Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Zelta un Dimanta pāru laulātāja

Mairita Kaņepe
09:40
26.11.2019
21
Goda Gada Valmierietis 3 1

Valmierā ik gadu rīko Zelta kāzas, līdz pienācis laiks arī Dimanta kāzām. Tradīciju uzturējusi pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone. Valsts svētkos viņu iecēla par Goda valmierieti.

-Kad sāku strādāt, Tieslietu ministrijai bija tāda nostāja – Latvijas valstī būs jaunas tradīcijas, tāpēc nekādas padomju paliekas! Būsim tikai juridiska iestāde, kas reģistrēs miršanu un dzimšanu. Nu visi reģistrēs laulības baznīcā.

– Tātad dzimtsaraksti – juridiska iestāde un bez tradīcijām?

– Tomēr pāri nāca uz Dzimt­sarakstu nodaļu, vaicāja vai nevaram viņiem sarīkot ceremoniju apaļā gadadienā. Tie, kuri nebija laulību slēguši baznīcā, vēlējās, lai dzimta var satikties sarīkojumā mūsu zālē. Ko cilvēki prasīja, to arī atbalstījām. Kā paš­valdības nodaļa izstrādājām jaunu nolikumu – kā rīkosim ceremonijas Zelta kāzām. Uzru­nājām šādus pārus Valmierā, aicinājām, lai svin. Kāzu ceremonijai beidzoties, vēlēju, lai nākamo reizi Dzimtsarakstu nodaļā satiekamies Dimanta kāzās. Ticiet vai ne, bet cilvēkiem gados radās motivācija tikt līdz tam dimantam dzīvē!

– Tagad nolikums par kāzu jubileju ceremonijām ir papildināts?

– Jā! Dzimtsarakstu nodaļa rīko kāzas Valmieras pāriem, kuri nodzīvojuši laulībā 60 gadus. Nolikumu pieņēmuši Valmieras domes deputāti, tam ir juridisks spēks. Un paredz arī finansējumu šādai kāzu reģistrācijai.

– Tātad laulību zālē sveicat arī pilsētniekus, kuriem nu jau 80 vai vairāk gadu ilgs mūžs?

– Ik pa brīdim aizbraucu ciemos pie viena Dimanta pāra. Abiem nu jau ir pāri par 80. Viņiem viss mūžs nodzīvots Valmierā. Arī Zelta kāzu svinētāji pārsvarā ir īsteni valmierieši, sen te iesakņojušies. Vienās kāzās puse viesu bija stikla šķiedras rūpnīcas strādnieki, pat tagadējā rūpnīcas administrācija nāca sveikt. Pāris precējies drīz pēc tam, kad Valmierā atvēra šo rūpnīcu.

-Toreiz taču pilsētā ieplūda daudz jaunu cilvēku.

– Un viņi iepazinās, precējās. Pirms gadiem trim pati rūpnīca atzīmēja 50 gadus. Citi Zelta pāri, noskatījušies, kā var svinēt kāzas, gaida arī savējās.

Man tiešām bija labs darbs – pagodināt cilvēkus, kuriem ir izdevies kopā nodzīvot tik ilgus gadus. Esmu gājusi ceremoniju noturēt arī uz mājām, ja pāris nevar atnākt uz nodaļu. Pilsētas domes priekšsēdētājs arī brauc līdzi, jo Dzimtsarakstu nodaļa taču ir Valmieras pašvaldības iestāde.

– Padomju laikā Valmierā meiteņu bijis vairāk. Visas netikušas pie līgavaiņiem. Kā ir tagad?

– Stikla šķiedras rūpnīcā kādreiz strādāja daudz vairāk sieviešu. Pieļauju, sieviešu un vīriešu skaits pilsētā jau kādu laiku izlīdzinājies, jo uzcēla arī tā saukto bleķa rūpnīcu, kur ražo ugunsdzēšamās iekārtas. Tur pārsvarā strādā vīrieši. Padomju gados labības produktu kombinātā, gaļas un piena kombinātos vajadzēja daudz jauno speciālistu.

– Daudz jaunu cilvēku, daudz kāzu. Toreiz jau precēšanās bija modē. Tagad mazāk.

– Valmierieši, kuri ir Zelta pāri, viens otru pazīst. Viņu jaunībā pilsētā daudz vairāk notika publiskas balles, zaļumballes. Toreiz jaunieši ballēs sadejojās. Ja partneris trāpījās gana labs, apprecējās un dzīvoja laimīgi. Kā tagad iepazīstas, nezinu. Laikam internetā, caur čatu.

