Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Kā izveidot savu sējas kalendāru

Līga Eglīte
14:57
26.04.2017
79
Burkani

Īstam dārzniekam noteikti piemīt tā īpašā sajūta, kad, no rīta pamostoties, jau zināms – šodien būs jāsēj zirņi, rīt jāstāda kāposti vai gurķi. Savs darbu kalendārs ir prātā, tas veidojies ar gadiem, ar pieredzi. Ne vienmēr ir laiks gaidīt, kad zirņu sējai vējš iegriezīsies ziemelī, kā teikts ticējumos.

Kad mainās Mēness fāze, to var novērot jebkurš, taču, kā viena pēc otras seko zodiaka zīmju dienas, tas gan jāpaskatās kalendārā. Ja negribas pašiem ar zīmulīti izraibināt datumus, pierakstot sējamās dienas vai zīmēt tabulas, jāmeklē drukātais kalendārs. Un te nu sākas problēmas.

Daudzi preses izdevumi un interneta portāli publicē dārza darbiem vēlamās dienas visai nedēļai vai pat gadam, taču tie ir atšķirīgi. Vai ticēt žurnālos “Dārza Pasaule”, “Ievas Dārzs”, “Prak­tis­kais Latvietis” vai “Latvijas Avīzes” gadagrāmatā un mēnešu sienas kalendārā publicētajam?

Bloga “Es vienkārši esmu” (es­vnkesmu.wordpress.lv) autore pie­dāvā SIA “Mikot” sastādīto bez­maksas kalendāru visam gadam, kur saraksta veidā un krāsainā tabulā var atrast labvēlīgās sējamās un stādāmās dienas, piemērotu laiku augļu koku apkopšanai, ravēšanai, ražas vākšanai un zemes apstrādei. Par šo kalendāru blogere saka: “Ja godīgi, tad es nevados ne pēc viena kalendāra, jo vienkārši tiem neticu. Jā, tā arī sanāk – stādi, kad gribi, vienmēr būs labi. Jo daba vienmēr izdzīvos neatkarīgi no cilvēka izdomātajiem cikliem. Protams, elementāra loģika jāievēro un februārī nevajadzētu dārzā stādīt tomātus!”

Kur rodas atšķirība publicētajos kalendāros? Dārzkopji lieto gan biodinamisko, gan sinodisko, gan siderisko kalendāru, tādēļ veidojas nobīdes. Esmu vienu gadu izmēģinājusi kalendāru, kas sastādīts, vadoties pēc Mēness sinodiskā cikla, kas ir laiks no jauna Mēness līdz jaunam Mēnesim – 29,53 dienas. Tas atšķiras no sideriskā Mēness cikla ar dienu skaitu – 27,32, kas ir viens pilns Mēness apriņķojums Zemei.

Dārzkopjiem savus aprēķinus iesaka arī astronomi un astrologi, sastādot kalendārus, kur bez Saules un Mēness gaitas uzrādīta arī citu planētu pārvietošanās zodiaka joslā un ietekme uz augiem. Atšķirības ir atskaites sistēmās, pēc kurām aprēķina debess ķermeņu ceļu, tāpēc kalendāros atšķiras laiki, kad kurš debesu spīdeklis atrodas kura zvaig­znāja ietekmē.

Ja nevēlas sarežģīt dzīvi ar tabulām, var izmantot tikai Mēness ciklu iespaidu uz augiem un zemi. Cilvēka organisms un visa pārējā dzīvā daba augošā Mēnesī enerģiju uzkrāj un dilstošajā – atdod, savukārt augsne rīkojas citādi: augošajā Mēnesī atdod enerģiju jeb izelpo, bet dilstošā Mēnesī uzkrāj un ieelpo. Mēness spēja pārvietot lielas ūdens masas ir labi zināma. Vadoties pēc šīs sistēmas, derēs jebkurš kalendārs, kurā redzama Mēness fāžu maiņa, aptumsumi. Laba raža būs augiem, kas sēti dažas dienas pirms Pilnmēness. Sakņaugiem piemērots dilstošais, bet virszemes lakstaugiem – augošais. Jau no vēstures un ticējumiem zināms, ka aptumsumu laikā dārzs “jāliek mierā” – tas augus ietekmē negatīvi.

Mainoties fāzei uz jaunu Mē­nesi, augi ir piesātināti ar mitrumu, nevajag sēt, stādīt, pārstādīt, griezt zarus vai potēt. Augo­šā Mēnesī sēj un stāda visu, kas ražu dod virszemē, var novākt augļus un dārzeņus, jo tie labi uzglabājas. Augoša Mēness pirmajā ce­turksnī ieteicams stādīt viengadīgās un divgadīgās puķes, kokus, laistīt.

Otrajā ceturksnī piemērots laiks virszemes augu stādīšanai, var novākt ražu tam, kas virs zemes. Pilnmēness piemērots ravēšanai, siena pļaujai, ārstniecības augu vākšanai, jo šajā periodā augiem pavājināta sakņu sistēmas dzīvotspēja.

Mānesim dilstot, sēj un stāda vi­su, kas ražu dod zem zemes. Šajā periodā labāk iedarbojas augu mēslojuma iedarbība. Mēness trešajā ceturksnī augu sulas virzās uz sak­nēm, var stādīt, laistīt, novākt ražu. Dilstošā mēness pēdējais ceturksnis ir Zemes stihijas varā, viss spēks augu saknēs.

Nevar nepieminēt Ziedu, Lapu, Sakņu dienas, kas arī atvieglo dārzkopja laika sadalījumu steidzīgajā sezonā. Tomēr ar tām arī nav vienkārši – jāņem vērā Mē­ness uzvedība pie debess juma un konkrētā zodiaka zīme. Sa­rež­ģīti… Vairāk informācijas var atrast portālā “Tava pasaule”.

Viena no sējas kalendāru sastādītājām, dārzkope Ārija Rudlapa iesaka izvērtēt pašiem: “Apsaim­nie­kojot dārzu, visdrošāk ir paļauties uz veselo saprātu, novērojumiem dabā, kā arī dalīties pieredzē ar citiem pieredzējušiem dārzkopjiem un lauksaimniekiem. Pat vislabākie ieteikumi var nedot rezultātus, ja tos izpildīs akli, nesekojot konkrētām dabas norisēm. Katrs gads ir citādāks, tāpat kā dārzs un viņa kopējs.”
Lai veicas un aug griez­da­mies!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
314

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
45
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi