Cigarešu smēķēšana negatīvi ietekmē ne vien cilvēka vispārējo veselību, bet arī seksuālo dzīvi. Smēķētāji pārējo acīs ir mazāk pievilcīgi, un līdz ar to viņu socializācijas iespējas ir zemākas. Tāpat smēķētājus salīdzinoši biežāk skar erekcijas disfunkcija, samazināts libido un neauglība.
Cigaretes izraisa augstu asinsspiedienu un asinsrites traucējumus, tādejādi mazinot uzbudinājuma sajūtu gan vīriešiem, gan sievietēm. Galvenais iemesls tam ir dažādu ķīmisko vielu iedarbība, kas cigaretēs rodas to degšanas laikā un ar dūmiem tiek uzņemtas organismā. Tiek lēsts, ka cigarešu dūmos ir vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisko savienojumu, ieskaitot darvu, tvana gāzi, benzopirēnu, amonjaku un citas organismam kaitīgas vielas. Vairāk nekā 100 no tām ir kancerogēnas. Tās piesārņo plaušas, sašaurina asinsvadus, kaitē sirdij un smadzenēm. No tabakas dūmiem cieš visa imūnsistēma un tiek traucēta būtībā visu orgānu darbība.
Sašaurināto asinsvadu dēļ tiek traucēta asins un skābekļa piegāde, tiek veicināta dažādu iekaisumu un vēža veidošanās organismā. Ņemot vērā to, ka ne visi cilvēki spēj atmest cigarešu lietošanu un ne visi to vēlas, tiek meklēti dažādi inovatīvi risinājumi, lai samazinātu kaitējumu, ko cilvēkiem nodara cigaretes. Aizstājot cigaretes ar alternatīvām, kurās nav degšanas procesa un kuras nerada cigaretēm līdzīgus dūmus, kaitīgo ķīmisko vielu ietekme uz cilvēka organismu ir mazāka.
Erekcijas disfunkcija
Smēķējošiem vīriešiem salīdzinoši biežāk ir zemāks spermatozoīdu skaits un problēmas ar erekciju jeb erektīlā disfunkcija. Erekcija ir iespējama tikai tad, ja dzimumlocekļa asinsvadi palielinās un piepildās ar asinīm. Cigaretes bojā asinsvadus, traucējot asinsriti dzimumorgānos. To lietošana var izraisīt erekcijas disfunkciju pat vīriešiem, kas jaunāki par 20 gadiem.
Neauglība
Cigarešu lietošana var negatīvi ietekmēt gan vīriešu, gan sieviešu auglību. Amerikas Reproduktīvās medicīnas biedrība norāda, ka smēķējošiem vīriešiem un sievietēm ir aptuveni divreiz lielāks neauglības līmenis nekā nesmēķētājiem. Cigarešu dūmos esošās vielas, nonākot organismā, var bojāt DNS un izraisīt neauglību. Turklāt smēķējošām sievietēm var būt īsāks grūtniecības iestāšanās periods, jo tādas cigaretēs esošās vielas kā cianīds un oglekļa monoksīds paātrina olšūnu zudumu un veicina agrāku menopauzes iestāšanos nekā nesmēķētājām.
Vājš libido
Cigarešu regulāra lietošana palielina trauksmes un spriedzes līmeni organismā, un tas var nozīmīgi ietekmēt seksuālo dzīvi, jo stress samazina dzimumtieksmi. Tāpat smēķēšana negatīvi ietekmē testosterona un estrogēna līmeni vīriešiem un sievietēm. Šo hormonu līmenim ir būtiska ietekme uz dzimumtieksmi.
Samazināta izturība
Cigarešu smēķēšana negatīvi ietekmē plaušas, apgrūtinot elpošanu intensīvu fizisko aktivitāšu laikā. Pie tam cigarešu dūmi samazina asins spēju pārnēsāt skābekli pa ķermeni, kas arī ir svarīgs faktors enerģijas līmeņa uzturēšanai. Atmetot cigarešu smēķēšanu, organismā palielināsies arī skābekļa līmenis, palielināsies enerģija un izturība.
Mazāka pievilcība un socializēšanās iespējas
Cigarešu dūmos esošās ķīmiskās vielas ietekmē gan pašsajūtu, gan izskatu. Smēķētāju zobi iegūst dzeltenīgi pelēcīgu nokrāsu, āda izskatās vecāka, un no dūmiem cieš arī mati. Cigarešu dūmu smaka atgrūž nesmēķētājus, savukārt regulāra vajadzība ievilkt dūmu var izjaukt tikšanos vissvarīgākajā brīdī.
Komentāri