Kādēļ pāreja uz astoņzīmju numuriem bija nepieciešama, “Druvai” pastāstīja viens no šī projekta realizācijas autoriem, SIA Lattelekom regulēšanas lietu direktors Aivars Kreilis: “Ir divu veidu numerācijas plāni – slēgtais un atvērtais. Latvija izvēlējusies slēgto, kas nozīmē, ka visiem abonentu pakalpojumiem ir vienāds telefonu numerācijas zīmju skaits – neatkarīgi, kur zvanām – uz mobilo telefonu, vai fiksēto tīklu (stacionārais telefons. V. R.). Vienādu zīmju skaita numerācija starptautiski ir atzīta par ērtāku izmantošanai. Pašlaik Latvijā trūkst numuru mobilajiem sakariem, kaut diapazons, kas izdalīts mobilajiem sakariem, pārsniedz 2, 5 miljonus. Mobilie operatori apgalvo, ka numuru trūkst. Iemesli problēmai dažādi. Viens no tiem – mobilo telefonu numurus nelieto atkārtoti. To veicinājušas arī priekšapmaksas kartes, kuras ļoti bieži iegādājas tikai nedaudz sarunām, kārtojot kādu darījumu. Teorētiski pēc noteikta laika būtu iespēja šos nozaudētos numurus lietot atkārtoti, bet pagaidām tas nenotiek.
Tā kā Latvijā pastāv slēgtā numerācijas sistēma, tad ar laiku uz astoņu zīmju numuriem pāries arī fiksēto tīklu abonenti. Pāreja paredzēta četros posmos. 1. maijā noslēdzās pirmais posms, kad gan fiksēto, gan mobilo sakaru operatori tīklus sagatavoja tā, lai mobilā tīkla lietotāji varētu pāriet uz astoņu ciparu numura zīmēm. Otrajā posmā līdz 1. novembrim pāreja uz astoņu ciparu zīmēm mobilajā tīklā notiks pilnībā. Tad visu mobilo telefonu numuri sāksies ar ciparu 2. Trešajā posmā – no novembra līdz februārim – pārejai uz astoņām numurzīmēm tiks sagatavots fiksētais tīkls.
Nākamā gada 1. februārī notiks pāreja, kad fiksētajā tīklā varēs izmantot gan septiņu, gan astoņu zīmju numurus. Tajā pašā laikā pāreja uz astoņām zīmēm notiks arī bezmaksas pakalpojumu numuriem, kas sākas ar 800 un 900. Fiksētajiem numuriem priekšā tiks pievienots cipars 6. Līdz nākamā
gada 1. augustam pārejas periods beigsies. Šis projekts ir visai sarežģīts un arī dārgs. SIA Lattelekom tas izmaksās vairāk nekā divus miljonus latu.”
Komentāri