Šajā Latvijas Republikai tik nozīmīgajā (gan vēsturiski, gan mūsdienīgi skatoties) mēnesī pavērtēju, kādas iespējas papildināt vai precizēt savas zināšanas par LR vēsturi un šodienu dod mūsu izdevniecību klajā laistās grāmatas, kuras var nopirkt Cēsu grāmatnīcās. Šoreiz par izdevniecību “Jumava” un tās grāmatnīcu Cēsīs.
Visplašāko informāciju sniedz piecu autoru kolektīva sarakstītā un 2005. gadā izdotā “Latvijas vēsture. 20. gadsimts” (latviešu, krievu un angļu valodā).
Plaši pārstāvēta literatūra par Latvijas politiskajiem darbiniekiem. Joprojām pieprasīta mūsu novadnieces Ausmas Cimdiņas 2001. gadā izdotā “Brīvības vārdā” par Valsts prezidenti Vairu Vīķi – Freibergu. Vēlāk šī grāmata izdota arī krievu un angļu valodā.
Nopērkamas trīs publicista Arnolda Auziņa sarakstītas grāmatas. 2004. gadā izdota “Konstantīns Čakste.” Šī grāmata stāsta par pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes dēlu, kurš vadīja Latvijas Centrālo padomi un organizēja pretošanos vācu fašistu okupācijai. Viņš arestēts un gājis bojā kara beigās. Divas grāmatas izdotas šogad: “Ģenerālis Jānis Balodis” stāsta par Latvijas kara ministru desmit gadu laikā, “Gustavs Zemgals” – par Latvijas valsts otro prezidentu.
Pērn izdota vēsturnieka un arheologa Ēvalda Mugurēviča grāmata “Oskars Kalpaks” par Latvijas bruņoto spēku pirmo pavēlnieku, kurš krita Brīvības cīņu sākumā 1919. gadā un apbalvots ar visu triju šķiru Lāčplēša Kara ordeni.
Joprojām saglabājusies liela interese par soma Jukas Rislaki grāmatu “Kur beidzas varavīksne”. Tā stāsta par Krišjāni Berķi un viņa kundzi Hilmu Lehtonenu. Ģenerālis K. Berķis bija Latvijas armijas komandieris, arī apbalvots ar visu triju šķiru Lāčplēša Kara ordeni, līdz 1940. gadam pa laikam dzīvoja viņam piešķirtajās Vaives dzirnavās Priekuļu pagastā. Gājis bojā 1941. gadā. Viņa kundze Hilma pēc atgriešanās no izsūtījuma kādu laiku dzīvoja Cēsīs. Par abiem vairākkārt rakstījusi arī “Druva”.
Nopērkama divu autoru sastādītā grāmata “Latgaliešu politiķi un partijas neatkarīgajā Latvijā”. Tā interesanta lasāmviela mūspuses interesentiem, jo par Latgales vēsturi zināšanas mums nav īpaši kuplas.
Uzmanību piesaista šogad izdotā pazīstamā literatūrzinātnieka Ojāra Zandera grāmata “Vidzemes baltajos lielceļos. Apcere par Vidzemes kulturvēsturi 19. – 20. gs. “. Te varam lasīt arī par vairākiem mūsu novada kultūras darbiniekiem un viņu devumu Latvijas valsts izaugsmē.
Latviskuma audzināšanā un tautas tradīciju saglabāšanā lieliski var noderēt Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja speciālistes Dainas Kraukles grāmata “Latviešu rakstu zīmes”. Vai vienmēr un vai visi zinām, ko simbolizē jumis, Māra, ugunskrusts, zalktis, Austras koks…?
Tas tikai par dažiem “Jumavas” izdevumiem. Tematiski svētkiem piemērotas lasāmvielas, arī dāvināšanai, Cēsu grāmatnīcās ir daudz vairāk.
Komentāri