– Stāsta, ka šoruden pilsētas domi pamatīgi pārsteidzāt – iesniedzāt atlūgumu. Kā pieņēmāt šo lēmumu?

– Atlūgumu iesniedzu precīzi 30. augustā – tajā pašā datumā, kad atnācu. Esmu reģistrējusi daudz dzimšanu, laulību un arī mirušos. Nu šim darbam pavilkta svītra. Cerēju – nu būs klusums un miers no aktīvas darbības, bet tad jauns pavērsiens!

– Tātad negaidījāt? 18. novembrī tikāt pagodināta ar paš­valdības piešķirtu titulu “Go­da valmierietis”.

– Paldies par izrādīto godu! Dzimtsarakstu nodaļā strādāju ceturtdaļgadsimtu, un tas jau izklausās briesmīgi. Jau kādu laiku jutu brīdinājumus – nu pietiek! Vispirms salauzu kāju, tas mani nobremzēja skrējienā. Nonācu rehabilitācijā, bet tur 24 gadus veca darbiniece, kura man saka: “Kāda laime satikt jūs, cilvēku, kurš parakstījis manu dzimšanas apliecību!” Padomājiet, kā es tobrīd jutos? Vēl viens gadījums. Esmu lidostā, un kosmētikas veikala darbiniece saka – kaut kur esot mani redzējusi. “Kur tu, meitenīt, varēji mani redzēt, ja esmu no laukiem – Valmieras -, bet tu no Rīgas.” Viņa saka: “Es esmu no Valmieras un tagad zinu, kur jūs redzēju! Jūs bijāt pie mums 12. klasē ciemos.”

– Tātad vedāt sarunas arī ar vidusskolēniem?

– Jā, Valmierā ieviesu tādu tradīciju, gāju runāt ar 12. klašu skolēniem. Stāstīju jauniešiem, lūk, ko – lai kur viņi pasaulē būs, lai atceras, ka mūsu valstī ir 111 dzimtsarakstu iestādes. Tām var piezvanīt vienalga no kurienes, un tajās palīdzēs atrisināt civilstāvokļa jautājumus: gribi reģistrēt laulību, gaidi bērniņu, viņš būs jāreģistrē. Man bija svarīgi, lai cilvēkbērns, aizejot no skolas, ir drošs, kur interesēties vajadzības gadījumā. Jauniešiem parādīju, kā viņi paši var ieraudzīt sevi Valmieras reģistrā.

– Ko meitene lidostā no jūsu sacītā atcerējās?

– Viņa sāka mani citēt, sakot: “Te ir bloks, kas visu zina!” Jauniete parāda, kā esmu vērsusies pie klases meitenēm un sacījusi: “Viņas zina, kas katram jāvelk mugurā, cik katram jābūt platam. Bet pretī sēž bloks, kuri nobijušies, jo nezina nekā, un tie ir mūsu jaunie vīrieši.” Tādu teikumu jaunā meitene bija atcerējusies. To dzirdēt no viņas bija tik interesanti!

– Tas taču jauki. Tādēļ taču nav jāpamet darbavieta!

– Bija vēl viens atgādinājums, ka laiks mainīties. Telefona zvans uz darbu. “Kā jūs godāt?” – man jautā vīrietis, es saku, ka Rita Viļumsone. Zvanītājs izbrīnā: “Vai tad jūs vēl strādājat? Man ar jums bija darīšana jau pirms 16 gadiem!” Tādas zīmes pēdējos gados bija, vai tad nejūti, ka nu jau pietiek! Un atkal – jaunietis, kurš nāk dziedāt kāzu ceremonijās, uzzinājis, ka vienā darba vietā esmu bijusi tik ilgu laiku, izbrīnījās: “Es vēl nebiju dzimis, kad jūs šeit jau strādājāt!”

– To visu stāstot, jūs tik garšīgi smejaties. Kas tālāk interesantākais?

– Tas, ko citi saka par manu lēmumu. Ar aiziešanu no amata ir izveidojušās divas attieksmes. Vecākā, mana paaudze, šausmās: “Kur tu tagad skriesi?” Bet man vēl ir spēks mainīties! Es kaut ko atkal gribu mācīties. Lai tā notiktu, esmu tikpat kā izrāvusi zobenu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
72

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
74

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
283

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
103

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi