Par Jaunpiebalgas pagasta padomes gatavošanos ziemas ceļiem stāsta komunālās nodaļas vadītājs Jānis Smilgins:
– Sniegu no pašvaldības ceļiem šķūrēs vietējais uzņēmums SIA “Gaujaskalns”. Jau vairākus gadus cenu aptauja pierāda, ka šis ir labākais variants. Firmai ir divi lieljaudas traktori ar šķūrēm, pagasta teritoriju var iztīrīt laikus. Ekstremālos apstākļos, ziemās, kad sasnieg īpaši daudz sniega īsā laikā, atsevišķu ceļa posmu tīrīšanai esam līguši palīgā tuvākos zemniekus.
Sniega tīrīšanu sāk ar ceļiem, pa kuriem brauc skolas autobuss, kas ved bērnus uz mācībām. Vissarežģītāk esot nodrošināt satiksmi Viņķu pusē, kur sniegs ātri aizputina šauros ceļu, atzīst J.Smilgins. Dažkārt nākas šķūrēt ik pa pāris stundām.
Ziemas ceļu tīrīšanai pašvaldībām budžeta naudu iedala tikai pēc viena kritērija – ceļu kopgaruma. Bet Vidzemes augstienē, Piebalgas pusē sniega ir daudz vairāk nekā, piemēram, jūras piekrastē. Tā kā naudas vienmēr par maz, iznāk knapināties, vērtējot, vai tīrīt ceļus tūlīt pēc snigšanas, vai, redzot, ka pavisam drīz snigs atkal, pagaidīt, tā ietaupot viena brauciena izdevumus.
Māju piebraucamie ceļi pašvaldībai nav jātīra, tomēr iespēju robežās mēģina palīdzēt un uz sētām, kur dzīvo veci, vientuļi cilvēki, sniegu izšķūrēt.
– Taču daļa iedzīvotāju domā, ka pagasta padome atbild par visiem ceļiem, nesaprot, ka finansējumu vietējais budžets saņem tikai to ceļu kopšanai un uzturēšanai, kas nodoti pašvaldības ziņā. Valsts ceļus mēs nevaram uzturēt, tāpat māju iebraucamos ceļus ne, – skaidro J.Smilgins.
Komunālās daļas vadītājs saka, ka varētu tikt slēgti līgumi par sniega šķūrēšanas pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem. Cilvēki par to ir informēti, bet līdz šim neviens nav sācis nopietnas sarunas. Šķūrēšana nav lēts pakalpojums, vienā pārgājienā notīrīt kilometru izmaksā 3,5 lati, tātad izšķūrēt abas ceļa puses maksās septiņus latus. J.Smilgins vērtē, ka zemnieki, kuriem ir sava tehnika, māju ceļus sakopj paši un varbūt piepalīdz arī kaimiņiem.
Pašvaldības atbildībā ir 85,8 kilometri, no tiem asfalta segums – 5,4 kilometri. Aizvadītajā sezonā visi grants ceļi greiderēti. Pakalpojumus veic valsts autoceļu apsaimniekotājs VAS „Vidzemes ceļi” filiāle Cēsu 3.CP 2.iecirknis. Ar šiem darbu veicējiem līgums slēgts pirmo gadu. Uzņēmumam ir kvalitatīva tehnika un profesionāli cilvēki.
Grants ceļi arī remontēti. Segums salabots vairākos ceļu posmos, pavisam 3,8 kilometru garumā. Uzvesta desmit centimetru bieza grants kārta. Ceļu remonts pašvaldībai izmaksājis 22,6 tūkstošus latu. Līdzekļi ceļu remontiem ņemti no Cēsu rajona padomes autoceļu rezerves fonda un mērķdotācijas ceļu uzturēšanai.
J.Smilgins vērtē, ka ceļu uzturēšanai šogad pašvaldība no valsts budžeta saņēmusi vairāk nekā iepriekšējā gadā. Taču, kaut naudas apjoms katru gadu palielinās, izmaksas aug strauji un līdzekļu papildu darbiem trūkst.
Komentāri