Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Lauku dzīvesveids, atpūta laukos interesē arī ārzemniekus

Sarmīte Feldmane
07:02
08.12.2022
35
Lauku Tirisms 1

Pēc ierobežojuma laika šovasar, šķiet, pasaule atdzīvojās. Cilvēki apmeklēja pasākumus, devās braucienos, rīkoja saietus. Daudzi izvēlējās laiku pavadīt laukos.

Lauku dzīvesveids, kā to atklāt, kā par to ieinteresēt – par to runāja, to vērtēja  biedrības “Lau­ku ceļotājs” gadskārtējā konferencē.

“Galvenā vērtība laukos ir cilvēki – uzņēmēji, spilgtas personības, vietējās sabiedrības entuziasti -, bez kuru iedvesmas, apņēmības un atvērtības Latvijas lauki zaudētu ne tikai savu dvēselisko un emocionālo pusi, bet arī vērtību un    tūristiem svarīgāko iemeslu brīvdienām laukos. Lauku dzīvesveida piedāvājums – tā ir gan kultūra    un gastronomija, gan aktīvais tūrisms un dabas baudīšana,” saka   “Lauku ceļotāja” vadītāja Asnāte Ziemele.

Naktsmītnēs tūristu mazāk

Kāda bijusi aizvadītā vasara vairāk nekā 330 biedrības biedriem – lauku tūrisma uzņēmējiem? 31,5% aptaujāto naktsmītņu saimnieku atzīst tūristu skaita samazinājumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu. 23% naktsmītnēs viesu skaits bijis nemainīgs, bet 26,7% naktsmītnes pieredzējušas tūristu skaita pieaugumu. Pārsvarā tika apkalpoti pasākumi: kāzas, jubilejas, uzņēmumu un    sporta pasākumi, bērnu nometnes. Jūnijā un jūlijā krasi samazinājies vietējo Latvijas apceļotāju skaits, jo arvien spēkā ir tendence izmantot ceļošanas iespējas uz ārvalstīm. Augustā un septembrī vietējie tūristi atgriezušies.    Ārvalstu tūristu skaits šogad bijis ļoti mazs.
Saīsinājies lauku naktsmītnēs pavadīto nakšu skaits no divām līdz četrām naktīm uz tikai vienu nakti. Gandrīz nav bijis ilglaicīgo nakšņotāju, kuri apmetas uz nedēļu un  ilgāk.

Parādījusies jauna tendence, ka no Anglijas, Īrijas vecāki ar bērniem brauc ciemos pie vecvecākiem, bet viņu mājās visiem nav vietas, atbraucēji apmetas kādā viesu namā. Tur rīko jubilejas, ģimeņu saietus. Jaunākajai paaudzei tiek rādīta Latvija.

80 procentos “Lauku ceļotāja” biedru    tūrisma mītnēs pabijuši ārzemju viesi, lielākoties no Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, un tikai uz vienas dienas ekskursiju, pārnakšņojot vienu nakti.

Uzņēmēji atzina, ka rudenī situācija līdz ar pirmajiem komunālajiem rēķiniem krietni mainījusies. Nevar salīdzināt lauku tūrisma mītņu noslodzi pērn novembrī un šogad. Tiek arī atteiktas rezervācijas. “Strādnieku brigādes    meklē, kur apmesties, bet piedāvā tādu cenu, par kādu nevaram paņemt. Ir pat gatavi braukt ar savu gultasveļu. Bet kaut kur viņi atrod naktsmītnes,” situāciju raksturo  kāds uzņēmējs.

Vasarā plašs piedāvājums

Vasarā notika vairākas biedrības rīkotās akcijas. A.Ziemele atzina, ka jāvērtē, vai turpmāk rīkot    “Atvērtās dienas laukos”, jo uzņēmējiem ir  maza interese, kā arī piedāvājumā pietrūcis inovāciju. Aizvien populārāks kļūst sadarbības projekts “Militārais man­tojums”. Plaši izskanēja Maizes un sidra svētki Āraišu dzirnavās, kas pulcēja gan uzņēmējus, gan daudz citu apmeklētāju.

Par veiksmīgu projektu tiek atzītas “Mājas kafejnīcu dienas”. Šovasar tās notika 40 reģionos, bija atvērtas 496 kafejnīcas un katru apmeklēja no neviena līdz tūkstotim interesentu. Pavisam tās ieinteresēja    60 650 cilvēkus.

“Liela nozīme, protams, ir laika apstākļiem. Ja turpat pagastā vai pilsētā ir kādi svētki, mājas kafejnīcas nodrošina ēdināšanu,” uzsver A.Ziemele un    atgādina, ka svarīgi ir, lai iesaistās tūrisma informācijas centri, lai ir gan kā padomdevēji, gan atbalstītāji. Daudzās pašvaldībās tūrisma speciālisti veido vienotu reklāmu, iepazīstina ar Mājas kafejnīcu piedāvājumiem novadā. “Mājas kafejnīcu dienas” ir vietējo sadarbība, cits citam palīdz, atbalsta. Un ieguvēji ir visi,” vērtē A.Ziemele un piebilst, ka dzirdēti iebildumi no restorāniem, kafejnīcām, ka cilvēki tik braukā pa laukiem uz “Mājas kafejnīcu dienām” un uz restorāniem vairs neiet.

Tūrisma uzņēmēji arī pārrunāja krievu valodas mācīšanu skolā. Daudzi atzina, ka ne tikai no Krievijas ierodas tūristi, kuri saprot krievu valodu, krieviski nereti sazinās arī viesi no citām Austrumeiropas un Centrā­lei­ropas valstīm. “Valoda ir bagātība, katra, ko protam, atver pasauli,” uzsver uzņēmēji.

