Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Dzīvi tveru pozitīvi

Jānis Gabrāns
09:00
11.03.2019
10
Priekulu Sveetki Fotomarta 15 1

Jau pusotru gadu Priekuļu novada domi vada Elīna Stapulone. Brīdi pirms 8.marta aicinājām viņu uz sarunu par sievišķīgām un vīrišķīgām lietām, emocijām, to, cik viegli būt vadošā amatā.

– Vai sievietes un vīrieša pasaules redzējums atšķiras?
– Protams, katrs visu redz nedaudz citādi, emocijas ir citas. Sievietes ir nedaudz emocionālākas, arī šerpākas. Sievietes atļaujas vairāk, un, manuprāt, viņas to arī drīkst.

– Tikai tāpēc, ka sievietes?
– Jā, jo sieviete taču ir emocionāla būtne. Bet teikšu, esam arī stiprākas, manuprāt, vīrieši kritiku vai aizrādījumu uztver sāpīgāk. Atšķirība arī tā, ka sieviete spēj pamanīt tās smalkās nianses, sajust to apkārtējo noskaņojumu, uztvert to īpašo informatīvi emocionālo plūdumu konkrētā situācijā, kas rezultātā var būt izšķiroši kāda lēmuma pieņemšanā.

-Vai sievietes ar savu šarmu var panākt kāda lēmuma labvēlīgāku rezultātu?
– Protams! Mēs taču katrs savā dzīvē varam atrast piemērus. Ja meita atnāk mājās, savārījusi kādas ziepes, bet mīļi uzsmaida, cik ilgi dusmosies?

Taču jārunā ne tikai par šarmu, vēl vairāk par pozitīvajām emocijām, attieksmi, ar ko ejam katrā sarunā, katra jautājuma risināšanā. Ja uz visu skatāmies drūmi, tas ietekmēs lēmuma pieņemšanas gaitu. Es dzīvi tveru pozitīvi, dzīvojam taču burvīgā valstī, lai ko kāds saka. Uz katru negatīvo aizrādījumu pretī varam likt divas pozitīvas lietas. Ir jādomā pozitīvi, tad veiksies.

– Vai var būt dalījums: amati – sievietēm, amati – vīriešiem?
– Varbūt kādam ir tāds dalījums, man nav. Varbūt tam iemesls ir mans iepriekšējais darbs Valsts policijā, kur bija jāstrādā ar ieročiem, ko kāds varētu definēt – vīriešu darbs. Man šis darbs patika, nekad nav bijusi doma – tas ir vīriešu darbs. Varbūt sabiedrībā joprojām pastāv stereotipi, ka ir sievišķās un vīrišķās profesijas. Taisnību sakot, man nenāk prātā, ko sieviete nevarētu izdarīt.

– Piemēram, neesmu redzējis, ka sievietes autoservisā remontētu automašīnas.
– Te varbūt ir tas dalījums, kas radies sabiedrībā. Proti, ka sieviete taču tur nevar strādāt, tā veču pasaule. Varbūt nestrādā tāpēc, ka tas ir fiziski smags darbs, bet pieļauju, ka sievietes varētu būt labas arī automehāniķa profesijā.

– Kādā kolektīvā vieglāk strādāt – vīriešu vai sieviešu?
– Ar vīriešiem ir vienkāršāk, ar sievietēm – interesantāk. Strādājot ar vīriešiem, nav jāpiedomā pie niansēm, ko viņi nodomās, ko pēc tam runās, lai gan arī vīrieši ir dažādi un viņu uztvere dažāda. Vīrieši dzīvi tver vienkāršāk, pat ja viņam ko skarbāku pasaki, nākamajā dienā dzīve sākas no jauna. Ar sievietēm viss ir smalkāk un sarežģītāk.

– Pašvaldībā jāpieņem lēmumi, kas saistīti ar cilvēkiem, viņu dzīvēm. Vai izdodas nolikt sievišķīgās emocijas malā, risinot lietišķus jautājumus?
– Man liekas, jā. Emocijas var izpaust citur, kaut vai mājās, ģimenē. Man aug divas meitas, ar viņām varam īstenot sievišķīgās emocijas, nodarbes. Jāmāk atrast nodarbošanos, kur izlikt emocijas, jo paturēt sevī tās nevajag un arī nedrīkst. Tāpēc ir vaļasprieki, aizraušanās, kad var pilnībā izpausties emocionāli.

Ja runājam par pašvaldības darbu, tur visa pamatā tiešām ir cilvēks, tāpēc jāprot atrast risinājumus, lai viņš būtu apmierināts. Pašvaldība būs tikmēr, kamēr būs cilvēki. Nevar tīksmināties, ka mēs, pašvaldības darbinieki, esam kas īpašāks. Tā nav, esam servisa iestāde, kurā jādomā, kā palīdzēsim iedzīvotājiem atrisināt viņu problēmas.
Varbūt kādreiz tieši emocijas sievietēm liek pieņemt lēmumus ātrāk, varbūt pat citādus nekā vīriešiem, kuri raugās caur savu prizmu. Bet neteikšu, ka tāpēc viens vai otrs lēmums ir sliktāks.

Mēs pašvaldībā šobrīd ieviešam daudzas funkcionālas darbības, lai emocijas atstātu otrā pusē. Ja izstrādāti principi un procedūras jautājumu risināšanā, ir vienkāršāk strādāt. Tad emocijas automātiski paliek otrajā plānā.
Taču cilvēciskās jūtas nedrīkst galīgi aizmirst, tās ir vajadzīgas. Mēs taču neesam roboti.

– Vai, tiekoties ar iedzīvotājiem, nav nācies no auditorijas dzirdēt – ko jūs runājat, jūs, sievietes, taču neko nesaprotat?
– To dažkārt nācies dzirdēt no būvniekiem, kuri saka, jūs, meitenīt, tāpat nesapratīsiet. Nezinu, kāpēc mani sauc par meitenīti, bet kādreiz tas varbūt nemaz nav slikti (smejas).

Taču man patīk tehniskas lietas, spēju dažus, tā sauktos vīrišķos, darbus arī pati veikt. Kad dzirdu šādus aizrādījumus, uznāk asums parādīt, ka tā meitenīte šo jomu tomēr pārzina labi un veči nevar iestāstīt, ka tikai viņiem taisnība.
– Sievietei atrašanās vadošā amatā uzliek lielāku atbildību pret sevi, savu izskatu. Vīrietim taču vieglāk, runājot vienkāršoti, viņš saģērbjas, saķemmējas un gatavs darbam. Sievietei tomēr ilgāks laiks pie spoguļa paiet.
– Protams, un katrai ir sava latiņa. Vienmēr jāpiedomā, kā sabiedrība tevi redz, un nekad jau nevar zināt, kad “Druvas” vai kāda cita medija žurnālists ienāks pa kabineta durvīm.

– Vai, ienākot kabinetā, var atšķirt, kas tajā strādā – vīrietis vai sieviete?
– Domāju, jā. Man, piemēram, kabinetā vienmēr ir ziedi. Ir sievišķie knifiņi, taču cenšos tos darba telpā pārāk neieviest, tur jābūt zināmai robežai.

– Runājot par attiecībām darba kolektīvā, var vilkt vienādības zīmi draudzene = kolēģe?
– Cilvēki ir dažādi, ar vienu saikne izveidojas labāka, ar citu – ne pārāk, un tas ir jebkurā kolektīvā. Esmu cilvēks, kam nav daudz draudzeņu, nav daudz ballīšu. Jāmāk saredzēt amata draugi un patiesie draugi, tieši tas ir vissvarīgāk.

– To viegli atšķirt?
– Kā jau teicu, man ir maz draugu. Man nepatīk draudzība, kur pēkšņi kāds uzrodas par baigo čomu. Nē, man pamatvērtības ir citas. Man pirmajā vietā ir ģimene, jo zinu, ka uz viņiem vienmēr varēšu paļauties. Nezinu, vai tas ir vispareizākais, bet tāds ir mans modelis.

– Pašvaldības vadītājas amatā darba diena nebeidzas piecos, arī brīvdienas bieži ir aizņemtas. Kā to uztver ģimene?
– Labi apzinos, ka tagad ģimenei veltu mazāk laika. Taču ir arī pozitīvais, viņi kļuvuši patstāvīgāki. Es gan cenšos izdarīt mājas darbus – ēst pagatavot, veļu izmazgāt, izgludināt. Visam taču var atrast laiku. Ja kāds, lai cik aizņemts, saka, ka nav laika uzvārīt zupu ģimenei, lai nestāsta. Tur taču nav visu laiku klāt jāstāv, uzliec, lai vārās, un tajā laikā var padarīt ko citu.
Ģimenē esam pielāgojušies situācijai, par to nav nekādu jautājumu. Protams, dzīve zināmā mērā ir sagriezusies, bet visi zinājām, ka tā būs. Ja reiz piekritu šādam solim, tas jāpieņem. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka tajā brīdī, kad tevi izsit no komforta zonas, rodas kaut kas jauns. Katrās pārmaiņās jāsaskata labais.
– Kā esat iejutusies amatā?
– Man patīk, ka katra diena ir spraiga, nav bijušas divas vienādas dienas. Darbs ir interesants, saskatu vēl ļoti daudz darāmā. Šo amatu neuzskatu kā grūtu darbu, bet kā interesantu savas dzīves posmu, kurā ļoti daudz arī mācos. Te ļoti daudz iegūstu sev.

Jā, ir lielāka atbildība un ir problēma, ka pēc darba vēl nemāku atslēgties no pašvaldības ikdienas, sarežģījumiem.

– Tad kā ar sevis palutināšanu?
– Vajadzētu, bet sanāk reti. Ģimene Ziemassvētkos uzdāvināja dāvanu karti relaksācijai, vēl nav izdevies to izmantot. Bet vajadzētu. Man gan biežāk šādu relaksāciju vajag ar fizisku aktivitāti, kad sevi jāpārvar, jo šajā grūtajā procesā varu izlikt emocijas. Tāda lutināšana… , nekad neesmu bijusi no tām, kas apmeklē skaistumkopšanas salonus un sevi lutina. Iespējams, neesmu pieradusi pie tā.

– Bet kāda kūciņa?
– Jā, saldumi man garšo, reizumis labprāt atļaujos. Vispār gastronomiskais prieks ir kaut kas ļoti labs. Man patīk garšīgi paēst un patīk arī garšīgi gatavot. Ēst gatavošana man nekad nav sagādājusi grūtības.

– 8.martā gribas saņemt kādu ziedu?
– Protams, man patīk ziedi. Ja runājam par 8.martu, principā ir vien­alga, kā to saucam, bet šī ir diena, kas visiem liek sarosīties. Vīriešiem iepriecināt savas kolēģes, sievietēm – uzposties, būt atvērtām smaidam. Jebkurš šāds brīdis ikdienā ir ar pozitīvu pievienoto vērtību.

Varam šajā dienā aiziet uz ikvienu puķu veikalu un pavērot. Neviens vīrietis taču neiet ar tādu kā nolemtību, kā apgrūtinājumu, ikviens ziedus pērk ar prieku. Un tas ir pats svarīgākais. Šī ir diena, kad sievietes tiek lutinātas. Tas taču ir tik skaisti!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
267

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
98

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
38
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi