Sestdiena, 25. janvāris
Vārda dienas: Zigurds, Sigurds, Sigvards

Ceļojums kā spēle

Līga Eglīte
14:37
01.02.2017
19
Orientieriste 1

Ceļot var dažādi – izmantot kādas aģentūras piedāvājumu, meklēt savas takas un galamērķus vai apvienot pasaules apskatīšanu ar kādu vaļasprieku. Iveta Zāģere jau 30 gadus ir aizrautīga orientieriste, paspējusi apskatīt ne tikai Latviju, bet arī valstis ap Baltijas jūru, Karpatus Ukrainā, Šveici, Krieviju un Turciju. Ceļojot ar karti un kompasu, pavisam citādāk var iepazīt mežu, nokļūt neparastās un pat ekstrēmās vietās, redzēt skaistākos dabas un vēstures objektus un pat Cēsis aplūkot no cita skatu punkta. Iveta nodarbojas arī ar rogainingu, kur sacensības ilgst, sākot no sešām stundām. Cits pēc diennakts sacensībām turpmāk būtu gājis mežam ar līkumu, bet Iveta sapratusi, ka tā ir mīlestība no pirmā acu skatiena.

Orientēšanās vai rogainings īpaši ieteicams tiem, kuri vēlas sevi restartēt pēc garas darba nedēļas telpās, jo, ejot dabā, pamazām atgriežas iemaņas izjust telpu un vidi, šķērsot purvus un upes, iet tumšā naktī. Piedzīvojuma un spēles gandarījums saglabājas ilgi. Ivetas moto: “Ja baidies samērcēt kājas, tad tas nav tev.”

Patiesā Latvija

Iveta Zāģere: “Orientējoties tik daudzas vietas ir pārstaigātas! Visos diennakts laikos, visos gadalaikos. Cik auksta ir rasa jūnija rītā! Ledaina. Pārlaipoju upītei gandrīz sausām kājām un iekāpju garā zālē… Priežu mežā ir tādi īpaši ķērpji, kuri, naktī, uzspīdinot gaismiņu, izskatās kā sniegs.

Sacensību laikā var iepazīt Latviju tādu, kāda tā ir patiesībā, ar skaisto un neglīto. No kartes izgriezts gabals, kādi 18 x 18 kilometri, un mēs apgūstam šo teritoriju ar purviem, ar izcirtumiem, kas pārvērtušies par necaurejamiem džungļiem, ar meža vedēju izdangātajiem ceļiem, pamestajām vai skaisti sakoptajām mājām, laukiem, kas ir apstrādāti, un laukiem, kuros aug usnes. Kosā pagājušajā gadā ļoti sāpīgi bija redzēt daudzas pamestas mājas, māju vietas. Zied ceriņi un baltās maijrozītes, bet māju vairs nav.

Joprojām nespēju bez emocijām atcerēties kādas lauku mājas Alūksnes pusē. Mājas, uz kurām vairs neveda neviens ceļš. Laukakmeņu kūts, saimniecības ēkas, divstāvu dzīvojamā māja ar stiklotām verandām, augļu dārzs – viss pamests, pussagruvis, bez dzīvības. Tikai milzīgs jasmīns, teju otrā stāva augstumā – galīgi traks, pilns spilgti baltiem ziediem. Tiešām zudusī Latvija! Tā ir realitāte, ko, braucot pa šoseju, nekad neredzēsim. Un atkritumi! Pagājušajā gadā devos pārgājienā gar Amatu. Biju pārsteigta, sastopot jauniešus, kuri pa ceļam savāca maisiņā atkritumus. Ir arī tādi cilvēki.”

Atklājumi un atradumi

Iveta stāsta, ka sacensībās kontrolpunkti bieži tiek ielikti skaistās vietās, piemēram, Cēsīs pie Spoguļklintīm, Vaidavas pusē pie Sietiņieža. Fotografēt gan nav laika, to var darīt ar acīm, taču nejauši var atrast dabas brīnumus, īpašus, neskartus stūrīšus, piemēram, pasakainu, zaļām sūnām apaugušu kanjonu Gaujas labajā krastā netālu no Līgatnes pārceltuves. Lai gan ogu un sēņu vietas tik labi ievērot paspēt nevar, jo maksimāli jākoncentrējas uz karti un maršrutu, tomēr, beidzot distanci, var iezīmēt kartē, ja pa ceļam bijis kas īpašs.

