Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Josta atklāj dzīvi

Sarmīte Feldmane
15:04
19.11.2019
27
Ligita Embreht 1

Cēsniece Ligita Embrekteir personības attīstībastrenere (koučs) un karjeras konsultante. Bijusi mājturības skolotāja.

Ligita pirms četriem gadiem noauda savu pirmo Lielvārdes jostu. Viņas mamma un vecāmamma bijušas audējas, savulaik arī pati nedaudz audusi, tādēļ priekšzināšanas bija. “Raksti cits pēc cita vērās vaļā. Tad pamazām tie sasaistījās ar to, ko daru – cilvēku izzināšanu, projektu vadību. Metam metu uz nākotni. Vērtību sistēmā ievelkam velkus, lai dzīvotu ilgi un laimīgi. Ja izdodas noaust, jo pa ceļam daudz kas var gadīties, trūkst īstā mērķa, resursu, atbalstošas vides, viss kārtībā. Viss, kā karjeras vadībā,” stāsta Ligita.

Tad Ligita iepazinās ar latvju zīmju pētnieku Modri Tenisonu, kurš kopā ar Armandu Strazdu izveidojis portālu zimes.lv. Tajā zīmju sistēma atklāta, izmantojot matemātiku, informācijas tehnoloģijas. Ievadot vārdu, personas kodu un dzimšanas vietu, katrs var iegūt personīgo latvisko zīmi. “Rakstu pamatā ir tīkli, bet Modris atklāja nemainīgo daļu jeb sietus. Kad tos noņem, atklājas personīgais informatīvais kods. Tas, kādi esam, kā dzīvojam, tiecamies uz mērķiem. Ja sietu pabīda, mainās zīme. Ir kods – lietas, kas nemainās, ar ko nākam uz zemes; ir lietas, ko varam mainīt – mūsu pieņēmumu sistēma, uzskati, vērtības, uzvedības modeļi. Ir centra apzināšanās, pirmās un otrās pakāpes domāšana parādās jostā. Trīs metrus garā jostā to visu var ielikt. Man būtiski, ka tas, ko lasām, parādās arī vizuāli un cilvēks var sevi ieraudzīt,” skaidro audēja.
Ligita noaudusi vairākas personalizētās jostas. “Cilvēks iegūst savienojumu ar savu būtību, spēku. Sevis pieņemšanu. Jostā ir lielo likumsakarību atspoguļojums, visu aspektu tvērums. Tas ir vispusīgs skatījums uz sevi, savu darbību, jo katrs raksts ir informācija,” uzsver audēja.

Pirms diviem gadiem Ligitai radās ideja noaust Latvijas jostu. “Valsts attīstība ir līdzīga spirālveida dinamikai, kā attīstās cilvēka dzīve, kas ietekmē dzimtu un cilvēku, kā viņš mainās sistēmu ietekmē un kas ar dzimtām un ietekmi notiek šodien. Cilvēkam, kurš grib sevi sakārtot, tas vispirms izdarāms savā dzimtā. Tas attiecas arī uz Latviju.

Izveidoju laika skalu, lai cilvēciski paskatītos, emocionāli iedzīvinātu simt gadus. Vēsture atdzīvojās. Man bija interesanti, kas notika ar cilvēku, ejot cauri laiku lokiem. Kā laiks un vara ietekmēja likteņus,” stāsta Ligita.

Viņa rāda Latvijas jostu un stāsta: “Latvijas ziedu laiki arī jostā izskatās kā ziedu raksts. Lūk, zivs – radīt kopā, viens veselums. Darīt, lai būtu. Tagad jostā ir – esi, lai darītu. Maini domāšanu. Kara laiks – mugurkauls pa vidu, dzimtas izsit, tad izsūtīšana. Kad audu šo laiku, bija fiziski un emocionāli grūti. Tad atgriešanās no izsūtījuma – paliec viens savā iekšējā pasaulē, tevi nepieņem. Arī tagad, atgriežoties no paštrimdas, cilvēki netiek pieņemti. Josta parāda cikliskumu. Krīzes, kari ik pa 25 gadiem atkārtojas.

Latvijas nākotne ir Saules zīmes platākajā atvērumā, esam apzinājušies savu bagātību, to nosaukuši vārdā. Dzīvojam bagātības sajūtā. Kā to noturēsim, vai apzināsimies to, kas mums ir? Mums, salīdzinot ar citām tautām, kas ļāvušās patēriņa kultūrai, ir tik daudz vērtību. Izskatās, ka cilvēki atgriezīsies, ja apzināsies vietas vērtību, gara spēka apzinātības pieredzi. Ne katrai tautai bijusi iespēja pieredzēt gara spēku kā resursu, kas dzen uz priekšu. Atmodas laikā par to pārliecinājāmies. Tā ir milzīga dāvana, kas jau ir kā pieredze. Ja to liksim lietā, kas gan mūs var apturēt. Josta māca atrast tās mācības, ko varam paņemt.”

Audēja uzsver, ka nedrīkst dzīvot ar pelēko, drūmo. “ Lai kāds vēsturē bija laiks, cilvēki mīlēja, radīja. Mums gribas ciest, jo ciest ir izdevīgi. Tad pažēlos, iedos, tad varam nestrādāt, noliegt vecākus. Mums ir pēdējais laiks saprast savu unikalitāti. Tik daudz radošu cilvēku nav nevienā tautā. Un mēs esam brīvi, varoši radīt. To nevar izdarīt apspiestā vidē,” pārliecināta cēsniece.

Gan aužot jostas, gan pētot un strādājot ar cilvēkiem, Ligita sapratusi, ka ikvienam, lai laimīgi dzīvotu, attīstītos, sasniegtu mērķus, svarīgas dzimtas saknes. “Jāpieņem pagātne, jāmet meti nākotnei,”saka audēja. Viņa rāda dzimtas spārnus. Tos veido iepriekšējās paaudzes, kas dod enerģiju. “Nedrīkst būt pārrāvums. Ir jāzina vismaz četras paaudzes, dzimtā nedrīkst būt noslēpumi un izstumtie. Tad rodas enerģijas zudumi, depresijas. Varbūt dzimtā bijis kāds slepkava, no kā pārējie novērsušies, par kuru nerunā. Mums viņa dzīves gājums jāatrod un jāpieņem, jāizrunā sāpes un negatīvais jāatdala no šodienas. Ir pieņēmums, kad bērns piedzimst, viņš zina visus ģimenes noslēpumus, bet nemāk tos nosaukt vārdā, tie paliek sajūtās. Un izpaužas kā dusmas. Gadiem vecvecāki nedrīkstēja runāt par izsūtīšanām, jo baidījās, bērni nerunāja, jo saprata, ka nedrīkst, būs slikti, kaut nezināja, kas tas ir. Tagad trešā paaudze saprot, ka tur ir noslēpums. Izrunājot var ar mīlestības enerģiju kā spārniem pagriezties savam tālākajam ceļam,” stāsta Ligita.

Audēja atgādina, ka viss attīstās pa spirāli. Diemžēl vienmēr varam arī krist uz leju. “Esam piektajā līmenī, kad kopā domājam par ilgtspēju un varam iet tālāk, bet varam krist atpakaļ, kad gaidām gudro tētiņu, kurš pateiks, kā rīkoties. Nevis radīt, redzēt un risināt problēmas, bet klausīt. Līdzekļi nedrīkst kļūt par mērķi, tad ir bankrots. Arī par to jārunā. Tās nav mūsu tautas vērtības,” vērtē Ligita un pastāsta, ka pēc kara aizbraukušo vēstules un to, kuri nesen devās paštrimdā, saturā ir līdzīgas. Tiekam cienīti, jo daudz strādājam, bet bērni zaudē latviskumu, mums pietrūkst savējo blakus.

“Visumā ir pozitīvais un negatīvais, un abi veido kopumu,” atgādina Ligita.
Viņa rosina domāt, vērtēt un iet tālāk. Arī personības attīstības nodarbībās viņa izmanto latviskās dzīves gudrības. Kopā ar domubiedriem izveidota integrācijas spēle “Mēs esam Latvija” – Liel­vārdes josta no koka gabaliņiem, un katrs pats var veidot savu jostu, tāpat arī puzles, ar kurām veidot rakstus. “Tā ir prasme ieraudzīt, koncentrēties un atslābināties reizē. Attīstāmies no es uz mēs. Ja sapratīsim tautas spēku, strādāsim komandā vienam mērķim, mums viss izdosies,” pārliecināta Ligita Embrekte. “Man gribas līdz detaļai izzināt, bet reizē redzēt kopainu. Kopuma redzējums, ne tikai zinātniski dati, klāt arī emocionālais – tā veidojas izpratne. Man tas sagādā prieku.”

Viņa savas zināšanas nodod tālāk. Pamazām tiek īstenots sapnis iekārtot Zīmju istabu. Tur varēs iepazīt latvisko zīmju spēku, attīstīt sevi, izmantojot zināšanas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
261

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
85

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
140

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
36
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
61
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
50
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi