, Stambulas apkārtnē, piedalījos piecu dienu sacensībās gan Eiropas, gan Āzijas pusē. Tas bija īsts ceļojums un ekskursija pa pilsētu. Daba atšķirīga – kalni, klintis, īpatnēja, dzeloņainu augu valsts, krūmāji. Viena sprinta distance bija Stambulas tirgū – telpu orientēšanās, ko tur organizē katru gadu. Pirmdiena, tirgus slēgts. Milzīgs ēku komplekss divos stāvos ar lielām galerijām un labirintu. Eksotika!

Starp citu, telpu orientēšanās notiek arī Latvijā. Piemēram, Nacionālajā bibliotēkā, jaunajā Bioloģijas fakultātē. Tā ir iespēja apskatīt telpas, kur citādi nenokļūtu.”

Un vēlreiz

Tūristi mēdz teikt: par ceļojumu vēl labāks ir tikai jauns ceļojums. Kas orientieristiem un rogaininga faniem liek aizmirst “piedzītās kājas” un iet atkal? Iveta Zāģere: “Varbūt tas, kas liek iet atkal un atkal, ir vienkārši bioķīmija. Endorfīni. Tie dabiskie antidepresanti nav samaksājami nevienā naudā. Igaunijā jūnija sākumā bija 24 stundu rogainings. Vide ļoti skaista – daudz purvu, arī mežs patīkams. Ziedēja dzērvenes, mēs bijām sareibušas no vaivariņu smaržas. Kā trakas kūkoja dzeguzes. Nākamajā dienā gāju pa Cēsīm un man bija sajūta, ka atrodos desmit centimetrus virs zemes. Tās izjūtas iespējams dabūt tikai “dzīvajā” un laikam tikai tur, kur kopā daba un fiziskā slodze.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi