Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Dzīvi tveru pozitīvi

Jānis Gabrāns
09:00
11.03.2019
20
Priekulu Sveetki Fotomarta 15 1

Jau pusotru gadu Priekuļu novada domi vada Elīna Stapulone. Brīdi pirms 8.marta aicinājām viņu uz sarunu par sievišķīgām un vīrišķīgām lietām, emocijām, to, cik viegli būt vadošā amatā.

– Vai sievietes un vīrieša pasaules redzējums atšķiras?
– Protams, katrs visu redz nedaudz citādi, emocijas ir citas. Sievietes ir nedaudz emocionālākas, arī šerpākas. Sievietes atļaujas vairāk, un, manuprāt, viņas to arī drīkst.

– Tikai tāpēc, ka sievietes?
– Jā, jo sieviete taču ir emocionāla būtne. Bet teikšu, esam arī stiprākas, manuprāt, vīrieši kritiku vai aizrādījumu uztver sāpīgāk. Atšķirība arī tā, ka sieviete spēj pamanīt tās smalkās nianses, sajust to apkārtējo noskaņojumu, uztvert to īpašo informatīvi emocionālo plūdumu konkrētā situācijā, kas rezultātā var būt izšķiroši kāda lēmuma pieņemšanā.

-Vai sievietes ar savu šarmu var panākt kāda lēmuma labvēlīgāku rezultātu?
– Protams! Mēs taču katrs savā dzīvē varam atrast piemērus. Ja meita atnāk mājās, savārījusi kādas ziepes, bet mīļi uzsmaida, cik ilgi dusmosies?

Taču jārunā ne tikai par šarmu, vēl vairāk par pozitīvajām emocijām, attieksmi, ar ko ejam katrā sarunā, katra jautājuma risināšanā. Ja uz visu skatāmies drūmi, tas ietekmēs lēmuma pieņemšanas gaitu. Es dzīvi tveru pozitīvi, dzīvojam taču burvīgā valstī, lai ko kāds saka. Uz katru negatīvo aizrādījumu pretī varam likt divas pozitīvas lietas. Ir jādomā pozitīvi, tad veiksies.

– Vai var būt dalījums: amati – sievietēm, amati – vīriešiem?
– Varbūt kādam ir tāds dalījums, man nav. Varbūt tam iemesls ir mans iepriekšējais darbs Valsts policijā, kur bija jāstrādā ar ieročiem, ko kāds varētu definēt – vīriešu darbs. Man šis darbs patika, nekad nav bijusi doma – tas ir vīriešu darbs. Varbūt sabiedrībā joprojām pastāv stereotipi, ka ir sievišķās un vīrišķās profesijas. Taisnību sakot, man nenāk prātā, ko sieviete nevarētu izdarīt.

– Piemēram, neesmu redzējis, ka sievietes autoservisā remontētu automašīnas.
– Te varbūt ir tas dalījums, kas radies sabiedrībā. Proti, ka sieviete taču tur nevar strādāt, tā veču pasaule. Varbūt nestrādā tāpēc, ka tas ir fiziski smags darbs, bet pieļauju, ka sievietes varētu būt labas arī automehāniķa profesijā.

– Kādā kolektīvā vieglāk strādāt – vīriešu vai sieviešu?
– Ar vīriešiem ir vienkāršāk, ar sievietēm – interesantāk. Strādājot ar vīriešiem, nav jāpiedomā pie niansēm, ko viņi nodomās, ko pēc tam runās, lai gan arī vīrieši ir dažādi un viņu uztvere dažāda. Vīrieši dzīvi tver vienkāršāk, pat ja viņam ko skarbāku pasaki, nākamajā dienā dzīve sākas no jauna. Ar sievietēm viss ir smalkāk un sarežģītāk.

– Pašvaldībā jāpieņem lēmumi, kas saistīti ar cilvēkiem, viņu dzīvēm. Vai izdodas nolikt sievišķīgās emocijas malā, risinot lietišķus jautājumus?
– Man liekas, jā. Emocijas var izpaust citur, kaut vai mājās, ģimenē. Man aug divas meitas, ar viņām varam īstenot sievišķīgās emocijas, nodarbes. Jāmāk atrast nodarbošanos, kur izlikt emocijas, jo paturēt sevī tās nevajag un arī nedrīkst. Tāpēc ir vaļasprieki, aizraušanās, kad var pilnībā izpausties emocionāli.

Ja runājam par pašvaldības darbu, tur visa pamatā tiešām ir cilvēks, tāpēc jāprot atrast risinājumus, lai viņš būtu apmierināts. Pašvaldība būs tikmēr, kamēr būs cilvēki. Nevar tīksmināties, ka mēs, pašvaldības darbinieki, esam kas īpašāks. Tā nav, esam servisa iestāde, kurā jādomā, kā palīdzēsim iedzīvotājiem atrisināt viņu problēmas.
Varbūt kādreiz tieši emocijas sievietēm liek pieņemt lēmumus ātrāk, varbūt pat citādus nekā vīriešiem, kuri raugās caur savu prizmu. Bet neteikšu, ka tāpēc viens vai otrs lēmums ir sliktāks.

Mēs pašvaldībā šobrīd ieviešam daudzas funkcionālas darbības, lai emocijas atstātu otrā pusē. Ja izstrādāti principi un procedūras jautājumu risināšanā, ir vienkāršāk strādāt. Tad emocijas automātiski paliek otrajā plānā.
Taču cilvēciskās jūtas nedrīkst galīgi aizmirst, tās ir vajadzīgas. Mēs taču neesam roboti.

– Vai, tiekoties ar iedzīvotājiem, nav nācies no auditorijas dzirdēt – ko jūs runājat, jūs, sievietes, taču neko nesaprotat?
– To dažkārt nācies dzirdēt no būvniekiem, kuri saka, jūs, meitenīt, tāpat nesapratīsiet. Nezinu, kāpēc mani sauc par meitenīti, bet kādreiz tas varbūt nemaz nav slikti (smejas).

Taču man patīk tehniskas lietas, spēju dažus, tā sauktos vīrišķos, darbus arī pati veikt. Kad dzirdu šādus aizrādījumus, uznāk asums parādīt, ka tā meitenīte šo jomu tomēr pārzina labi un veči nevar iestāstīt, ka tikai viņiem taisnība.
– Sievietei atrašanās vadošā amatā uzliek lielāku atbildību pret sevi, savu izskatu. Vīrietim taču vieglāk, runājot vienkāršoti, viņš saģērbjas, saķemmējas un gatavs darbam. Sievietei tomēr ilgāks laiks pie spoguļa paiet.
– Protams, un katrai ir sava latiņa. Vienmēr jāpiedomā, kā sabiedrība tevi redz, un nekad jau nevar zināt, kad “Druvas” vai kāda cita medija žurnālists ienāks pa kabineta durvīm.

– Vai, ienākot kabinetā, var atšķirt, kas tajā strādā – vīrietis vai sieviete?
– Domāju, jā. Man, piemēram, kabinetā vienmēr ir ziedi. Ir sievišķie knifiņi, taču cenšos tos darba telpā pārāk neieviest, tur jābūt zināmai robežai.

– Runājot par attiecībām darba kolektīvā, var vilkt vienādības zīmi draudzene = kolēģe?
– Cilvēki ir dažādi, ar vienu saikne izveidojas labāka, ar citu – ne pārāk, un tas ir jebkurā kolektīvā. Esmu cilvēks, kam nav daudz draudzeņu, nav daudz ballīšu. Jāmāk saredzēt amata draugi un patiesie draugi, tieši tas ir vissvarīgāk.

– To viegli atšķirt?
– Kā jau teicu, man ir maz draugu. Man nepatīk draudzība, kur pēkšņi kāds uzrodas par baigo čomu. Nē, man pamatvērtības ir citas. Man pirmajā vietā ir ģimene, jo zinu, ka uz viņiem vienmēr varēšu paļauties. Nezinu, vai tas ir vispareizākais, bet tāds ir mans modelis.

– Pašvaldības vadītājas amatā darba diena nebeidzas piecos, arī brīvdienas bieži ir aizņemtas. Kā to uztver ģimene?
– Labi apzinos, ka tagad ģimenei veltu mazāk laika. Taču ir arī pozitīvais, viņi kļuvuši patstāvīgāki. Es gan cenšos izdarīt mājas darbus – ēst pagatavot, veļu izmazgāt, izgludināt. Visam taču var atrast laiku. Ja kāds, lai cik aizņemts, saka, ka nav laika uzvārīt zupu ģimenei, lai nestāsta. Tur taču nav visu laiku klāt jāstāv, uzliec, lai vārās, un tajā laikā var padarīt ko citu.
Ģimenē esam pielāgojušies situācijai, par to nav nekādu jautājumu. Protams, dzīve zināmā mērā ir sagriezusies, bet visi zinājām, ka tā būs. Ja reiz piekritu šādam solim, tas jāpieņem. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka tajā brīdī, kad tevi izsit no komforta zonas, rodas kaut kas jauns. Katrās pārmaiņās jāsaskata labais.
– Kā esat iejutusies amatā?
– Man patīk, ka katra diena ir spraiga, nav bijušas divas vienādas dienas. Darbs ir interesants, saskatu vēl ļoti daudz darāmā. Šo amatu neuzskatu kā grūtu darbu, bet kā interesantu savas dzīves posmu, kurā ļoti daudz arī mācos. Te ļoti daudz iegūstu sev.

Jā, ir lielāka atbildība un ir problēma, ka pēc darba vēl nemāku atslēgties no pašvaldības ikdienas, sarežģījumiem.

– Tad kā ar sevis palutināšanu?
– Vajadzētu, bet sanāk reti. Ģimene Ziemassvētkos uzdāvināja dāvanu karti relaksācijai, vēl nav izdevies to izmantot. Bet vajadzētu. Man gan biežāk šādu relaksāciju vajag ar fizisku aktivitāti, kad sevi jāpārvar, jo šajā grūtajā procesā varu izlikt emocijas. Tāda lutināšana… , nekad neesmu bijusi no tām, kas apmeklē skaistumkopšanas salonus un sevi lutina. Iespējams, neesmu pieradusi pie tā.

– Bet kāda kūciņa?
– Jā, saldumi man garšo, reizumis labprāt atļaujos. Vispār gastronomiskais prieks ir kaut kas ļoti labs. Man patīk garšīgi paēst un patīk arī garšīgi gatavot. Ēst gatavošana man nekad nav sagādājusi grūtības.

– 8.martā gribas saņemt kādu ziedu?
– Protams, man patīk ziedi. Ja runājam par 8.martu, principā ir vien­alga, kā to saucam, bet šī ir diena, kas visiem liek sarosīties. Vīriešiem iepriecināt savas kolēģes, sievietēm – uzposties, būt atvērtām smaidam. Jebkurš šāds brīdis ikdienā ir ar pozitīvu pievienoto vērtību.

Varam šajā dienā aiziet uz ikvienu puķu veikalu un pavērot. Neviens vīrietis taču neiet ar tādu kā nolemtību, kā apgrūtinājumu, ikviens ziedus pērk ar prieku. Un tas ir pats svarīgākais. Šī ir diena, kad sievietes tiek lutinātas. Tas taču ir tik skaisti!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
284

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi