Kā “Druvai” pastāstīja skolas direktors Egons Bušs, šim pasākumam ir divi mērķi – tiek iegūta ekoloģiski tīra pārtika, bet kā galveno faktoru direktors uzsver, ka bērni paralēli mācībām apgūst prasmi strādāt, par sevi gādāt. Pavasarī dārzeņi tiek sasēti un stādi iedēstīti, bet rudenī savām rokām raža novākta.
“Neraugoties uz karsto, sauso vasaru,
dārzu laistījām, darījām visu, lai ražu nepazaudētu. Tāpēc tomāti un gurķi padevušies vareni. Skolas darbinieki sagatavojuši 700 trīslitru burkas ar tomātu un gurķu salātiem, kā arī tomātu biezeni. Vasaras sākumā virtuves strādniece jau savārīja rabarberu ievārījumu, ” pastāstīja E. Bušs. Skolai ir pārti-kas un veterinārā dienesta atļauja
dārzeņu konservu izgatavošanai uz vietas.
Šogad skolas dārzā labi padevušies arī puravi un ķirbji. Puravi ziemā tiks uzglabāti siltumnīcā, un bērni līdz pavasarim ēdīs svaigus salātus, arī kāpostus. Skolas personāls rūpējas arī par to, lai agri pavasarī lecektīs būtu salāti un loci- ņi.
E. Bušs uzsvēra, ka skolas dārzs palīdz ēdienreizēs bērniem paēst tik, cik katrs vēlas. “Skolēni ēd piecas reizes dienā un nekad nejūtas izsalkuši. Vasarās skolas virtuve pārvēršas par konservu cehu,” saka direktors un atzīst, ka nespēj pat iedomāties, ja kādam bērnam no galda vajadzētu celties pa pusei paēdušam. “Uzskatu, ka valsts pret jauno paaudzi grēko, ka ļauj privātpersonām pelnīt uz bērnu uztura rēķina, jo tad viņi nesaņem veselīgas pusdienas un nepaēd tik, cik vēders prasa,” teica direktors.
Šo problēmu sapratuši arī Raiskuma sanatorijas internātskolas pedagogi un darbinieki, tādēļ nolēmuši apgūt meža skolas pieredzi bērnu ēdināšanā. Vakar Cēsīs ieradās pavāres no Raiskuma sanatorijas internātskolas. Šīs skolas ēdnīcas vadītāja Anita Bildere, pavāres Janīna Kārkliņa un Aija Kovisāre pastāstīja, ka vēlas skolā ieviest tādu pašu bērnu ēdināšanu kā Cēsu meža skolā, jo privātfirmas bērnu ēdināšanas taktika neļauj skolēniem remdēt izsalkumu. J. Kārkliņa pastāstīja, ka jaunā veselīgās ēdināšanas sistēma Raiskuma internātskolā sāks darboties no 1. oktobra, bet tā kā skolai dārza nav, produktus nāksies iepirkt.
Cēsu sanatorijas meža skolā ražas vākšana
rit pilnā spēkā. Par dārzu rūpējas skolas dārzniece Velta Bethere. Skola audzē arī cūkas. Par kūti rūpējas Rita Rehtšprehere.
Cēsu sanatorijas meža skolas pavāre Hedviga Sīmane atzina, ka dārzeņu raža šogad bijusi liela, mazāk nekā citus gadus iznācis gatavot ābolu kompotus, jo šis nav ābolu rudens.
“Uzskatu, ka atmaksājas skolas virtuvē gatavot konservus, jo tad pusdienas izmaksā lētāk un bērni var ēst, cik katrs vēlas,” uzskata H. Sīmane. Pavārēm ik dienu jāpabaro ap 300 cilvēku,un ēdiens tiek pasniegts piecas reizes dienā. Skolas noliktavas pārzine Janīna Bruņiniece atzīst, ka pagrabs ar dārza veltēm pilns. Tomātu salāti vien pagatavoti vairāk nekā divi tūkstoši litru, kur nu vēl gurķi un ievārījumi. J. Bruņiniece uzskata, ka labumu pietiks līdz pat pavasarim.
Komentāri