Nezaudēt optimismu

Runāt par nākamo gadu, pat šo ziemu ir sarežģīti, jo situācija ir neparedzama. 70% aptaujāto uzņēmēju plāno celt cenas vidēji par 20%. 30% aptaujāto uzņēmēju cenas celt neplāno. Savukārt ēdināšanas pakalpojumiem cenas varētu celties vidēji par 30%.

Vasara ir devusi iespēju veidot nelielus uzkrājumus, taču uzņēmēji plāno gaidāmo ziemu strādāt taupības režīmā, vēl rūpīgāk plānot izdevumus un pielāgoties situācijai. Ar lielākām bažām ziemu gaida mazie ražotāji – maizes cepēji, alus darītavas un citi-, kuru darbību ietekmēs elektroenerģijas cenas.

“Šovasar Vācija bija pilna ar kemperiem, viņi atbrauks arī līdz mums,” ar optimismu teica “Apaļ­­kalna” saimnieks Juris Lei­manis.

“Mazie uzņēmēji nedrīkstam vārīties savā sulā, pieredzes un informācijas apmaiņa ir ļoti svarīga,” atgādina A.Ziemele. Viņai piekrīt arī Straupes pagasta “Upesleju” saimniece Elita Marti­­nsone un piebilst, ka “Lauku ceļotājs” ir tas, kas ir stiprais plecs un padomdevējs mazajiem uzņēmējiem.

Atvilināt viesus no Āzijas

Biedrības izstrādātais piedāvājums “Lauku dzīvesveids”  pamazām iegūst atpazīstamību. Tas tapis, sadarbojoties Latvijas, Igaunijas, Dienvidsomijas, Āla­n­du salu un Zviedrijas rietumkrasta lauku tūrisma mārketinga organizācijām.

“Baltijas un Skandināvijas valstis – vienots tūrisma galamērķis. Daudzi ceļotāji no Āzijas valstīm ierodas mūsu reģionā caur Somiju, un kopīga galamērķa izveidošana palīdz viņiem nokļūt ne tikai Rīgā un Tallinā, bet arī sasniegt laukus. Ir aprakstīts piedāvājums, praktiska informācija par ceļošanu valstu iekšienē un starp tām, iespēja no viena avota uzzināt visu ceļojumam nepieciešamo informāciju un to saplānot sniedz ērtības un uzticamību, kas svarīga gan individuāliem ceļotājiem, gan tūrisma kompānijām,” stāsta    produkta veidošanas eksperte Antra Spinga.

Projekta ietvaros novembra beigās Latvijā pēc ilga laika ieradās      pirmās tūrisma profesionāļu un mediju grupas no Taizemes un Japānas. Viņiem programmā bija ietverta gan maizes cepšana pie Brantu muižas saimnieces, “Birzī” bērzu sulas dzērienu baudīšana, gan Mazmežotnes muižas īpašās pusdienas, “Ķiploku pasaules” lauku labumu un    ķiploku alus baudīšana. Igaunijā bija UNESCO sarakstā iekļautā “melnās” jeb dūmu pirts apmeklējums, iespēja uzzināt, kā no piena gatavo sieru, viesošanās Igau­nijas piena muzejā, savvaļas zvēru vērošana. Dienvidsomijā – viesošanās vietējā ģimenē un kopīgas vakariņas, pazemes raktuvju un Somijas dabas iepazīšana.

Ceļotājus no Japānas un Taizemes saista viss autentiskais un patiesais: saikne ar dabu, zināšanas par savvaļas augiem un to izmantošanu, dažādas prasmes: maizes cepšana, rakstaino cimdu adīšana, puzuru gatavošana.

Uzņēmēji dalījās pieredzē par Āzijas valstu apmeklētājiem. Viesi brīnījušies, kā tiek lobīti zirņi, kā aug ķiploki, kādās mājās izpirkuši visus adījumus, jo tas roku darbs. “Japāņiem pirmais jautājums bija – kur ir tās alas, kur vietējie glabā produktus. Viņi par tām bija lasījuši. Iespaidu guva, bija pārsteigti,” pastāsta    Līga­tnes vīna darītavas saimnieks Ainārs Vanags.

A.Spinga uzsver, ka, uzņemot tūristus no Āzijas, ir jārēķinās ar daudz tāda, ko pat neiedomājamies. “Ja programmās ir amatu demonstrējumi, japāņi par to ir uztraukti, nedrīkst būt darbošanās ar asiem instrumentiem. Par bitēm labāk nerunāt. Ja ceļojums nopirkts no operatora, japānis nekāps saimnieka privātajā mašīnā. Tāpat ļoti svarīga ir precizitāte, lai viss notiktu tieši tad, kad paredzēts programmā, rodas sarežģījumi, ja kaut kas tiek mainīts,” dažas nianses atklāj produkta veidošanas eksperte un uzsver, ka tūristus interesē, kā dzīvojam, kāda ir daba, kā to izmantojam, kā lasām zālītes, kā ogas aug dārzā, kā rotājam mājas svētkos.

“Tas ir personisks piedāvājums tūristam, kā katrs dzīvojam. Ne katrs ir gatavs to parādīt,” atgādina A.Spinga un pauž pārliecību, ka pamazām tūristi no Āzijas ieinteresēsies par Latvijas laukiem, jo pilsētas jau ir iepazinuši.    “Pro­tams, lauku dzīves iepazīšana nav domāta  tikai tālu zemju ciemiņiem, bet arī ceļotājiem no Eiro­pas un tuvākām kaimiņvalstīm, kā arī pašmāju pilsētniekiem, kuri vēlas pieredzēt ko savdabīgu ārpus ierastās ikdienas,” saka A.Spinga.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi