Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Dzīvot dzīvi dažus soļus virs zemes. Ieva Akuratere

Anna Kola
09:43
29.10.2023
66
Ieva 2

Pavisam drīz gaidāms Ievas Akurateres skaistāko dziesmu koncerts kopā ar Aivaru Hermani tepat mūspusē – Rozulā.

Par mūziku, cilvēku, Latviju – tāds ir gaidāmās koncerttūres “Vēlēšanās” moto. Ar Ievu sarunājāmies par tuvojošos uzstāšanos, mūzikas un garīguma klātbūtni ikdienā un dzīvi, esot dažus metrus virs zemes.

– Koncertus organizē visiem labi zināmā Tija Auziņa, slavenā festivāla “Bildes” rīkotāja. Tija un Aivars Hermanis ir labi draugi, bieži rīko koncertus, tad radās doma arī par mums. Man ar Aivaru ir brīnišķīga, sena sadarbība tieši kā ar komponistu. Tas ir kas ļoti īpašs visā manā radošajā darbībā. Aivars Hermanis ir man uzticējies, sacerēju dziesmu vārdus veselam albumam – “Vēlēšanās”. Mūzikas gada balvā ar to ieguvām arī godpilno otro vietu.

Pirmā sadarbība bija muzikāls cikls “Klusums starp mums”. Aivara mūzika, Igo vārdi, izpildījām duetā ar Igo. Vēlāk to izdevām albumā, un ļaudis atzina par ļoti jūtīgu, intīmu darbu. Tolaik man radās iespaids, ka šo albumu vajadzētu pārdot aptiekās – pret sirdssāpēm. Lai cilvēki, kas ir iemīlējušies vai dzīvo dziļās sirdssāpēs, varētu sevi mierināt. Pēc tam bija dziesmu cikls, kur Aivars mūzikai bija pievienojis Linarda Tauna, trimdas dzejnieka, vārdus. Un tad nonācām līdz tam, ka Aivars pasludināja – man jārada kas jauns. Tā nu savās mājās Apšuciemā sacerēju tekstus, sūtīju Aivaram, viņš komponēja. Un, iedomājieties, kas tā ir par laimi, kad beigās mūsu kopradītais patīk cilvēkiem! Patlaban veidojam jaunu albumu, kuru plānots klajā laist pavasarī.

Visi zinām Aivaru Hermani kā izcilu ģitāristu, bet viņš ir arī fantastisks komponists ar absolūti atpazīstamu savu štrihu, pulsējošo ritmiku, viņa darbus caurvij ārkārtīgi izteikts smalkums, ēteriska simbolika. Mums ar Aivaru ļoti saskan filozofiskā gaume – abi esam sapņotāji, meditētāji. Reizēm viens otram sakām – nu, paspēlēsimies ar mūziku!

– Nereti populāri mūziķi uzstājas tikai lielās koncertvietās. Jums ir cita izvēle.
– Vienmēr ar milzīgu prieku dodamies koncertos pa visu Latviju, no kuriem viens būs arī šis Rozulā. Tā ir iespēja redzēt dažādas vietas, kurās es, pieļauju, citādi nekad pat nenokļūtu! Ir liela laime satikt cilvēkus dažādos Latvijas novados, iepazīt vietējo mentalitāti, tradīcijas. Mēs ar Aivaru šos koncertus veidojam tā – spēlējam manas tautā iemīļotākās un populārākās dziesmas, tad atkarībā no gadalaika un svētku tuvuma pamainām repertuāru un, visbeidzot, iekļaujam arī Aivara brīnišķīgo mūziku. To nekur citur arī nevar dzirdēt kā vien šajos koncertos. Tie vienmēr man pašai ir lieli, lieli svētki.

– Kādas jums emocijas, atmiņas par Cēsu novadu? Noteikti Imantdienas ir vienas no tām.
– Runājot par Cēsīm, jāmin, ka šovasar bija burvīgs notikums, ko organizēja Marts Kristians Kalniņš – atjaunoja sava tēta brīnišķīgās Imantdienas tajā vietā, kur tās arī dzima, kur tām ir īpašā aura – Vecpiebalgā, pie Alauksta ezera. Tā patiešām bija īsta brālības satikšanās, kur eņģeļi lidoja gaisā! Arī es ar milzīgu sajūsmu tur piedalījos kopā ar Ilzi Grunti.
Cēsis man saistās ar grupas “Pērkons” faniem. Tur bija tāds brangs pulks kārtīgu fanu! Protams, Cēsis saistās arī ar koncertiem Cēsu Pils parka estrādē un muzejā, kultūras namā. No nesenākiem pasākumiem prātā palicis rokkoncerts, ko Rihards Saule rīkoja Ukrainas atbalstam. Tas bija emocionāls notikums.

Tāpat tradicionāls, ilggadējs notikums ir došanās uz Veiden­bauma muzeju. Jurim Kula­kovam ir dziesmu cikls ar Veiden­bauma vārdiem. Pirms kāda laika viņš arī sacerēja dziesmu ciklu korim “Gaudeamus”, kur es dziedu vienu “pusdziesmiņu”. Pirmā cikla nosaukums ir “Sep­tiņi ar pus dziesmas”. Pus­dziesmiņa ir par zaļo jaunību, tā ir ziņģe, kuru Juris uzskatīja par tādu “pusdziesmiņu”. Tomēr, kā jau tas mēdz notikt, tieši tā kļuva vispopulārākā. Šo dziesmu tīri dramaturģisku iemeslu dēļ Juris iekļāva arī nākamajā ciklā, ko dzied “Gau­deamus”. Tā nu man ir liels pagodinājums un mākslinieciski liels piedzīvojums tur vienmēr piedalīties.

– Jūsu radošā darbība ir aktīva. Vai reizēm negribas no mūzikas kādu brīdi distancēties?
– Varētu teikt, ka mūzika manu dzīvi caurauž. Man ļoti patīk muzicēt, tas man sagādā tādu pastiprinātu realitātes izjūtu – dažkārt pat pārņem mazliet sirreāla sajūta. Katrā ziņā tas ir tāds septītais stāvs, kurā es varu iekļūt. Citreiz ir tā – ikdiena ir kādu grūtību, sāp­ju, baiļu vai sarežģījumu pilna, bet, tiklīdz es ieeju mūzikas telpā, uzreiz esmu laimīga un pasargāta. Tas ir tas, ko Dievs man ir devis – spēju muzicēt. Tādā veidā es ar cilvēkiem varu apmainīties mīlestībā, žēlsirdībā, mierinājumā. Es dodu cilvēkiem enerģiju caur mūziku, un viņi dod man. Tas ir tāds laimes process, misija.

– Arī savā ziņā iespēja uz brīdi izkļūt no Piezemētās ikdienas?
– Nē, ziniet, mana ikdiena absolūti nemaz nav piezemēta. Cilvēki dažkārt brīnās – kā es tā dzīvoju? Jo tiešām reizēm šķiet, ka esmu pāris soļu virs zemes. Godīgi sakot, es pat nedomāju, ka tās ikdienišķās lietas, ko mēs katrs darām – strādājam, pērkam pārtiku, maksājam rēķinus, cērtam malku -, mūs ļoti piezemē. Tas ir vienkārši – cilvēkiem ir darbs, lai viņi varētu eksistēt. Tas ir tāds godīgs pienākums, bet nedomāju, ka tas uzreiz briesmīgi piezemē. Tas ir atkarīgs no rakstura.

Pagājušajā vasarā es kopā ar Ilzi Grunti, ģitāristi, un Raim­ondu Vazdiku, aktrisi, dzejnieci, režisori, bijām skolotājas “Truba­dūru nometnē”, ko organizēja “Austras biedrība”. Tur dažāda vecuma cilvēki ar dažādiem prasmju līmeņiem mācījās dziesmas – gan vokālu, gan ģitāru. Nometnes beigās vīrietis, jau gados, pienāca man klāt un teica: “Paldies, paldies! Cik es biju laimīgs visu šo nedēļu! Tagad es atgriezīšos savā ikdienā pie saviem ikdienas pienākumiem…” Es saprotu, kā tas viņam ir, bet tie cilvēki, kas dara radošu, piepildošu darbu, faktiski visu laiku dara to, ko mūsdienās sauc par retrītiem. Mēs ar to nodarbojamies ikdienā – tāpēc tādas piezemētas dzīves īsti nemaz nav.

Dzīve, protams, kādā brīdī ir skarba un traģiska būšana mums visiem, bet nedomāju, ka tā būtu tāda piezemēta. Visa mūsu eksistence ir ārprātīgu pārsteigumu un brīnumu pilna lieta! Man nāk prātā Kurta Vonnegūta dēls Marks, kas teicis: “Galvenais ir palīdzēt vienam otram tikt ar šo būšanu galā, lai kas tas arī nebūtu!” Tā ir tāda vienkārša dzīves patiesība. Varam filozofēt un izgudrot katrs savu pasaules mehānismu, bet vienīgais, ko mēs reāli varam darīt, ir vienkārši viens otram palīdzēt un atbalstīt, mīlēt.

– Tas izklausītos ideāli arī pasaules kontekstā. Klausoties jūs, gribētos, lai pasaulē kopumā ir vairāk miera. Būtu labi, ja pie tādas atziņas nonāktu vairāk cilvēku.
– Jā. Vēl gan ir tādas lietas kā tolerance un iespēja oponēt bez naida. To brīnišķīgi parāda Rīgas Jaunā teātra izrāde “Žižeks un Pītersons”, kurā spēlē Vilis Dau­dziņš un Kaspars Znotiņš. Ja pasaulē būtu iespēja palikt katram pie savām domām un oponēt, bet nepārgraužot otram rīkli par to, ka viņš domā citādi, arī tad būtu vieglāk vienoties par kaut ko pozitīvāku.

– Ļoti daudz jūsu radošo darbu caurauž garīgums – pārņem tāda gaišuma, saules gaismas pielieta sajūta.
– Tas ir ļoti apzināti. Mākslu radu un lietoju pēc garīgās ētikas principiem. Tā es esmu sevi audzinājusi, tas man liekas vissvarīgākais.

– Pieminējāt meditāciju – tas ir burtiskā nozīmē?
– Runājot par meditāciju, tās veidi mainās līdz ar notikumiem, situācijām. Meditācija var būt vienkārša pastaiga gar jūru, kad cilvēks apcer kādu domu, lūdz Dievu, un tad tā atbilde atlido. Varbūt ne uzreiz, bet ar pacietību un kristīgu pazemību tā noteikti atnāk. Tad pārņem laimīga apjausma un ieplūst jauns spēks darboties tālāk. Garīgo ceļu eju ļoti apzināti. Es vienkārši esmu dziedātāja – dziedāšana ir kā dziedināšana, vārdi līdzīgi.

– Sarunas fonā dzirdu suni. Tas ir ģimenes mīlulis?
– Tas ir mans sargs. Balts vilks. Pirms septiņiem gadiem, kad pārcēlos dzīvot ārpus Rīgas, Apšu­ciemā, mežā pie jūras, iegādājos. Man ļoti patīk ķeltu mīti, tajos bieži pieminēti balti vilki, un es ļoti gribēju tādu balto vilku. Tas ir mans pastaigu partneris. Kad ņēmu suni, zināju, nebūs, kur sprukt – būs jāiet ārā staigāt divas trīs reizes dienā vienalga, kāds laiks aiz loga! Arī savs labums veselībai – paildzinu enerģiju un ­veselību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi