Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Zelta un Dimanta pāru laulātāja

Mairita Kaņepe
09:40
26.11.2019
96
Goda Gada Valmierietis 3 1

Valmierā ik gadu rīko Zelta kāzas, līdz pienācis laiks arī Dimanta kāzām. Tradīciju uzturējusi pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone. Valsts svētkos viņu iecēla par Goda valmierieti.

-Kad sāku strādāt, Tieslietu ministrijai bija tāda nostāja – Latvijas valstī būs jaunas tradīcijas, tāpēc nekādas padomju paliekas! Būsim tikai juridiska iestāde, kas reģistrēs miršanu un dzimšanu. Nu visi reģistrēs laulības baznīcā.

– Tātad dzimtsaraksti – juridiska iestāde un bez tradīcijām?

– Tomēr pāri nāca uz Dzimt­sarakstu nodaļu, vaicāja vai nevaram viņiem sarīkot ceremoniju apaļā gadadienā. Tie, kuri nebija laulību slēguši baznīcā, vēlējās, lai dzimta var satikties sarīkojumā mūsu zālē. Ko cilvēki prasīja, to arī atbalstījām. Kā paš­valdības nodaļa izstrādājām jaunu nolikumu – kā rīkosim ceremonijas Zelta kāzām. Uzru­nājām šādus pārus Valmierā, aicinājām, lai svin. Kāzu ceremonijai beidzoties, vēlēju, lai nākamo reizi Dzimtsarakstu nodaļā satiekamies Dimanta kāzās. Ticiet vai ne, bet cilvēkiem gados radās motivācija tikt līdz tam dimantam dzīvē!

– Tagad nolikums par kāzu jubileju ceremonijām ir papildināts?

– Jā! Dzimtsarakstu nodaļa rīko kāzas Valmieras pāriem, kuri nodzīvojuši laulībā 60 gadus. Nolikumu pieņēmuši Valmieras domes deputāti, tam ir juridisks spēks. Un paredz arī finansējumu šādai kāzu reģistrācijai.

– Tātad laulību zālē sveicat arī pilsētniekus, kuriem nu jau 80 vai vairāk gadu ilgs mūžs?

– Ik pa brīdim aizbraucu ciemos pie viena Dimanta pāra. Abiem nu jau ir pāri par 80. Viņiem viss mūžs nodzīvots Valmierā. Arī Zelta kāzu svinētāji pārsvarā ir īsteni valmierieši, sen te iesakņojušies. Vienās kāzās puse viesu bija stikla šķiedras rūpnīcas strādnieki, pat tagadējā rūpnīcas administrācija nāca sveikt. Pāris precējies drīz pēc tam, kad Valmierā atvēra šo rūpnīcu.

-Toreiz taču pilsētā ieplūda daudz jaunu cilvēku.

– Un viņi iepazinās, precējās. Pirms gadiem trim pati rūpnīca atzīmēja 50 gadus. Citi Zelta pāri, noskatījušies, kā var svinēt kāzas, gaida arī savējās.

Man tiešām bija labs darbs – pagodināt cilvēkus, kuriem ir izdevies kopā nodzīvot tik ilgus gadus. Esmu gājusi ceremoniju noturēt arī uz mājām, ja pāris nevar atnākt uz nodaļu. Pilsētas domes priekšsēdētājs arī brauc līdzi, jo Dzimtsarakstu nodaļa taču ir Valmieras pašvaldības iestāde.

– Padomju laikā Valmierā meiteņu bijis vairāk. Visas netikušas pie līgavaiņiem. Kā ir tagad?

– Stikla šķiedras rūpnīcā kādreiz strādāja daudz vairāk sieviešu. Pieļauju, sieviešu un vīriešu skaits pilsētā jau kādu laiku izlīdzinājies, jo uzcēla arī tā saukto bleķa rūpnīcu, kur ražo ugunsdzēšamās iekārtas. Tur pārsvarā strādā vīrieši. Padomju gados labības produktu kombinātā, gaļas un piena kombinātos vajadzēja daudz jauno speciālistu.

– Daudz jaunu cilvēku, daudz kāzu. Toreiz jau precēšanās bija modē. Tagad mazāk.

– Valmierieši, kuri ir Zelta pāri, viens otru pazīst. Viņu jaunībā pilsētā daudz vairāk notika publiskas balles, zaļumballes. Toreiz jaunieši ballēs sadejojās. Ja partneris trāpījās gana labs, apprecējās un dzīvoja laimīgi. Kā tagad iepazīstas, nezinu. Laikam internetā, caur čatu.

– Stāsta, ka šoruden pilsētas domi pamatīgi pārsteidzāt – iesniedzāt atlūgumu. Kā pieņēmāt šo lēmumu?

– Atlūgumu iesniedzu precīzi 30. augustā – tajā pašā datumā, kad atnācu. Esmu reģistrējusi daudz dzimšanu, laulību un arī mirušos. Nu šim darbam pavilkta svītra. Cerēju – nu būs klusums un miers no aktīvas darbības, bet tad jauns pavērsiens!

– Tātad negaidījāt? 18. novembrī tikāt pagodināta ar paš­valdības piešķirtu titulu “Go­da valmierietis”.

– Paldies par izrādīto godu! Dzimtsarakstu nodaļā strādāju ceturtdaļgadsimtu, un tas jau izklausās briesmīgi. Jau kādu laiku jutu brīdinājumus – nu pietiek! Vispirms salauzu kāju, tas mani nobremzēja skrējienā. Nonācu rehabilitācijā, bet tur 24 gadus veca darbiniece, kura man saka: “Kāda laime satikt jūs, cilvēku, kurš parakstījis manu dzimšanas apliecību!” Padomājiet, kā es tobrīd jutos? Vēl viens gadījums. Esmu lidostā, un kosmētikas veikala darbiniece saka – kaut kur esot mani redzējusi. “Kur tu, meitenīt, varēji mani redzēt, ja esmu no laukiem – Valmieras -, bet tu no Rīgas.” Viņa saka: “Es esmu no Valmieras un tagad zinu, kur jūs redzēju! Jūs bijāt pie mums 12. klasē ciemos.”

– Tātad vedāt sarunas arī ar vidusskolēniem?

– Jā, Valmierā ieviesu tādu tradīciju, gāju runāt ar 12. klašu skolēniem. Stāstīju jauniešiem, lūk, ko – lai kur viņi pasaulē būs, lai atceras, ka mūsu valstī ir 111 dzimtsarakstu iestādes. Tām var piezvanīt vienalga no kurienes, un tajās palīdzēs atrisināt civilstāvokļa jautājumus: gribi reģistrēt laulību, gaidi bērniņu, viņš būs jāreģistrē. Man bija svarīgi, lai cilvēkbērns, aizejot no skolas, ir drošs, kur interesēties vajadzības gadījumā. Jauniešiem parādīju, kā viņi paši var ieraudzīt sevi Valmieras reģistrā.

– Ko meitene lidostā no jūsu sacītā atcerējās?

– Viņa sāka mani citēt, sakot: “Te ir bloks, kas visu zina!” Jauniete parāda, kā esmu vērsusies pie klases meitenēm un sacījusi: “Viņas zina, kas katram jāvelk mugurā, cik katram jābūt platam. Bet pretī sēž bloks, kuri nobijušies, jo nezina nekā, un tie ir mūsu jaunie vīrieši.” Tādu teikumu jaunā meitene bija atcerējusies. To dzirdēt no viņas bija tik interesanti!

– Tas taču jauki. Tādēļ taču nav jāpamet darbavieta!

– Bija vēl viens atgādinājums, ka laiks mainīties. Telefona zvans uz darbu. “Kā jūs godāt?” – man jautā vīrietis, es saku, ka Rita Viļumsone. Zvanītājs izbrīnā: “Vai tad jūs vēl strādājat? Man ar jums bija darīšana jau pirms 16 gadiem!” Tādas zīmes pēdējos gados bija, vai tad nejūti, ka nu jau pietiek! Un atkal – jaunietis, kurš nāk dziedāt kāzu ceremonijās, uzzinājis, ka vienā darba vietā esmu bijusi tik ilgu laiku, izbrīnījās: “Es vēl nebiju dzimis, kad jūs šeit jau strādājāt!”

– To visu stāstot, jūs tik garšīgi smejaties. Kas tālāk interesantākais?

– Tas, ko citi saka par manu lēmumu. Ar aiziešanu no amata ir izveidojušās divas attieksmes. Vecākā, mana paaudze, šausmās: “Kur tu tagad skriesi?” Bet man vēl ir spēks mainīties! Es kaut ko atkal gribu mācīties. Lai tā notiktu, esmu tikpat kā izrāvusi zobenu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
288

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
38
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
8
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
30
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi