Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Dzīve pieraksta savu grāmatu

Sarmīte Feldmane
07:22
23.04.2019
6
Veslaudis Dunde 1

Pavasaris liek rosīties. Līgatnietis Manfreds Dunde šķūnītī gatavo malku. Stiprām rokām ceļ un skalda lielus bluķus. Te viņa valstība, kārtība, nevienam citam nekas nav jāmeklē. Vienīgi Bosim, kurš laiski guļ saulītē pie durvīm, ļauts būt klāt.

“Vēl jau siltums mājā jāgādā un malka nākamajām ziemām,” saka Manfreds un piebilst, ka uz kustēšanos vairs nejūtas tik stiprs, bet pie malkas vēl var ko darīt. Vi­ņam šomēnes 90.dzīves jubileja.

Bērnība pārmaiņu laikā

Manfreds ir līgatnietis, dzimis Augšlīgatnes centrā. Tur, kur tagad pie domes ēkas karogu masts, bijusi pusotra stāva māja. Tur nodzīvoja trīs gadus, ēku nojauca, un ģimene pārcēlās uz namu, kur tagad ir mūzikas un mākslas skola. Īrēja dzīvokli, mammai bija frizētava. “Kad muižu sadalīja, vec­tēvs bija dabūjis zemi, 1937. gadā to mantoja tēvs. Astoņi hekt­āri zemes un vēl siena pļavas. Katra pēda tika apkopta, piecas govis un zirgu turēja,” stāsta līgatnietis un atceras, kā puikas gados bija jāiet uz Sudas purvu rakt kūdru pakaišiem.

Tikko bija uzcelta Līgatnes jaunā skola, Manfreds tajā sāka skolas gaitas. “Uz skolu jau neviens neveda, bija divi kilometri jāiet kājām,” viņš nosmej, pabrīnoties, kā tagad bērnus pat pārsimts metru no mājas līdz skolai aizved. Bērnībā blēņām nebija laika, jo tēvs bija stingrs, bet skolā jau gadījās visādi.

“Skolas ēkā ir pīlāri, kurš sagrēkojās, starpbrīdī bija jāstāv pie staba piecas vai 15 minūtes. Klasē bija puika, kurš vienmēr kaut ko izdomāja. Viņš durvju rokturi bija nosmērējis ar līmi. Skolotājam pielipa roka. Kad prasīja, kurš vainīgs, neviens neatzinās. Visai klasei pēc stundām bija jāstāv pie stabiem. Direktors Kam­pe bija mednieks, viņš aizgāja uz Visendorfa dzirnavām pie draugiem un par mums aizmirsa. Tad apkalpotājs gāja skaidrot, vai drīkst laist mājās. Tad jau palaida,” atmiņās kavējas Manfreds un uzsver, ka skolā bija arī jāstrādā, puiku uzdevums bija saskaldīt un sanest malku pie krāsnīm.
“Dažādi laiki piedzīvoti. Tad bija jāmācās vācu, tad krievu valoda. Tad karš un kolhozi,” saka līgatnietis.

Par kara laiku Manfreds stāsta, ka nemanīja, kad vācieši aizgāja, viņu laikā dzīve bijusi mierīga. Kad krievi ienāca, tad apkārt gājis traki.

“Kara laikā sāku iet tehnikumā Rīgā, 1949. gadā ieguvu rūpniecības preču prečziņa specialitāti. Pēc gada iesauca armijā,” stāsta sirmais vīrs.

Netika uz karalienes kronēšanu

“Trīs gadus nodienēju jūras kājniekos pie Kēnigsbergas. Mums bija jauns kreiseris. Vadā bijām latvieši un lietuvieši, viens ukrainis. Basketbola komandā bija vēl klāt divi igauņi. 1952.gadā pusi mūsējo, vēl aktierus un muzikantus salika komandā, jo bija paredzēts braukt uz Anglijas karalienes kronēšanu. Vajadzēja izrādīties, kādi tad īsti ir padomju kareivji. Basketbola komanda trenējās, lai spēlētu ar citām valstīm. Atsūtīja treneri, kurš no basketbola nekā nesaprata, lika celt svaru stieņus. Kā cēlu, tā pārplēsu aklo zarnu. Uz Angliju netiku. Citi aizbrauca, bet krastā tā arī nebija tikuši, kur nu vēl redzējuši karalieni, tad dusmīgi atbrauca mājās,” fragmentu no dzīves pastāsta līgatnietis.

Piepildīti gadi

Pēc armijas viņš atgriezās Līgatnē un sāka strādāt papīrfabrikā. “Uz tirdzniecību reti kāds no kursabiedriem aizgāja. Daudzi iekrita, tirdzniecībā tajā laikā gāja raibi,” pastāsta sirmais vīrs. Des­mit gadu viņš nostrādāja saiņotavā, tad sovhozā par šoferi, bija arī taksists, bet pēdējos gados līdz pensijai strādāja “Lauktehnikā”.

“Edīte visu laiku skraidīja cauri ceham, kurā strādāju. Viņa dziedāja korī, diriģentam bija izstāstījusi, ka ir viens puisis, kurš arī varētu dziedāt. Diriģents mani uzaicināja. Tā sadziedājāmies. 1955. gadā bijām Dziesmu svētkos,” stāsta Manfreds, bet Edīte atceras, ka jaunietim vecmāmiņa bija līdzi iedevusi burciņu ar gardumiem un viņš uzaicinājis pusdienot kopā.

Ar lepnumu līgatnietis stāsta, ka Līgatnes koris Siguldas rajonā ieguvis pirmo vietu. “Mūsu mīļākais diriģents bija Haralds Med­nis. Par godu viņam mūsu mazdēlam ir vārds Haralds,” atklāj Manfreds un piebilst, ka abi ar Edīti bieži atceras, kā Mednis diriģēja, kā koris dziedāja aizliegto “Gaismaspili” un skanēja arī vārdi – “Medni sauca, Mednis nāca, augšāmcēlās Gaismaspils”. Man­freds pabijis trijos Dziesmu svētkos Rīgā. Edīte četros, tad Man­freds gājienā stāvēja ielas malā un sauca sveicienus. Vēlāk viņš dziedāja vīru dubultkvartetā.

“Darbā laiks aizskrējis,” saka Manfreds. Viņam darbavietā bija ceļazīmes ekskursijām, Edīte varēja braukt līdzi par puscenu. Tā kopā izbraukāta visa Padomju Savienība. Ar motociklu “Java” abi brauca vēžot uz Igauniju. Man­freda mamma palīdzēja audzināt meitas, jaunie varēja atļauties iet, kur bija vēlēšanās.

“Tā arī neiemācījos pīpēt,” smej Manfreds un pastāsta: “Braucu no Ļeņingradas. Sāka sāpēt zobs. Līdzbraucējs ieteica, ka vajag uzpīpēt, tad pāries. Tā arī izdarīju. Galva noreiba, kļuva slikti. Zobs pārgāja, bet pīpēt gan vairāk nekārojās.”

Jāatstāj jaunajiem

Manfrēds un Edīte izaudzinājuši divas meitas. Anita 16 gadus dzīvo un strādā Īrijā, Iveta dzīvo Jelgavā, strādā Rīgā. Ir mazdēls Haralds un divi mazmazdēli. Izaudzinājuši arī Edītes māsas dēlu Romānu, viņš ar ģimeni dzīvo Siguldā. “Kur mēs neesam, tur dzīve vienmēr ir labāka. Mums iet labi. Bērni un mazdēls, mazmazbērni apkārt. Ko vēl?” pārdomās dalās Manfreds. Viņš atceras, kā reiz aizgājis uz sapulci skolā. “Skolotāja teica – tur jāsēž vecākiem, tur vecvecākiem. Paliku stāvot, teicu, ka esmu tēvs vectēvam. Viņa uzreiz nesaprata. Man mazmazdēls skolā mācījās,” ar smaidu pastāsta Manfreds.

Ģimenē Manfredu visi sauc par Papuli. Mazdēls vēl gāja bērnudārzā, pēcpusdienā gaidīja vectēvu. Kad viņam prasījuši, ko gaida, atbildējis: “Gaidu Papulīti, viņš brauks ar ziliņu.” Tā visi, arī kaimiņi, Manfredu sauc par Papulīti.
Sovhoza laikā apkārt mājai bija kopsaimniecības tīrumi. Tagad atgūta vecvectēva zeme. “Lai mazdēls turpina, domā, ko ar zemi darīt,” saka vectēvs.

Manfreds pie ceļa iestādījis bērzu birzi. 2000.gadā sāka, pēc tam katru gadu vienu rindu. Tā nosaukta par Toma birzi, jo tad ģimenē tika sagaidīts pirmais mazmazdēls. Koku stādīšana ģimenē ir kā mantojums. “Mans tēvs Paltmales kapsētā kokus stādījis, savukārt vectēvs ceļa malā uz muižu -ozolus un ošus vienā pusē, liepas un kļavas otrā pusē. Tie vēl kuplo,” gandarīts par vectēva un tēva atstāto mantojumu, arī savu paveikto,” saka līgatnietis.

Manfreds atgādina, ka no dzīves neko nevar izsvītrot. “Tagad grūtākais ir šķiršanās, kad meita un mazdēls brauc prom. Kā Pēteris augšā nolēmis, tā ir. Vairs retais mans skolas biedrs nedzied viņa korī. Man bija divi brāļi, abi aizsaulē. Man vairs redze negrib klausīt. Pagājušovasar ar traktorīti apkārtni appļāvu, diezin vai šovasar varēšu,” pārdomās dalās Manfreds, bet Edīte atklāj, ka vīram dzīves sparu uzturēt palīdz vienmēr labais garastāvoklis. “Viņš ir tāds optimists! Joku nekad netrūkst. Manfreda mīļākais ēdiens ir krējums. Viņš saka – ja citi var dienā nopīpēt paciņu cigarešu, tad viņš var krējuma paciņu izēst,” atklāj Edīte.
Joku un dzīvesprieka pilns, gādīgs, rūpīgs un mīļš savējiem – tāds ir Manfreds Dunde.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
47

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi