Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Zirgi ne tikai videi, sportam un veselībai

Sarmīte Feldmane
19:11
24.03.2022
104
Zirgs Un Ponijs 2

Auciemā jau no ceļa redzami aploki, kuros ganās neliela auguma dažādu spalvu krāsu zirgi.

“Tie ir īru tinkeri,” skaidro biedrības “KasBilles jāšanas klubs” vadītāja Marika Logina – Pušinska. Patlaban viņas saimniecībā ir 13 tinkeri, proti, dažāda auguma poniji, un divi Velsas šķirnes zirgi.

“Tie ir tik dažādi. Skaustā, sākot no aptuveni metra, līdz pat pāri par 1,60. Šiem zirgiem var būt ļoti daudzas krāsu variācijas – sudraba,    lāsumains, krēma, salns, dūmakains un vēl citas -, kaut pamatkrāsas ir melns, ruds un bērs,” pastāsta  īru tinkeru pazinēja, raksturojot tos ne tikai kā skaistus, bet arī nosvērtus un reizē slinkus. “Lai gan katram savs raksturs, tie ir paredzami, jo visu dara lēni. Salīdzinājumam Velsas šķirnes zirgi laukumā ir kā F1,” bilst Marika.

Piepildīt bērnības sapni

Nesen Marika pārcilājusi bērnības lietas un atradusi bērnudārza izsniegtu raksturojumu. Tajā ierakstīts – sapnis kļūt par zirgu treneri. Bija jāpaiet gadiem, lai to piepildītu. Trenējās Priekuļu jātnieku klubā, tad mācījās Smil­tenes tehnikumā. Sešus gadus strādājot Īrijā, iepatikās    īru tinkeri.

“Kad aizgāju no darba Cēsu dzīvnieku patversmē, par pēdējo algu nopirkām poniju. Vienam garlaicīgi, iegādājāmies otru. Pirmo tinkeru ķēvīti atvedām no Nīderlandes. Vedām pie vienīgā ērzeļa uz Liepāju. Tā zirgu ganāmpulks pamazām vien palielinājās,” stāsta Marika. Lai gan sākumā tas bija domāts kā vaļasprieks, lai pati un bērni varētu jāt, par mazajiem zirdziņiem interese aizvien palielinājās.

Kāpēc kāds iegādājas zirgu, iemesli ir dažādi. “ Pirms gadiem septiņiem daudzi gribēja mazos ponijus. Laukos veci cilvēki likvidēja saimniecības, bet vēlējās kādu dzīvnieku. Kā viena vecmāmiņa teica: “Tagad mazbērni katras brīvdienas brauc ciemos, un ponijs jau tāds liels suns vien ir,” atceras biedrības vadītāja. Viesu nami iegādājas zirgus, lai tie vienkārši ganās, lai viesi, dzerot rīta kafiju, pa logu tos var redzēt. Citi grib vizināt klientus.
“Pirms trim gadiem sieviete, kurai trīs dēli un gaidīja ceturto, nopirka ķēvīti. Tas bija viņas sapnis. Dzīvo Rīgā dzīvoklī, zirgu tura maksas stallī, un visi brauc jāt. Tā ir izdevīgāk, nekā katram maksāt par stundas jāšanu.    Brīvdienās visa ģimene brauc pie zirga, vasarās dodas uz laukiem,” pastāsta Marika.

Savulaik Marikas audzētie zirgi piedalījās Latvijas poniju skaistumkonkursā, un Vētra un    Gen­tle Sweet iekļuva top 10. Tāpat zirgi piedalījušies reto šķirņu izstādēs. Izaudzētos dzīvniekus pārdot nav bijis problēmu. Līdz Ziemassvētkiem jaunuļi atrod ­saimniekus. Papildinot un dažādojot ganāmpulku, pēdējos gados tinkeri atvesti no Nīderlandes, Īri­jas,Igaunijas, Beļģijas audzētavām.

“Man patīk krāsaini zirgi, un tinkeri tādi ir,” saka Marika un ar lepnumu piebilst, ka ilgi meklējusi ar zilām acīm un tagad ir arī tāds.

Pirms trim gadiem ģimene saprata, ka Vaives pagastā pie mājas zemes ir par maz, jāmeklē dzīves­vieta citur. Viņi atrada Raiskuma pagastā māju, kas vairākus gadus bija stāvējusi tukša, pie tās 15 hektāri zemes.

Šos gadus Raimonds un Marika veltījuši, lai ierīkotu stalli, uzceltu nojumes aplokos, saremontētu māju un saimniecības ēku, sakoptu apkārtni. Pagājušajā vasarā sāka ierīkot jāšanas laukumu.

Zirgi visu gadu dzīvo ārā, ir nojumes, kur patverties no vēja vai lietus. Stallī ir četri boksi, kur ķēvītēm paslēpties dzemdībās. “Arī speciālisti atzīst, ka zirgiem tā ir veselīgāk un saimniekiem atvieglo turēšanu,” pieredzē dalās Marika.

Bērni grib jāt

Marikai nebija doma trenēt jātniekus, tikai pašas bērniem Kasparam un Billei pamācīt jāt, rūpēties par zirgiem. Draugu bērni, kaimiņi gribēja pajāt, tā, nevienu neaicinot, interesentu loks paplašinājās. “Jātnieku sports ir ļoti smags, meitenēm tomēr iesaku ko vieglāku, bet daudzām patīk zirgi. Ar mazajiem ponijiem sportot nevar, tikai mācīties jāt, iegādājāmies lielākus. Ja jau trenējas jāšanā, grib arī piedalīties sacensībās. Tā pamazām viss notiek,” pastāsta Marika.

Piedalīties sacensībās trenerei ir papildu rūpes un atbildība.    “Bērniem patīk. Īpaši interese palielinājās ierobežojumu laikā, jo ar jāšanas sportu drīkstēja nodarboties. Taču mēs vispirms esam zirgu audzētava, ne jātnieku klubs.  Te nav manēžas, ziemā ķēves ir grūsnas un treniņi ir ierobežoti,” atklāj trenere.

Lai uzlabotu treniņus, biedrība centās piesaistīt līdzekļus, iesniedza projektu par šķēršļu un treilera iegādi. Diemžēl finansējuma trūkuma dēļ iesniegtais projekts palika pirmais zem svītras. “Gribējās krāsainus šķēršļus, kādi ir sacensībās. Zirgiem un arī jātniekiem jāpierod, lai nesamulst, kad pēkšņi priekšā zils vai sarkans šķērslis. Treilerus īrējam. Ja to neizdara laikus, tuvākā apkārtnē var nedabūt,” teic Marika.

Aizvien parādās iespējas

Šoziem, kad meži pārvērtās baltās sapņainas romantikas ainavās, ne viens vien zvanīja biedrībai, ka gribētu pavizināties. “Nav mums meža, pa kuru izbraukt, varam tikai pa pļavu. Lai kādu vizinātu, jābūt pārliecinātam un stabilam zirgam. Ar to regulāri jābrauc,” stāsta Marika un piebilst, ka kādreiz daudz braukuši, bet pēdējos gados ne, jo tas ir sarežģīti.

“Aizvien parādās iespējas, kas agrāk neienāktu prātā. Piemēram, fotosesijas ar zirgiem. Vecāki ved bērnus, lai viņi vienkārši paķemmē zirgam krēpes. Dažs vēlas tikai pastaigāties pa mežu ar zirgu, vēl kāds sarīkot pikniku zirgu aplokā ar fotosesiju,” atklāj Marika.

Zirgi zemniekiem visos laikos bijuši īpaši, jo bez tiem nevarēja saimniekot. Marika vērtē, ka mūsdienās zirgi kļūst aizvien populārāki, jo palielinās cilvēku labklājība. “Zirgu turēt mājās nav lēti. Veterinārie pakalpojumi ir ļoti dārgi, kalēja pakalpojums jāgaida divus mēnešus. Esam zemnieku tauta, kas pārcēlusies uz pilsētām, bet saknes ir laukos un velk atpakaļ. Zirgos ir kas īpašs,” pārdomās dalās raiskumiete un ar smaidu pastāsta, kas tik nav dzirdēts no pilsētniekiem, kad tie ierodas saimniecībā. Lūk, tikai daži spriedumi: bērns brīnās, ka šiem zirgiem nav ragu, un mamma piekrīt, ka dīvaini, bet patiešām nav; ieraudzījuši apsarmojušu zirga purnu, apmeklētāji nosecina, ka tas ir bullis; māte trenerei stingri noprasa, ka zirgs taču zina, ka šo bērnu nedrīkst nomest zemē; vecāki pieprasa, lai bērniem stāsta, ka viņi no zirga nenokritīs.

“Mūsdienās zirgi ir zaudējuši savu funkcionālo nozīmi. Viņus aizvieto tehnika. Man patīk skaisti zirgi, bet gribas, lai tos var iejūgt darbam. Tas ir mākslīgi jāuztur, lai neaizmirstu, kā iejūgt zirgu, kā art, braukt ragavās vai ratos,” uzsver Marika. Kad pavasarī mājinieki nolēma, ka ar zirgu jā­uzar mazdārziņš, tie, kas brauca garām, piestāja, skatījās.

“Zirgs kā darbaspēks izzūd. Aizvien vairāk ir saimniecību, kurās vēlas saglabāt senās tradīcijas.
Bijām lietuviešu vezumnieku fer­mā. Tajā saimnieko trīs vīrieši. Viņi izlēmuši, ka zemi apsaimniekos ar zirgiem, traktorus pārdevuši,    grib    art, sēt, stādīt, novākt ražu.  Igaunijā kāds saimnieks jau to nopietni dara, tehniku pielāgojis zirgvilkmei.    Latgalē kāda ģimene atjauno Latgales rikšotāju šķirni, audzē Orlovas zirgus, brauc trijjūgā,” pastāsta biedrības vadītāja un uzsver, ka tā ir niša, iespējas – rādīt      saimniekošanu laukos.    “Vai domājām, ka cilvēki brauks, lai nofotografētos ar zirgu, tāpat kā to, ka stāvēs lauka malā un skatīsies, kā dzen vagu. Bet, ja interesē, jāpiedāvā,” saka Marika un piebilst, ka arī sko­lēni labprāt nāk ekskursijās.

Marika atgādina, lai mācītu zirgu, vajadzīga gan pacietība, gan laiks. Šoziem ērzelis Frostijs kļuvis par vērtīgu palīgu saimniecībā. Sabojājās vēsturiskais “John Deer” 1967.gada traktors, detaļas aizvien tiek meklētas, bet siena ruļļi jāved. Raimonds lika Fro­s­tiju pie darba. Izdevās, pēc tam arī malku vilka mājās.

“Iespējas ir. Jāstrādā. Zirgi patīk ne tikai mums, arī citiem,” uzsver Marika Logina – Pušinska, biedrības “KasBilles jāšanas klubs” vadītāja.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi