Sestdiena, 25. janvāris
Vārda dienas: Zigurds, Sigurds, Sigvards

Kā izveidot savu sējas kalendāru

Līga Eglīte
14:57
26.04.2017
96
Burkani

Īstam dārzniekam noteikti piemīt tā īpašā sajūta, kad, no rīta pamostoties, jau zināms – šodien būs jāsēj zirņi, rīt jāstāda kāposti vai gurķi. Savs darbu kalendārs ir prātā, tas veidojies ar gadiem, ar pieredzi. Ne vienmēr ir laiks gaidīt, kad zirņu sējai vējš iegriezīsies ziemelī, kā teikts ticējumos.

Kad mainās Mēness fāze, to var novērot jebkurš, taču, kā viena pēc otras seko zodiaka zīmju dienas, tas gan jāpaskatās kalendārā. Ja negribas pašiem ar zīmulīti izraibināt datumus, pierakstot sējamās dienas vai zīmēt tabulas, jāmeklē drukātais kalendārs. Un te nu sākas problēmas.

Daudzi preses izdevumi un interneta portāli publicē dārza darbiem vēlamās dienas visai nedēļai vai pat gadam, taču tie ir atšķirīgi. Vai ticēt žurnālos “Dārza Pasaule”, “Ievas Dārzs”, “Prak­tis­kais Latvietis” vai “Latvijas Avīzes” gadagrāmatā un mēnešu sienas kalendārā publicētajam?

Bloga “Es vienkārši esmu” (es­vnkesmu.wordpress.lv) autore pie­dāvā SIA “Mikot” sastādīto bez­maksas kalendāru visam gadam, kur saraksta veidā un krāsainā tabulā var atrast labvēlīgās sējamās un stādāmās dienas, piemērotu laiku augļu koku apkopšanai, ravēšanai, ražas vākšanai un zemes apstrādei. Par šo kalendāru blogere saka: “Ja godīgi, tad es nevados ne pēc viena kalendāra, jo vienkārši tiem neticu. Jā, tā arī sanāk – stādi, kad gribi, vienmēr būs labi. Jo daba vienmēr izdzīvos neatkarīgi no cilvēka izdomātajiem cikliem. Protams, elementāra loģika jāievēro un februārī nevajadzētu dārzā stādīt tomātus!”

Kur rodas atšķirība publicētajos kalendāros? Dārzkopji lieto gan biodinamisko, gan sinodisko, gan siderisko kalendāru, tādēļ veidojas nobīdes. Esmu vienu gadu izmēģinājusi kalendāru, kas sastādīts, vadoties pēc Mēness sinodiskā cikla, kas ir laiks no jauna Mēness līdz jaunam Mēnesim – 29,53 dienas. Tas atšķiras no sideriskā Mēness cikla ar dienu skaitu – 27,32, kas ir viens pilns Mēness apriņķojums Zemei.

Dārzkopjiem savus aprēķinus iesaka arī astronomi un astrologi, sastādot kalendārus, kur bez Saules un Mēness gaitas uzrādīta arī citu planētu pārvietošanās zodiaka joslā un ietekme uz augiem. Atšķirības ir atskaites sistēmās, pēc kurām aprēķina debess ķermeņu ceļu, tāpēc kalendāros atšķiras laiki, kad kurš debesu spīdeklis atrodas kura zvaig­znāja ietekmē.

Ja nevēlas sarežģīt dzīvi ar tabulām, var izmantot tikai Mēness ciklu iespaidu uz augiem un zemi. Cilvēka organisms un visa pārējā dzīvā daba augošā Mēnesī enerģiju uzkrāj un dilstošajā – atdod, savukārt augsne rīkojas citādi: augošajā Mēnesī atdod enerģiju jeb izelpo, bet dilstošā Mēnesī uzkrāj un ieelpo. Mēness spēja pārvietot lielas ūdens masas ir labi zināma. Vadoties pēc šīs sistēmas, derēs jebkurš kalendārs, kurā redzama Mēness fāžu maiņa, aptumsumi. Laba raža būs augiem, kas sēti dažas dienas pirms Pilnmēness. Sakņaugiem piemērots dilstošais, bet virszemes lakstaugiem – augošais. Jau no vēstures un ticējumiem zināms, ka aptumsumu laikā dārzs “jāliek mierā” – tas augus ietekmē negatīvi.

Mainoties fāzei uz jaunu Mē­nesi, augi ir piesātināti ar mitrumu, nevajag sēt, stādīt, pārstādīt, griezt zarus vai potēt. Augo­šā Mēnesī sēj un stāda visu, kas ražu dod virszemē, var novākt augļus un dārzeņus, jo tie labi uzglabājas. Augoša Mēness pirmajā ce­turksnī ieteicams stādīt viengadīgās un divgadīgās puķes, kokus, laistīt.

Otrajā ceturksnī piemērots laiks virszemes augu stādīšanai, var novākt ražu tam, kas virs zemes. Pilnmēness piemērots ravēšanai, siena pļaujai, ārstniecības augu vākšanai, jo šajā periodā augiem pavājināta sakņu sistēmas dzīvotspēja.

Mānesim dilstot, sēj un stāda vi­su, kas ražu dod zem zemes. Šajā periodā labāk iedarbojas augu mēslojuma iedarbība. Mēness trešajā ceturksnī augu sulas virzās uz sak­nēm, var stādīt, laistīt, novākt ražu. Dilstošā mēness pēdējais ceturksnis ir Zemes stihijas varā, viss spēks augu saknēs.

Nevar nepieminēt Ziedu, Lapu, Sakņu dienas, kas arī atvieglo dārzkopja laika sadalījumu steidzīgajā sezonā. Tomēr ar tām arī nav vienkārši – jāņem vērā Mē­ness uzvedība pie debess juma un konkrētā zodiaka zīme. Sa­rež­ģīti… Vairāk informācijas var atrast portālā “Tava pasaule”.

Viena no sējas kalendāru sastādītājām, dārzkope Ārija Rudlapa iesaka izvērtēt pašiem: “Apsaim­nie­kojot dārzu, visdrošāk ir paļauties uz veselo saprātu, novērojumiem dabā, kā arī dalīties pieredzē ar citiem pieredzējušiem dārzkopjiem un lauksaimniekiem. Pat vislabākie ieteikumi var nedot rezultātus, ja tos izpildīs akli, nesekojot konkrētām dabas norisēm. Katrs gads ir citādāks, tāpat kā dārzs un viņa kopējs.”
Lai veicas un aug griez­da­mies!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mazs kā jūra…

07:36
23.01.2025
56

Ilgmūžību biznesā nosaka godīgums, atzīst Alina Voroņecka SIA “Rendoks”, uzņēmuma, kura birojs ir Cēsīs, bet klienti visā Latvijā, valdes priekšsēdētāja Alina Voroņecka pagājušajā gadā saņēma Cēsu Uzņēmēju kluba balvu par ilgmūžību biznesā. Uzņēmums jau vairāk nekā 20 gadus sekmīgi nodarbojas ar logu, durvju, vārtu, žalūziju tirdzniecību. “Rendoks” komandā Alina iesaistījās 2003.gadā kā darbiniece, bet vēlāk […]

Par tehnoloģijām, politiku un cilvēkiem

07:06
20.01.2025
23

Latvijas Universitātes profesore, politoloģe Žaneta Ozoliņa par karu, politiku un nākotni sarunā ar Salliju Benfeldi. -Ģeopolitiskā situācija ir nemierīga, pat nestabila no Ukrainas līdz Gruzijai. Vai tie ir atsevišķi konflikti, ko izraisījušas dažādas intereses un pretrunas, vai arī ir saistīti konflikti? -Ja paskatāmies ilgākā laika posmā, tad par to, ko sauc par tektoniskām pārmaiņām globālajos […]

Par karu, pamieru un varžu kori

08:55
18.01.2025
34

Vēsturnieks, publicists, rakstnieks un Putina režīma pretinieks Dmitrijs Savvins par savu grāmatu un situāciju pasaulē intervijā Sallijai Benfeldei. Saruna ar Dmitriju notiek Cēsīs nākamajā dienā pēc viņa grāmatas atvēršanas un tikšanās Pasaules latviešu mākslas centrā (PLMC) ar lasītājiem. Pasākums notika latviešu valodā. Vakarā pēc tikšanās Dmitrijs ierakstīja sociālajos tīklos: “Šodien mana jaunā romāna prezentācija Cēsīs, […]

Psihiatrija mazāk sataustāma, bet sabiedrībai ļoti vajadzīga

06:46
15.01.2025
48

Garīgās veselības jautājumi sabiedrībā aizvien aktualizējas, tāpēc aizvien būtiskāk ir nodrošināt ārstu psihiatru pieejamību. Līdz ar paaudžu nomaiņu kādu laiku šo speciālistu pieejamība Cēsu klīnikā bija mazinājusies, bet kopš decembra nogales klīnikas Garīgās veselības centra komandai pievienojies vēl viens sertificēts, pieredzējis psihiatrs – daktere Juta Jaudzema. Ārsta grādu Juta Jaudze­ma ieguva 2011. gadā, absolvējot Rīgas […]

Kā zobārstniecības procedūras var uzlabot jūsu smaidu?

10:59
14.01.2025
55

Smaids ir viena no mūsu spēcīgākajām vizītkartēm, kas atstāj paliekošu iespaidu gan uz citiem, gan uz mums pašiem. Zobu estētika un veselība būtiski ietekmē mūsu pārliecību un labsajūtu, tādēļ rūpes par zobiem ir ne tikai higiēniska, bet arī estētiska prioritāte. Dažādas zobārstniecības procedūras mūsdienās piedāvā iespējas uzlabot smaida izskatu un saglabāt zobus veselus. Mūsdienu zobārstniecība […]

Lejas palīdzējušas kāpt augstāk

07:20
12.01.2025
666

Cēsnieks Jānis Pilābers vada uzņēmumu “Duck Woodworks”, nodrošinot darbu 21 cilvēkam. Uzņēmums eksportē bērnu mēbeles un attīstošās rotaļlietas uz 20 valstīm, bet produkciju lieto 78 valstīs. Jānis desmit gadus ir laimīgi kopā ar savu mīļoto sievieti Sandru, ar kuru ir precējies septiņus gadus, un audzina divus dēlus – trīsgadīgu un piecgadīgu. Tomēr ne vienmēr ir […]

Tautas balss

Vēstures liecībām jābūt precīzām

19:02
24.01.2025
7
1
Uldis Kalniņš raksta:

“Izlasīju piektdienas “Druviņā” rakstu “Barikāžu laiku atceroties” un gribu pateikt paldies par uzaicinājumu piedalīties. Pat pēc 34 gadiem    no kolēģiem uzzināju daudz iepriekš nedzirdēta par barikādēm. Diemžēl Barikāžu notikumu divu epizožu aprakstos ir neprecīza informācija, kura varētu kaitēt barikāžu aizstāvju un organizētāju tēlam. Uzdevums “neko nedarīt” interfrontes “darbaļaužu” gājienam attiecās tikai uz gadījumu, ja […]

Tā nedrīkst notikt

19:20
21.01.2025
32
Lasītāja Z. raksta:

“Tas, kā notiek Latvijas Bankas prezidenta izraudzīšana, gudrus, zinošus un pieredzējušus speciālistus aizvien vairāk atturēs no kandidēšanas uz augstiem, atbildīgiem amatiem. Kam viņiem vajadzīga tā jezga, kādu dzirdam, ja viņi ir pieprasīti un labi apmaksāti profesionāļi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Neesmu tik zinoša, lai spriestu, vai iepriekšējais prezidents Mārtiņš Kazāks strādāja pietiekami […]

Ne katram var uzticēties

19:20
21.01.2025
19
Cēsnieks J. raksta:

“Gribu brīdināt novadniekus, ka Cēsīs kāds cilvēks, kurš piedāvā santehnikas pakalpojumus, rīkojas negodīgi. Apskata vietu, kur vajadzīgs remonts, palūdz naudu materiālu iegādei, solītajā laikā neparādās, neatbild uz telefona zvaniem, pēc laiciņa piezvana, sola atdot naudu un tad atkal pazūd,” pastāstīja cēsnieks J. un piebilda, ka vērsies arī Valsts policijā.

Gaidīja vairāk

19:19
21.01.2025
14
Trīs bērnu māmiņa raksta:

“Cēsīs Latvijas kultūras galvaspilsētas atklāšanā gaidīju lielu gaismas šovu, vismaz tā biju sapratusi no publicētās informācijas. Aizgājām kopā ar bērniem, bet cerētā nebija. Nevar sacīt, ka bija slikti, bija laba mūzika, arī gaismas atrakcija bija jauka, bet piemērota mazākam cilvēku skaitam. Tik lielam notikumam bijām iedomājušies tiešām īstu gaismas izrādi,” piedzīvotajā dalījās trīs bērnu māmiņa.

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
22
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Sludinājumi