Iveta stāsta, ka orientieristi, kuriem sacensībās galvenais ir piedalīties, pārtrauc kontrolpunktu meklēšanu un vakarā iznāk no meža – pilnu kreklu ar gailenēm.

Zvēri un vietējie

Iveta Zāģere: “Ar meža dzīvniekiem ir jārēķinās, jo esmu ienākusi viņu teritorijā. Bebru dambji ir labi, var ērti tikt pāri. Ja vien nav pavasaris, kad mežacūkām ir sivēni, tad tās nav agresīvas. Vienreiz pār ceļu pārskrēja desmit mežacūkas. Vairāk zvēru – briežus, stirnas – gadās redzēt rogainingos. Reiz sacensībās, ar komandas biedreni ejot, melnā naktī gadījās, ka pavisam tuvu bija dzirdama tāda kā šņaukāšanās, ostīšanās. Nav zināms, kas tas ir, kur, cik liels… Tas nebija omulīgs brīdis. Sākām trokšņot, riet un laidāmies lapās.

Ar godu jātiek garām arī lopiem ganībās. Reiz “ganāmpulka priekšnieks” gribēja ar mums iepazīties, mēs ar viņu – ne. Piesardzīgi mukām. Domājām, viņš nesapratīs paskaidrojumus, ka viņa sievas mums nav vajadzīgas.

Ar lauku māju suņiem problēmu nav. Ar cilvēkiem dažādi. Mēdz pat nozagt kontrolpunktu, taču prātā palicis sacensību skaistākais atgadījums vietā, kur dalībnieki var saņemt ūdeni, pie vienām mājām saimnieki bija nolikuši arī medu un maizīti.”

Skriešus pa pasauli

Braucot uz sacensībām ārzemēs, Iveta cenšas vairāk iepazīt ceļojuma galamērķi, taču bieži vien pietrūkst laika. Galvenais ir sacensības, tādēļ gadās, ka Somijā redzējusi tikai pļavu, kur vasaras vidū notika “Jukolas” stafete, un Helsinkiem vienkārši izlidots cauri. Savukārt sacensībās Šveicē katru dienu distance bijusi citā vidē – pilsētas sprints Cērmatē, kur no jebkuras vietas redzams Materhorns, orientēšanās kalnos tur, kur vēl ir mežs, gan tur, kur koku vairs nav, un distance pasaulē augstākajā orientēšanās poligonā, kur tikai akmeņi, klintis, sniegi un ledājs.

Iveta Zāģere atceras: “Turcijā, Stambulas apkārtnē, piedalījos piecu dienu sacensībās gan Eiropas, gan Āzijas pusē. Tas bija īsts ceļojums un ekskursija pa pilsētu. Daba atšķirīga – kalni, klintis, īpatnēja, dzeloņainu augu valsts, krūmāji. Viena sprinta distance bija Stambulas tirgū – telpu orientēšanās, ko tur organizē katru gadu. Pirmdiena, tirgus slēgts. Milzīgs ēku komplekss divos stāvos ar lielām galerijām un labirintu. Eksotika!

Starp citu, telpu orientēšanās notiek arī Latvijā. Piemēram, Nacionālajā bibliotēkā, jaunajā Bioloģijas fakultātē. Tā ir iespēja apskatīt telpas, kur citādi nenokļūtu.”

Un vēlreiz

Tūristi mēdz teikt: par ceļojumu vēl labāks ir tikai jauns ceļojums. Kas orientieristiem un rogaininga faniem liek aizmirst “piedzītās kājas” un iet atkal? Iveta Zāģere: “Varbūt tas, kas liek iet atkal un atkal, ir vienkārši bioķīmija. Endorfīni. Tie dabiskie antidepresanti nav samaksājami nevienā naudā. Igaunijā jūnija sākumā bija 24 stundu rogainings. Vide ļoti skaista – daudz purvu, arī mežs patīkams. Ziedēja dzērvenes, mēs bijām sareibušas no vaivariņu smaržas. Kā trakas kūkoja dzeguzes. Nākamajā dienā gāju pa Cēsīm un man bija sajūta, ka atrodos desmit centimetrus virs zemes. Tās izjūtas iespējams dabūt tikai “dzīvajā” un laikam tikai tur, kur kopā daba un fiziskā slodze.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mazs kā jūra…

07:36
23.01.2025
53

Ilgmūžību biznesā nosaka godīgums, atzīst Alina Voroņecka SIA “Rendoks”, uzņēmuma, kura birojs ir Cēsīs, bet klienti visā Latvijā, valdes priekšsēdētāja Alina Voroņecka pagājušajā gadā saņēma Cēsu Uzņēmēju kluba balvu par ilgmūžību biznesā. Uzņēmums jau vairāk nekā 20 gadus sekmīgi nodarbojas ar logu, durvju, vārtu, žalūziju tirdzniecību. “Rendoks” komandā Alina iesaistījās 2003.gadā kā darbiniece, bet vēlāk […]

Par tehnoloģijām, politiku un cilvēkiem

07:06
20.01.2025
23

Latvijas Universitātes profesore, politoloģe Žaneta Ozoliņa par karu, politiku un nākotni sarunā ar Salliju Benfeldi. -Ģeopolitiskā situācija ir nemierīga, pat nestabila no Ukrainas līdz Gruzijai. Vai tie ir atsevišķi konflikti, ko izraisījušas dažādas intereses un pretrunas, vai arī ir saistīti konflikti? -Ja paskatāmies ilgākā laika posmā, tad par to, ko sauc par tektoniskām pārmaiņām globālajos […]

Par karu, pamieru un varžu kori

08:55
18.01.2025
34

Vēsturnieks, publicists, rakstnieks un Putina režīma pretinieks Dmitrijs Savvins par savu grāmatu un situāciju pasaulē intervijā Sallijai Benfeldei. Saruna ar Dmitriju notiek Cēsīs nākamajā dienā pēc viņa grāmatas atvēršanas un tikšanās Pasaules latviešu mākslas centrā (PLMC) ar lasītājiem. Pasākums notika latviešu valodā. Vakarā pēc tikšanās Dmitrijs ierakstīja sociālajos tīklos: “Šodien mana jaunā romāna prezentācija Cēsīs, […]

Psihiatrija mazāk sataustāma, bet sabiedrībai ļoti vajadzīga

06:46
15.01.2025
48

Garīgās veselības jautājumi sabiedrībā aizvien aktualizējas, tāpēc aizvien būtiskāk ir nodrošināt ārstu psihiatru pieejamību. Līdz ar paaudžu nomaiņu kādu laiku šo speciālistu pieejamība Cēsu klīnikā bija mazinājusies, bet kopš decembra nogales klīnikas Garīgās veselības centra komandai pievienojies vēl viens sertificēts, pieredzējis psihiatrs – daktere Juta Jaudzema. Ārsta grādu Juta Jaudze­ma ieguva 2011. gadā, absolvējot Rīgas […]

Kā zobārstniecības procedūras var uzlabot jūsu smaidu?

10:59
14.01.2025
55

Smaids ir viena no mūsu spēcīgākajām vizītkartēm, kas atstāj paliekošu iespaidu gan uz citiem, gan uz mums pašiem. Zobu estētika un veselība būtiski ietekmē mūsu pārliecību un labsajūtu, tādēļ rūpes par zobiem ir ne tikai higiēniska, bet arī estētiska prioritāte. Dažādas zobārstniecības procedūras mūsdienās piedāvā iespējas uzlabot smaida izskatu un saglabāt zobus veselus. Mūsdienu zobārstniecība […]

Lejas palīdzējušas kāpt augstāk

07:20
12.01.2025
666

Cēsnieks Jānis Pilābers vada uzņēmumu “Duck Woodworks”, nodrošinot darbu 21 cilvēkam. Uzņēmums eksportē bērnu mēbeles un attīstošās rotaļlietas uz 20 valstīm, bet produkciju lieto 78 valstīs. Jānis desmit gadus ir laimīgi kopā ar savu mīļoto sievieti Sandru, ar kuru ir precējies septiņus gadus, un audzina divus dēlus – trīsgadīgu un piecgadīgu. Tomēr ne vienmēr ir […]

Tautas balss

Vēstures liecībām jābūt precīzām

19:02
24.01.2025
7
1
Uldis Kalniņš raksta:

“Izlasīju piektdienas “Druviņā” rakstu “Barikāžu laiku atceroties” un gribu pateikt paldies par uzaicinājumu piedalīties. Pat pēc 34 gadiem    no kolēģiem uzzināju daudz iepriekš nedzirdēta par barikādēm. Diemžēl Barikāžu notikumu divu epizožu aprakstos ir neprecīza informācija, kura varētu kaitēt barikāžu aizstāvju un organizētāju tēlam. Uzdevums “neko nedarīt” interfrontes “darbaļaužu” gājienam attiecās tikai uz gadījumu, ja […]

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
32
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
19
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
14
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
22
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Sludinājumi